Potpourri – jak zrobić
Lato jest doskonałą porą na gromadzenie suszu do stworzenia zapachowo – wizualnych kompozycji, czyli potpourri.
Rośliny na mieszankę powinny charakteryzować się atrakcyjnym, silnym aromatem, dotyczy to zarówno gatunków kwitnących, jak i zawierających olejki eteryczne w pędach, lub liściach. Mieszanka potpourri zawierać może suszone kwiaty, nasiona, łodygi, kłącza, korzenie i liście. Suszymy je temperaturze do 30°C – nie na słońcu! Płatki kwiatów i liści suszymy w warunkach naturalnych na rozłożonym papierze (nie na gazecie!). Nasiona, owoce i korzenie możemy wysuszyć w specjalnych suszarkach do warzyw i ziół.
A następnie przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, do czasu wyeksponowania.
Polecane rośliny na potpourri
Kwiaty: róż pachnących, piwonii, chabra, rumianku, rezedy, nagietka, groszku pachnącego, hyzopu, jeżówki, jaśminu, szałwii, wiciokrzewu, lipy, lawendy.
Liście: geranium, werbeny (zwłaszcza cytrynowa), mięty, melisy, bylicy, macierzanki, tymianku.
Owoce: suszone jabłka, rozgniecione owoce jałowca, suszona skórka cytryny, limonki i pomarańczy, chmielu.
Nasiona: kolendry, kopru włoskiego, anyżu, laska cynamonu.
Kora: laska cynamonu, kora sosnowa
Kłącza: tataraku, imbiru, irysa
Utrwalacze
Mieszankę zapachową utrwala się dodając sól morską oraz wysuszone i zmielone kłącze irysa, tataraku, nasiona kolendry. „Utrwalacz” miesza się z suszem roślinnym i trzyma w zamkniętym naczyniu przez 3-4 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając. Spowoduje to powolne uwalnianie się zapachów. Następnie pachnącą mieszankę wykłada się do ozdobnych naczyń – szklanej miseczki, koszyczka lub pudełeczka. Zapach takiej mieszanki nie jest trwały, utrzymuje się do kilku tygodni. Aby go przedłużyć można od czasu do czasu pokropić ją aromatycznymi olejkami – werbenowym, cytrynowym, pomarańczowym, różanym lub innym.
Potpourri postawione w różnych miejscach – w kącikach, komodach, szafkach – stanowi nie tylko oryginalną ozdobę, mieszanka taka wydziela delikatny, przyjemny zapach, przypominający słoneczne dni lata.
Warto wiedzieć
Określenie potpourri pochodzi z języka francuskiego i oznacza „zgniły garnek”. Nazwa dość dziwna, ale w pełni uzasadniona, gdyż określa pierwowzór prawdziwego potpourri, robionego kiedyś ze świeżych kwiatów, a następnie kiszonych w morskiej soli. Lekko zwiędnięte płatki mieszano naprzemiennie z utrwalaczem – solą, ugniatano je i szczelnie zamykano w „garnku”, naczyniu na ok. 7 tygodni. Zatrzymana woń lata – kwitnących kwiatów, mogła być uwalniana – otwierana w mieszkaniu przy różnych, ważnych wydarzeniach. Dziś najbardziej popularne są suche potpourri, jednak nie utrzymują zapachu, ale za to pięknie wyglądają.
Inni czytali także:
Jaką mieszankę traw wybrać do ogrodu?
Zakładanie trawnika – jakie trawy wybrać?
Jak zapachy wpływają na człowieka?
Pachnące rośliny na lato w ogrodzie
Kleszcze – to warto o nich wiedzieć
Sprawdź, co w aktualnym numerze miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com