Mszyce na jodle – jak z nimi walczyć?

Podziel się

Mszyce na jodle? Na pniu i pędach dużej jodły w maju i czerwcu widać bardzo duże, czarne jakby kleszcze, żwawo przemieszczające się po roślinie w górę i dół.

Jest ich pełno. Co to takiego i jak z tym walczyć?

To znak, że jodłę zaatakowała miodownica jodłowa czarna. Jest to mszyca różniąca się od innych tym, że jej przedstawiciele żerują na zdrewniałych pędach. Mszyce na jodle wysysają soki w spękaniach gałęzi i pędów, powodując powstawanie głębszych ran i fizjologiczne osłabienie drzewa. Opanowują głównie samotnie stojące, osłabione drzewa różnych gatunków jodeł. Miodownice wydzielają dużo rosy miodowej (spadzi), co sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych.

Polecamy poradniki dostępne w naszym sklepie:

Ochrona drzew i krzewów iglastych

Ochrona roślin – dr Hanna Legutowska

 

Miodownice to mszyce jednodomowe – mają tylko jednego żywiciela. Zimują przeważnie w stadium jaj na igłach. Bezskrzydłe mszyce są owalne, duże – długości 3,5–4,5 mm, czarne. Wiosną wylęgają się larwy, rozpoczynające żerowanie na igłach. W ciągu sezonu wegetacyjnego występuje kilka pokoleń miodownicy. Pokolenie płciowe pojawia się w październiku, a jego samice składają jaja na igłach.

Co robić gdy zobaczymy mszyce na jodle?

Po wykryciu szkodnika należy wykonać opryskiwanie preparatem układowym Mospilan 20 SP. Jeżeli jodła jest wysoka, będą trudności z wykonaniem tego zabiegu – potrzebny będzie podnośnik, z którego zostanie wykonany zabieg.

 

Polecamy inne artykuły dotyczące szkodników w ogrodzie:

Mszyca na lubczyku i koprze

Ekologiczne wyciągi na mszyce

Szkodniki róż (infografika)

Robaki w owocach jagodowych – jak się ich pozbyć?
Co zjada bukszpany?
Robaki na korzeniach truskawek
Dziury w liściach rzodkiewki

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com; G. Majkowski

Podziel się