Jak stworzyć bonsai?
Sztuka kształtowania bonsai pochodzi z Chin, ale rozwinęła się w Japonii, osiągając tam właśnie perfekcję. Jak stworzyć bonsai?
Sprawdź poradniki dostępne w naszym sklepie. M.in.:
- Cięcie drzew i krzewów ozdobnych dr. inż. A.Marosz
- KATALOG ROŚLIN drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich
- KATALOG RÓŻ polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich
Drzewka bonsai pasują nie tylko do ogrodów w stylu Dalekiego Wschodu, świetnie prezentują się też w ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych, ale nie w typowo rustykalnych i o wiejskim charakterze. Jako soliter stanowią mocny, egzotyczny akcent. Możemy też posadzić je w pojemniku.
Jak stworzyć bonsai? Krok po kroku
- Wybieramy kilkuletnie rośliny o średnicy pnia przynajmniej 1 cm i o gałęziach wyrastających jak najniżej.
- Rozpoczynając formowanie drzewka najpierw wycinamy gałęzie, które krzyżują się ze sobą.
- Liście, które mają długie ogonki usuwamy, pozostawiając ogonki liściowe z niewielkim fragmentem blaszki, natomiast liście z krótkimi ogonkami, lub bez ogonków skracamy o połowę. W rezultacie po kilku latach nowe, pojawiające się liście będą mniejsze i liczniejsze. Najlepszym terminem do wykonania tego zabiegu jest czerwiec.
- Nadajemy odpowiednią formę pniom i gałęziom dzięki drutowaniu (drut powinien być miedziany o średnicy 0,5–5 mm). Druty zdejmuje się dopiero po roku w przypadku iglaków, zaś u gatunków liściastych po około 6–8 miesiącach.
- Kolejnymi corocznymi zabiegami będą te mające na celu utrzymanie pożądanego kształtu poprzez uszczykiwanie i obcinanie pędów.
Jak stworzyć bonsai? Komponowanie
- Gatunki o ciemnych liściach i igłach będą lepiej widoczne na jasnej płaszczyźnie ściany, murku, gatunki jasne, np. o żółtych igłach – na ciemnym tle zielonego lub ciemnopurpurowego żywopłotu, albo też przed pomalowaną na ciemny kolor ścianą lub ogrodzeniem.
- Naturalnym otoczeniem bonsai są kamienie i głazy, w ogrodach zen – żwirek i otoczaki różnych rozmiarów. Wokół drzewek można wysypać też korę sosnową.
- Glebę wokół ogrodowych bonsai warto obsadzić roślinami okrywowymi. W miejscach suchych i słonecznych: macierzanką, rojnikami, jałowcami płożącymi. Do ogrodów półcienistych dobry będzie karmnik ościsty i barwinek. W cienistych i wilgotnych pięknie wyglądają mchy, porastające kamienie. Kolorowe bonsai bardzo wyraziście wyglądają na gładkiej powierzchni trawnika.
- Nic nie podkreśli piękna bonsai, tak jak woda – płynąca jako strumień lub wodospad, albo stojąca – w formie stawu albo oczka wodnego.
- Urodę ogrodowych bonsai po zmierzchu wydobyć możemy za pomocą odpowiedniego oświetlenia.
To ciekawe
Chwile spędzone przy kształtowaniu bonsai są chwilami wyciszenia, medytacji, rodzajem „rozmowy” z naturą.
Pamiętaj!
Drzewka w stylu bonsai można uprawiać nie tylko w małych, płaskich donicach, ale również w ogrodzie. Te rosnące na otwartej przestrzeni są większe od bonsai doniczkowych.
Jak stworzyć bonsai? Dobre rady
- Po zimie gałązki bardziej wrażliwych na mróz roślin mogą być podmarznięte. Zamiast wycinać od razu cały krzew, przyjrzyjmy się mu, czy warto z niego zrobić bonsai.
- Tempo wzrostu ogrodowego bonsai można spowolnić, lekko ograniczając podlewanie oraz zmniejszając dostępność składników pokarmowych w glebie, zwłaszcza azotu.
Oto inspirujące przykłady…
Inni czytali również:
Kominek w ogrodzie – doskonały na jesień
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shuttersrtock.com