Czy to szkodnik w ogrodzie czy nie?
Czy to szkodnik w ogrodzie czy pożyteczne stworzenie? Co odwiedziło moją działkę? Co spowodowało chorobę rośliny?
Na tego typu pytania odpowiadał ekspert profesor Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oglądając zdjęcia i filmy nadesłane przez uczestników spotkania online. Profesor entomolog, specjalizujący się w ochronie roślin. Od 40 lat związany z ogrodnictwem amatorskim dzięki współpracy z miesięcznikiem „działkowiec” a później „Moim Ogródkiem”.
Obejrzyj nagranie – na pewno wiele się nauczysz i w kilku przypadkach będziesz w stanie rozpoznać szkodnika w ogrodzie albo rozwiać obawy czy stworzenie, które zauważyłeś może być zagrożeniem dla twoich roślin. Jeśli formuła spotkania spodobała się – daj nam znać. Możesz to zrobić w komentarzu na dole tej strony. Zaprosimy profesora Kazimierza Wiecha ponownie, by wyjaśnił nie tylko co to za owad czy choroba dotknęła roślinę, ale również jak zwalczać lub leczyć.
Oto, jakie między innymi pytania o szkodniki w ogrodzie wraz z przesłanymi zdjęciami zadali uczestnicy:
- W tym roku mam problem z gołożerami na agreście. Jakie to stworzenie tak urządziło mi agrest i jak je z agrestu wyprosić? Obok mam krzewy porzeczek i malin – tam nie ma tego problemu.
- Motylki / ćmy latające przy róży pomarszczonej – czy to szkodnik czy owad zapylający? Jest ich całkiem sporo na krzewach i nie wiem czy się martwić czy cieszyć.
- Pozwijane liście na porzeczkach – głównie czarnych. Wygląda to na mszyce, ale pewności nie mam. Profilaktycznie opryskuję bioczosem z mydłem. Będę wdzięczny za info co to dokładnie jest i jak zapobiegać temu w przyszłości.
- Pojawiają się goście, którzy w słupach altanki wygryzają dziury. Czy to szkodniki?
Z wideo dowiesz się także o szkodnikach w ogrodzie i zupełnie nieszkodliwych organizmach m.in.:
- mszycach, też porzeczkowej (oczywiście! Bez tych ogrodowych celebrytów nich żaden materiał o ochronie nie byłby pełny 😉) i ekologicznych sposobach walki z nimi
- mączniaku jabłoni
- pryszczarku gruszowcu – rzadko pojawiającym się szkodniku
- pędrusiach, które są związane z malwami
- ochojnikach
- wtyku straszyku
- piórolotku
- pędrakach chrabąszczy
Inni czytali także:
Chemiczna ochrona roślin – słowniczek
Zwalczanie szkodników – wykorzystaj pędy i liście pomidorów
Rośliny odstraszające szkodniki
Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom róż?
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Fot. Shutterstock.com