Mały przedogródek – inspiracje

Podziel się

Ogródek przed domem – to czasem zaledwie kilka, kilkanaście metrów kwadratowych. Przedogródek to „obraz” nas samych, naszego domu i ogrodu, wyróżniająca go spośród innych.

Zajrzyj do naszego sklepu. Znajdziesz tam wiele ciekawych e-booków. Między innymi:

 

To miejsce, które pokazujemy przechodniom, gościom i które sami oglądamy, każdego dnia przekraczając próg domu. Warto więc urządzić go pięknie, funkcjonalnie i z pomysłem.

Przedogródek – porady architekta 

  • Styl przedogródka powinien pasować do architektury naszego domu.  
  • Przed domem w stylu wiejskim odpowiedni będzie niski drewniany płotek, drewniana ławka i typowe dla takiego krajobrazu rośliny, np. cynie, słoneczniki, aksamitki, nasturcje. 
  • W ogródku przy starej, dostojnej kamienicy ułóżmy ścieżkę z kamiennego bruku, przy niej może rosnąć żywopłot z lawendy lub bukszpanu. Pasują tu kute, metalowe dekoracje. 
  • Przy domu nowoczesnym ładnie wygląda przedogródek geometryczny, minimalistyczny. Surowej budowli doda lekkości grupa poruszanych wiatrem, wysokich traw.  
  • W słonecznych miejscach sprawdzi się przedogródek żwirowo-kamienny, z roślinami znoszącymi suszę. 

Jak zaplanować przedogródek? 

Skoro przedogródek jest mały, jak w nim pomieścić wszystkie potrzebne elementy, np. rośliny, ścieżkę czy oświetlenie 

Ścieżka 

Jedyną rzeczą, z której trudno zrezygnować, jest ścieżka prowadząca do drzwi. Zaprojektujmy ją tak, aby zachęcała do wejścia, była wygodna i odpowiednio szeroka. Może biec prostą linią lub lekkim łukiem. Ważne, aby była wykonana z nieśliskiego materiału. 

ścieżka w przedogródku
Ścieżka w przedogródku

Ogrodzenie 

Przedogródek bywa otoczony wysokim ogrodzeniem z furtką albo niskim płotkiem, symbolicznie wyznaczającym granicę. Czasem stosuje się przedogródek otwarty – takie rozwiązania są popularne zwłaszcza w nowo budowanych, strzeżonych osiedlach. Do wejścia może zapraszać ozdobna furtka, zwieńczona np. łukowatą bramką.  

Oświetlenie 

Przyda się, aby nawet po zmroku trafić do drzwi, zwłaszcza jeśli nie ma latarń na ulicy. W małym przedogródku wystarczy niewielka lampa przy drzwiach na ścianie, w większym możemy ustawić latarenkę lub zainstalować oświetlenie w ścieżce – koniecznie o małej mocy, aby wskazywało drogę, ale nie oślepiało. 

Murki – różnica terenu 

Gdy w przedogródku jest  teren o zróżnicowanej wysokości, przy zjeździe do umieszczonego pod poziomem terenu garażu albo przy schodach, zróbmy wówczas kamienny murek z przewieszającymi się przez niego roślinami skalnymi lub pnączami.  

Rośliny 

Gatunki, które mają rosnąć przedogródku, powinny być jak najdłużej atrakcyjne. Dobrze jest wybrać rośliny zimozielone oraz ozdobne z liści, długo i obficie kwitnąceo ładnych owocach, a także dekoracyjnych pędachwidocznych, gdy liście już opadną. Lepiej też wybierać gatunki, które są odporne na uszkodzenia i łatwo się regenerują. 

do przedogródka warto wybierać rośliny które są odporne na uszkodzenia i łatwo się regenerują
Do przedogródka warto wybierać rośliny które są odporne na uszkodzenia i łatwo się regenerują

Przedogródek – o tym warto pomyśleć 

Strażnicy 

Zgodnie z tradycją chińską, wejście do domu powinno być pilnowane przez strażników w postaci ustawionych po obu stronach drzwi donic z roślinami, lamp, figur lwów, smoków. 

Ławka 

Jeśli znajdziemy miejsce w przedogródku, dla wygody możemy ustawić niewielką ławeczkę, aby móc przysiąść na chwilę z sąsiadką albo posadzić dziecko, zanim znajdziemy klucze. 

niewielka ławka w przedogródku
Niewielka ławka w przedogródku

Kosz na odpadki 

Najlepiej ukryć go za ładnym murkiem, ścianką z drewna lub zimozielonym żywopłotem. Dobrze jest posadzić w pobliżu aromatyczne rośliny, np. lilak, hyzop, lawendę. 

Naprawdę miniogródek  

Czasem mniej znaczy więcej – aby osiągnąć ciekawy efekt, wystarczy posadzić jedną roślinę o charakterystycznym pokroju, np. niewielkie kwitnące drzewko, a pod nim dywan z roślin okrywowych. bardzo małych przedogródkach, gdzie oprócz ścieżki mamy do dyspozycji tylko niewielki prostokąt gleby, przeznaczmy go na minitrawnik albo posadzimy niskie, odporne rośliny okrywowe, w miejscach słonecznych – karmnik ościsty, macierzankę, a także większość z roślin z ogrodów skalnych, w cieniu natomiast konwalię, bluszcz, kopytnik. 

 

Inni czytali również:

Intrygujące wejście

Rodzaje murków kwietnych w ogrodzie

Wyeksponować? Ukryć? Jak wykorzystać kolory w ogrodzie

Czas żywopłotów

Ukwiecone wejście do domu (propozycje projektów)

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek” 

Fot. Shutterstock.com

Podziel się