Pożyteczne owady w ogrodzie
Pożyteczne owady w ogrodzie? Aby założyć działkę ekologiczną, nie wystarczy zaprzestać stosowania chemicznych środków ochrony roślin. To oczywiście istotny warunek, ale nie jedyny.
Gotowe domki dla owadów są dostępne w naszym sklepie. Sprawdź!
Podstawą ekologicznego spojrzenia na działkę jest rozumienie otaczającej nas przyrody oraz stałe pogłębianie wiedzy na temat roślin, zwierząt i praw rządzących naturą. Bez tego ani rusz!
Cała przyroda opiera się na związkach pomiędzy roślinami i zwierzętami. Rośliny produkują to, co jest pokarmem dla bardzo wielu roślinożerców (także ludzi), z kolei ci, co zjadają rośliny, stają się pokarmem dla różnych drapieżców i pasożytów. Oczywiście, to nie koniec całej „piramidy” powiązań, a zaledwie jej podstawa.
Musimy także zrozumieć, że w naturalnym środowisku, tzn. takim, którego nie zniszczył człowiek, każdy organizm ma swoje miejsce i swoją rolę do spełnienia i jeżeli np. jakiś zacznie rozmnażać się ponad ustalony przez naturę poziom, to zaraz znajdzie się inny, który ograniczy jego liczebność. W ogrodnictwie kształtowanym przez człowieka jest inaczej, ponieważ on sam uprawia ograniczoną liczbę gatunków roślin, z których chcą także skorzystać roślinożercy, których my z kolei nazywamy szkodnikami.
SPRAWDŹ ARTYKUŁ: Rośliny odstraszające szkodniki
Nasi sprzymierzeńcy
W ślad za nimi podąża cała rzesza pasożytów i drapieżców, których rolą jest ograniczenie nadmiaru roślinożerców – szkodników. Nie powinniśmy im więc przeszkadzać i zabijać przy okazji zwalczania tych niechcianych przez nas organizmów. Problem jednak w tym, że przeciętny człowiek zapytany o pożyteczny organizm wymieni tylko biedronkę, a przecież na tych sympatycznych, kolorowych chrząszczach nie kończy się świat naszych sprzymierzeńców. Obowiązkiem ogrodnika ekologa jest więc poznanie i chronienie pożytecznych owadów i innych zwierząt, bo to one biorą na siebie rolę tych, które ograniczają liczebność szkodników. Poznajmy więc niektóre spośród nich.
Pożyteczne owady w ogrodzie – chrząszcze
Oprócz znanych wszystkim biedronek są jeszcze inne, mało efektownie wyglądające chrząszcze, poruszające się żwawo po powierzchni ziemi. To chrząszcze biegaczowate – najczęściej czarne lub metalicznie połyskujące, penetrujące powierzchnię gleby w poszukiwaniu jaj, gąsienic, larw, poczwarek i dorosłych owadów. Każdy z biegaczy zjada ich tysiące, a ich ofiarą padają także te, które spadły z roślin na ziemię i inne, które zagrzebują się w glebie, a nawet ślimaki.
Biegaczowatych nie należy więc niszczyć, a wręcz przeciwnie – chronić! Obok nich znaleźć można jeszcze mniej efektownie wyglądające chrząszcze kusakowate, które wzięły swoją nazwę od skróconych pokryw (wierzchniej pary skrzydeł), nie do końca okrywających resztę ciała. To również pożyteczne owady – one także penetrują wierzchnią warstwę gleby w poszukiwaniu np. larw i poczwarek śmietek oraz innych muchówek.
Skorki
Każdy widział skorka potocznie nazywanego szczypawką, owada, którego ciało zakończone jest cęgami – szczypcami, którymi skorek próbuje nastraszyć potencjalnego napastnika. Niewielu jednak wie, że skorki to pożyteczne owady zjadające m.in. mszyce, a o roli jaką spełniają w przyrodzie wiemy niewiele, ponieważ skorki prowadzą nocny tryb życia, a w ciągu dnia pozostają schowane, np. w zwiniętych liściach, piwnicach i innych ciemnych kryjówkach.
Pożyteczne owady w ogrodzie – złotooki
Podobnie mało wiemy o roli złotooka pospolitego, niewielkiego, ale sympatycznego owada o seledynowych, gęsto użyłkowanych skrzydłach. Widzimy go najczęściej jesienią, gdy nieporadnie wpada do mieszkania, a potem przez jakiś czas siedzi pod sufitem. Sam dorosły złotook nie jest drapieżcą, ale za to jego larwa potrafi w ciągu swojego, niezbyt długiego życia pożreć setki, a nawet tysiące różnych stadiów rozwojowych owadów. Lubi mszyce, ale nie tylko, ponieważ równie chętnie zjada jaja motyli i chrząszczy oraz wysysa różne pluskwiaki i małe gąsienice.
O tym, jak zatrzymać owady w naszym ogrodzie na dłużej, można przeczytać w artykule Domki dla owadów w ogrodzie – ekohotele
Inni czytali / oglądali też:
Zwierzęta i owady w ogrodzie – jak zadbać o pożytecznych przyjaciół?
Dżdżownice mile widziane w ogrodzie
Wiosenna ochrona roślin – co zwalczać w marcu i kwietniu
Owady w ogrodzie – szkodniki czy pożyteczne? (wideo)
Źródło: miesięcznik „działkowiec”
Fot. Shutterstock.com