Kserofity – rośliny przyszłości
W okresie postępującego ocieplenia coraz większego znaczenia nabierają kserofity – rośliny niepotrzebujące wiele wody i dobrze radzące sobie z jej niedoborami.
Media ciągle donoszą o gwałtownych zmianach klimatu, zresztą niektóre możemy również zauważyć sami. Coraz częściej meteorolodzy zapowiadają rekordowo upalne i suche lato. Wysokie temperatury i brak opadów sprawia, że wiele gatunków roślin źle znosi tak trudne warunki. Możemy wówczas zdecydować się na ich podlewanie (drogie, braki wody). Ewentualnie możemy postawić na rośliny, które doskonale czują się glebach suchych, piaszczystych, a nawet jałowych, które szybko tracą wodę i nagrzewają się silnie w pełnym słońcu.
Taką alternatywą, a nawet roślinami przyszłości mogą okazać się kserofity. Są to rośliny ewolucyjnie przystosowane do oszczędnego gospodarowania wodą. Z ciężkimi warunkami glebowo-wodnymi i palącym słońcem doskonale sobie radzą również rośliny, które nie są typowymi kserofitami, ale bardzo dobrze znoszą okresowe niedobory wody. Susza w ogrodzie może stanowić mniejszy problem, jeśli będziemy pamiętać o odpowiednim doborze roślin. Nie jest to zadanie łatwe, jednak jak najbardziej możliwe.
Rośliny polecane na suche stanowiska nie wymagają wiele, są bardzo łatwe w uprawie, ale jednocześnie natura nie poskąpiła im urody. Doskonale znoszą niedobory wody, zatem mogą rosnąć na bardzo suchej rabacie. Wystarczy im trochę przepuszczalnego podłoża z dodatkiem gruboziarnistego piasku lub żwiru.
Sadzimy je w ogrodach skalnych, na murkach kwiatowych, na rabatach żwirowych, jako rośliny okrywowe, a nawet w ogródkach zakładanych na dachach. Możemy je uprawiać również w pojemnikach, lecz należy pamiętać wówczas o drenażu i otworze odpływowym, aby odprowadzić nadmiar wody.
Polecamy e-booki z naszego sklepu:
Zachęcamy do lektury innych artykułów na naszym portalu:
Co zrobić z ziół? Zioła w kuchni, domowej apteczce i kosmetykach
Jak stosować nawozy – do gleby czy dolistnie?
Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?
Wszystko, co warto wiedzieć o łubinach
Podtopienia, zalany ogród – jak unikać zagrożeń?
Hortiterapia – terapia kwiatami
Fot. Shutterstock.com