Ogródek przy szeregowcu

Podziel się

W związku z rosnącą popularnością zabudowy szeregowej w styczniowym „Moim Ogródku” przedstawiamy wskazówki do dobrego projektowania i urządzania takich niewielkich ogródków. A na naszym portalu prezentujemy więcej inspirujących zdjęć małych i przytulnych ogródków przy szeregowcach.

Mój Ogródek – wydanie styczniowe 2022 dostępne tutaj (można zeskanować kod QR albo kliknąć w grafikę z kodem, żeby przenieść się do naszego sklepu):

Ogródek przy szeregowcu – zasady projektowania niewielkiej przestrzeni:

  1. Twórzmy wnętrza ogrodowe, czyli minipokoje, które aranżujemy w pewnym przestrzennym powiązaniu ze sobą. Może to być wnętrze wypoczynkowe (taras mieszczący komplet mebli ogrodowych), kącik uprawowy, kącik dla dzieci, miejsce z hamakiem lub huśtawką, gdzie przy lekturze odpoczniemy po dniu pracy.
  2. Wnętrza powinny być choćby umownie wydzielone np. przez różnicę nawierzchni, rabatę, obrzeże itp. Wskazane jest ich miejscowe przesłanianie, np. tkaninami, aby całość ogródka nie była widoczna od razu.
  3. Ogródek przy szeregowcu – jego wnętrza powinny być spójne ze sobą – jednorodny styl, zastosowanie podobnych elementów i materiałów lub roślin nawiązujących do reszty założenia.
  4. Jeśli to możliwe, różnicujmy poziomy. Tarasy, wgłębniki, schodki oraz ogrody wertykalne są zdecydowanie na tak.
  5. Zamiast tworzenia wysokich „ścian” ogródka wzdłuż wszystkich jego boków pomyślmy, które miejsca faktycznie chcemy wygrodzić na cały rok. Być może kącik warzywno-owocowy lub kącik z huśtawką nie potrzebuje wysokiego żywopłotu, który zabierze światło albo jest nieistotny zimą (bo tam wówczas nie przebywamy).
  6. Szukajmy alternatywy dla żywotników i paneli ogrodzeniowych. Żywopłot z irgi błyszczącej, grabu lub laurowiśni czy ognika, szpaler świdośliw, trejaż z aktinidią i powojnikiem albo dwa rzędy traw ozdobnych (np. wysokich miskantów) będą się wyróżniać na tle sąsiednich ogrodów.
  7. Rośliny o chłodnych barwach posadzone w dalszej części ogródka optycznie oddalą przestrzeń, a tym samym powiększą ją.
  8. W przypadku niewielkich ogródków warto rozważyć rezygnację z trawnika. Jeśli wyjęcie i podłączenie kosiarki trwa dłużej niż samo koszenie, to znak, żeby rozejrzeć się za dobrymi roślinami okrywowymi (np. macierzanka, barwinek, jasnota) lub kruszywem albo powiększyć rabaty.
  9. Wybierajmy rośliny o ograniczonej sile wzrostu – karłowe, szczepione, zwisłopędowe itp. Sadzenie drzewa, które w przyszłości zajmie nasz i dwa ogródki obok może być w przyszłości przyczyną konfliktów sąsiedzkich i powodem niedoświetlenia wnętrza domu.
  10. Starajmy się, by ogród był przedłużeniem mieszkania. Niech nawiązuje do jego stylu i stanie się kolejnym zielonym pokojem.

 

 

Poczytaj inne artykuły na naszym portalu:

Mały przedogródek – inspiracje

Projekt małego ogródka przy szeregowcu – owocowy zakątek

Wnętrza ogrodowe – dlaczego warto i jak je zaplanować?

Iglaki do ogrodu – w różnych kolorach

Ogrody skalne – jak osiągnąć unikalne wrażenie

 

 

Fot. Schutterstock.com

Podziel się