Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych
Pielęgnacja drzew owocowych i krzewów owocowych. Jak dbać o posadzone drzewa i krzewy owocowe?
Sprawdź ofertę drzew i krzewów owocowych dostępnych w naszym sklepie.
Jesienią lub wczesna wiosną posadziliśmy rośliny sadownicze. Co dalej z nimi robić? Wzrastająca temperatura wiosną sprzyja szybkiemu rozwojowi posadzonych drzew i krzewów. Dodatkowymi czynnikami stymulującymi ich rozwój będą formowanie koron oraz dobrze wykonane zabiegi agrotechniczne, takie jak:
- nawożenie,
- odchwaszczanie,
- ściółkowanie,
- podlewanie,
- ochrona przed chorobami i szkodnikami, które przy wiosennej pogodzie również znajdują doskonałe warunki dla swego rozwoju.
Pielęgnacja drzew owocowych. Jak dbać o posadzone drzewa i krzewy owocowe? Cięcie i formowanie koron
Wiosną, po posadzeniu przeprowadzamy pierwsze cięcie formujące. Na drzewach i krzewach wycinamy pędy zbędne, skracamy te zbyt długie, co przywraca równowagę między systemem korzeniowym a częścią nadziemną. Ułatwia to przyjęcie się drzewek i poprawia warunki ich wzrostu. Aby nie opóźniać wchodzenia drzew w okres owocowania, cięcie staramy się ograniczyć do niezbędnego minimum, a przy rozpoczętym formowaniu korony, stosujemy przyginanie pędów.
Najwyżej położone pędy boczne (obok przewodnika) tworzące zaczątek przyszłej korony wyrastają zawsze pod ostrym kątem. Aby uzyskać mocną, odporną na rozłamanie koronę, należy 2–3, czasem 4 pędy wyrastające tuż poniżej przewodnika odgiąć tak, aby kąt między nimi a przewodnikiem był zbliżony do prostego. Najłatwiej zrobić to drewnianymi klamerkami. Zakłada się je na przewodnik, odginając wyrastający pęd, kiedy ma długość 7–10 cm. Po 3–4 tygodniach klamerki zdejmujemy – pęd już zdrewniał i nie wróci do poprzedniej pozycji – w przyszłości będzie z przewodnikiem tworzył silne wiązanie. Zamiast klamerek można użyć wykałaczek.
Na drzewkach, na których pozostawiono starsze pędy, które w stosunku do przewodnika rosną pod ostrym kątem, można zastosować odginanie z użyciem sznurka (bezpieczniejsze) lub ciężarków (np. woreczki z piaskiem). Ciężarki można zakładać tylko na pędy starsze, zdrewniałe i niezbyt daleko od nasady pędu (bo podczas gwałtownego wiatru pęd może złamać się).
Dużym ułatwieniem formowania koron drzew na podkładkach karłowych i półkarłowych jest prowadzenie drzewka przy paliku, do którego przywiązujemy pień i przewodnik. Palik, wysokości 2,5 m powinien być wbity w ziemię od zachodniej strony drzewka, w odległości 10 cm od podstawy pnia. Do wiązania należy używać mocnych, ale elastycznych materiałów, aby nie wrzynały się w korę drzewka.
Jak dbać o posadzone drzewa i krzewy owocowe? Nawożenie młodych drzew i krzewów owocowych
Pielęgnacja drzew owocowych i krzewów owocowych to także nawożenie. Drzewa i krzewy owocowe od pierwszego roku po posadzeniu muszą być systematycznie nawożone. Zwykle podczas przygotowywania stanowiska pod nasadzenia glebę wzbogacamy nawozami wieloskładnikowymi, dlatego na wiosnę uzupełniamy tylko nawożenie azotowe. W pierwszym roku po posadzeniu drzew i krzewów nawóz azotowy wysiewamy dopiero wówczas, kiedy nowe przyrosty pędów mają już powyżej 5 cm długości, co przypada zwykle w 3. dekadzie maja. Nowe przyrosty świadczą o tym, że korzenie są już aktywne i będą mogły pobierać dostarczone im składniki pokarmowe.
Do nawożenia w tym terminie stosujemy najczęściej saletrę amonową, rozsiewając pod jedno drzewko 10–15 g nawozu (można też tę dawkę rozsiać w dwóch terminach). Ponieważ system korzeniowy nowo posadzonych drzewek zajmuje małą powierzchnię, nawóz należy rozsiać równomiernie na powierzchni 50 x 50 cm. Nie wolno sypać nawozu w jedno miejsce!
W przypadku starszych nasadzeń nawóz azotowy stosuje się zwykle w dwóch terminach, dzieląc przewidzianą dawkę na dwie części: pierwszą 3–4 tygodnie przed kwitnieniem, a drugą – w końcu maja lub pocz. czerwca. Nawóz rozsiewamy na powierzchni nieco większej, niż wynosi zewnętrzny zasięg korony. Działkowcy do nawożenia używają powszechnie dostępnych nawozów wieloskładnikowych, a wielkość dawki dla poszczególnych gatunków roślin określona jest na opakowaniu, w zaleceniach producenta.
Jak dbać o posadzone drzewa i krzewy owocowe? Podlewanie posadzonych drzewek i krzewów
Ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby. Często już w maju występują dłużej trwające okresy posuchy. Są one szczególnie niebezpieczne dla roślin uprawianych na glebach lekkich, płytko korzeniących się (poziomka, truskawka, malina, borówka) oraz nowo posadzonych. Niedobory wody uzupełniamy przez podlewanie. Pod krzewami i drzewkami robimy misę, a jednorazowa dawka wody dla młodych roślin wynosi 5 l/krzew i 10 l/drzewko. Podlewamy rzadziej, ale obficie. Woda musi przesiąknąć do strefy systemu korzeniowego.
Pielęgnacja drzew owocowych i krzewów. Odchwaszczanie
Gleba pod drzewami i krzewami powinna być odchwaszczona, aby nie występowała między roślinami konkurencja o wodę i składniki pokarmowe. Szczególną opieką należy otoczyć nasadzenia o płytkim systemie korzeniowym oraz młode. Skutecznym sposobem ograniczania występowania chwastów jest ściółkowanie gleby, co dodatkowo zapobiega wyparowywaniu wody, zmniejsza wymywanie z wierzchniej warstwy łatwo rozpuszczalnych w wodzie składników pokarmowych, poprawia strukturę gleby, a na skłonach – chroni przed zmywaniem przez ulewne deszcze.
Ochrona
Zdrowotność młodych drzew i krzewów ma ogromny wpływ na ich prawidłowy wzrost. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja wiosną rozwojowi wielu groźnych chorób i szkodników. Dlatego już od wczesnej wiosny należy systematycznie kontrolować stan zdrowotny roślin i w razie potrzeby działać. Podczas wykonywania oprysku należy przestrzegać zaleceń opracowanych dla działkowców i publikowanych w naszym miesięczniku oraz innych opracowaniach (polecamy książkę „Ochrona roślin” dostępną w sprzedaży wysyłkowej na www.dzialkowiecsklep.pl).
Inni czytali również:
Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia
Drzewa wieloodmianowe – za i przeciw
Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?
Jak dbać o drzewa owocowe – przerzedzanie kwiatów
Cięcie krzewów i drzew ozdobnych
Źródło: miesięcznik „działkowiec”
Fot. Z. Gruca . Shutterstock.com