Naturalne sposoby na mszyce

Podziel się

W ogródku staramy się nie stosować chemii. Jednak ostatnio we znaki dają nam się mszyce. Jakie zastosować naturalne sposoby na mszyce?

Jakie są naturalne sposoby na mszyce?

Na atak mszyc najbardziej narażone są rośliny osłabione, przenawożone azotem, o wybujałych i delikatnych pędach. Mszyce nie znoszą intensywnego zapachu wielu roślin. W sąsiedztwie chronionych roślin najlepiej posadzić te, których zapach odstrasza mszyce, np. lawendę, pomidor, anyż, kolendrę, czosnek, szczypiorek, cebulę, petunię, rzodkiewkę. 

Te owady można niszczyć wieloma niechemicznymi metodami. Najprostszym sposobem na mszyce jest ręczne zgniatanie pojedynczych osobników lub całych kolonii, kiedy tylko się pojawią.

Skutecznym zabiegiem jest spłukiwanie ich z roślin wodą, np. na różach. Opadają wówczas na ziemię i są zjadane przez owady drapieżne.

Innym sposobem jest wycinanie liści lub zakończeń pędów wraz z mszycami, np. na porzeczce czarnej, wiśni, czereśni, jabłoni czy szyszeczkowatych wyrośli na pędach świerka, zawierających żerujące larwy ochojników.

Skuteczne jest również stosowanie roztworu szarego mydła (150–300 g szarego mydła/10 l wody, bez rozcieńczenia).

Bezpiecznym dla środowiska naturalnym sposobem na mszyce jest stosowanie samodzielnie przygotowanych preparatów roślinnych zawierających substancje naturalne. Zaatakowane przez szkodniki rośliny opryskuje się przygotowanym preparatem 2–3 razy, co kilka dni.

Preparaty roślinne do zwalczania mszyc

Preparaty roślinne do zwalczania - naturalne sposoby zwalczania mszyc
Kliknij na obrazek, żeby powiększyć tabelę

 

 

Naturalne sposoby na mszyce to także owady, które wspierają nas w walce z tymi szkodnikami. O tym przeczytasz w artykule Pożyteczne owady w ogrodzie.

Inni czytali również:

Sposoby na mszyce wiosną – jak je ograniczać i zwalczać?

Mszyca na lubczyku i koprze

Ekologiczne wyciągi na mszyce

Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom róż?

Szkodniki róż (infografika)

 

Sprawdź co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com/Somogyi Laszlo, AlexBuess

Podziel się