Jak zadbać o glebę jesienią?

Podziel się

Jesienią trzeba zadbać o glebę, aby w przyszłym sezonie w miarę możliwości uzyskać dobre plony warzyw.

Sprawdź dostępne w naszym sklepie multimedialne poradniki:

 

Jesienią podstawowym zabiegiem jest walka z chwastami wieloletnimi, intensywne nawożenie organiczne, w razie konieczności wapnowanie, a następnie głębokie przekopanie zagonów. Po sprzęcie warzyw lub na rabatach po roślinach rocznych glebę najczęściej po to przekopujemy, by zniszczyć chwasty, przykryć resztki roślinne, rozrzucony obornik czy też nawozy mineralne, przekopać nawozy zielone i zostawiamy na zimę ostrą skibę. Ale czy tak jest zawsze? Jak zadbać o glebę jesienią w ogrodzie?

Kopać, ale…

Zwykle zagony kopiemy na głębokość szpadla i glebę odwracamy. Należy jednak pamiętać, że za częste przekopywanie gleby może powodować gwałtowne zmiany w proporcjach mikroorganizmów glebowych.

Odwracanie wierzchniej warstwy ziemi sprawia, że zaczynają obumierać organizmy beztlenowe, które zasiedlają głębsze warstwy gleby. Zmiany warunków (światło, temperatura, wilgotność, powietrze) są też przyczyną zamierania części mikroflory glebowej umieszczonej płycej, jeśli znajdzie się ona na dnie bruzdy – obumiera. Takie działanie może powodować niszczenie biologicznej aktywności gleby, którą jest później trudno odbudować, gdyż proces ten trwa długo. Dlatego zamiast kopać szpadlem i odwracać ziemię, korzystniejsze jest tylko głębokie jej spulchnianie, co można wykonywać widłami szerokozębnymi. Przy okazji tego zabiegu łatwiej wybrać rozłogi perzu czy długie korzenie mniszka bez ich niepotrzebnego rozrywania.

Jak zadbać o glebę jesienią? Gleby ciężkie

Te gleby trudno się nagrzewają, najczęściej też są zlewne, więc w tym przypadku uzasadnione jest głębokie przekopanie ich szpadlem i pozostawienie ostrej, odwróconej skiby na zimę. Woda glebowa zamarzając, potem rozmarzając poprawia strukturę takich gleb. Kopanie takie także zalecane jest w ogrodach świeżo zakładanych.

Lekkie gleby

Lepiej je tylko spulchnić (np. mieszając rozrzucony kompost). Używamy najczęściej wideł, które ziemi nie odwracają, a jedynie ją wzruszają. Do wzruszania gleby możemy też użyć innych narzędzi – spulchniacza i norkrosu. Kopanie na glebach lekkich wykonujemy wówczas, gdy przekopujemy nawozy zielone, które lepiej przed tym zabiegiem skosić i rozdrobnić.

Gleby w dobrej kulturze

Takie gleby, które są stale wzbogacane w substancję organiczną i odznaczają się korzystną strukturą, nie zawsze wymagają przekopywania na zimę. Wystarczy je lekko spulchnić i zostawić okrywę roślinną, którą może stanowić mieszanka ozima lub ściółka organiczna (liście, ścięte rośliny aksamitki, pocięte chwasty bez nasion, skoszona trawa).

Jak zadbać o glebę jesienią w ogrodzie ekologicznym?

Nie poleca się przekopywania gleby na zimę, a tylko jej spulchnianie oraz zastosowanie różnego rodzaju ściółek organicznych na okres zimy w celu zapobiegania erozji. Gleba na zimę nie powinna pozostawać odkryta, narażona na niszczenie przez wysuszające wiatry, opady powodujące spływy powierzchniowe itp. Ważna jest zatem ściółka, którą można użyźnić wiosną glebę przez wymieszanie z wierzchnią jej warstwą, ozime nawozy zielone, a także pozostawiony na zimę mulcz.

 

Polecamy inne artykuły związane z jesiennymi pracami w ogrodzie:

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się