Nawozy do warzyw i kwiatów
Czy można teraz stosować nawozy azotowe? Jakie rośliny potrzebują teraz zasilania? Z których nawozów teraz najlepiej korzystać?
Czy nawozić jeszcze kompostem?
Zobacz nagranie spotkania online na żywo z Jadwigą Brzozowską – ogrodnikiem, instruktorem ds. ogrodniczych w okręgu podkarpackim PZD.
Polecamy nawozy dostępne w naszym sklepie!
Oto kilka wskazówek z poniższego nagrania. Obejrzyj całość, żeby wiedzieć więcej:
Rośliny balkonowe kwitnące – im więcej wytwarzają kwiatów bądź ich kwiaty są dużych rozmiarów, wówczas więcej substancji odżywczych potrzebują. Używamy nawóz do roślin kwitnących: sztuczny lub humusowy i stosujemy rozcieńczenie według zaleceń producenta.
Rośliny na działce czy w ogrodzie – gdy się ukorzenią, po 3 tygodniach powinniśmy je dokarmić. Nawożenie azotowe kończymy w połowie lipca i musimy pilnować by z nim nie przesadzić.
Jeśli uprawiamy warzywa w podłożu kompostowym, to sprawdźmy czy rośliny wyglądają zdrowo i ewentualnie możemy dołożyć wyciągi, gnojowice rozcieńczone, które odżywią rośliny i dobrze uodpornią je na warunki stresowe.
W przypadku nawożenia mineralnego, zanim się je zacznie, jesienią po zbiorze owoców i warzyw, warto przeprowadzić badanie chemiczne gleby (przynajmniej raz na cztery lata), by zorientować się jakich składników gleby jest w nadmiarze bądź czy czegoś nie brakuje. Wtedy możemy sami przygotować odpowiednią dawkę nawozu, bądź poprosić o pomoc stację chemiczno – rolniczą. Ważne jednak, by trzymać się ściśle wyznaczonych dawek.
Nawozy potasowe i fosforowe stosujemy zazwyczaj jesienią, ewentualnie potasowe powtórzyć na wiosnę. Pamiętajmy, by nawożenie azotowe rozłożyć na kilka (3 bądź 4 dawki). Lepiej dawać częściej, w mniejszych dawkach.
Przełom wiosny i lata – wtedy dobrze byłoby nawozić te rośliny, które są bardzo długo w ziemi, wszystkie odmiany późne – marchew, pietruszka, kapusta, dynia. Nie powinniśmy w tym czasie natomiast zasilać niektórych warzyw. Są to to m.in. sałata czy rzodkiewki.
Ekspert odpowiadała również na pytania uczestników:
- Chcę teraz posadzić na działce hortensję bukietową. Czy zakwasić dla niej glebę? Jaki nawóz wybrać i ile go użyć?
- Czy mogę jakoś wzmocnić pomidory gruntowe? Co można zastosować, aby dobrze i długo owocowały?
- Jak mogę polepszyć kwitnienie pelargonii?
- Nie bardzo udały mi się w tym roku sałaty. Czy można je jakoś dokarmić?
- Czym mogę zasilić paprykę słodką i pomidory uprawiane w tunelu?
- Moje truskawki kończą owocowanie. Czy mogę je teraz nawozić, by w przyszłym roku obficie owocowały?
Inni czytali / oglądali również:
Gnojówka ze skrzypu i inne preparaty roślinne (wideo)
Wiosenne nawozy zielone – uprawa i polecane gatunki
Jak stosować nawozy – do gleby czy dolistnie?
Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?
Fot. Shutteerstock.com