Jak dbać o serce? Warto się o nie zatroszczyć
Jak dbać o serce? Jest centralnym narządem układu krwionośnego i jest jednym z naszych najważniejszych organów. Tak niewiele trzeba, żeby utrzymać serce w dobrej kondycji i żeby nam służyło jak najdłużej.
Sprawdź dostępne w naszym sklepie e-booki:
Jego zadaniem jest utrzymanie przepływu krwi przez cały organizm i dlatego pracuje przez całe życie pompując krew do naczyń krwionośnych. Jak dbać o serce? Powinniśmy to robić prostymi sposobami, stosując m.in. prawidłową dietę i ruch.
Dbasz o dietę – dbasz o serce
Podstawowym sposobem troski o serce jest odpowiednie odżywianie się. Nadmierne spożywanie soli i produktów solonych wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego. A nadciśnienie niekorzystnie oddziałuje na cały układ krwionośny, także serce. Należy ograniczyć spożycie soli do jednej płaskiej łyżeczki dziennie. Jeżeli ktoś nie może z niej zrezygnować, warto zastąpić ją ziołami, zarówno świeżymi, jak i suszonymi. Przez cały rok można wykorzystywać zioła jako dodatek do potraw zamiast soli. Nawet zimą zioła mogą rosnąć w doniczkach w mieszkaniu i cieszyć aromatem.
Dwa razy w tygodniu powinniśmy jeść ryby, szczególnie te morskie. Zawarte w ich tłuszczu nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają obniżająco na ciśnienie i polepszają elastyczność naczyń krwionośnych. Codziennym składnikiem diety powinny być owoce i warzywa oraz pełnowartościowe produkty zbożowe, które dostarczą związków zdrowych dla serca.
Bądź aktywny fizycznie
Regularna aktywność fizyczna w bezpieczny sposób wpływa na pracę całego organizmu i na serce. Osoby mało aktywne fizycznie są dwa razy bardziej narażone na choroby serca. Można spacerować przynajmniej pół godziny dziennie, gimnastykować się przez 15–20 minut, jeździć na rowerze, pływać lub pracować w ogrodzie. Jednak trzeba ruszać się z rozwagą i dopasowywać aktywność do możliwości fizycznych.
Regularna aktywność fizyczna pomaga pozbyć się nie tylko nadwagi, ale i wzmacnia serce, dzięki czemu wydajniej ono pompuje krew. Zmniejsza także negatywne skutki stresu, który wpływa źle na pracę. Nerwowy tryb życia powoduje, że z nadnerczy uwalnia się do krwi nadmiar katecholamin, które przyspieszają pracę serca, podnoszą ciśnienie krwi i wywołują gwałtowne skurcze naczyń wieńcowych. Zauważono, że im częściej przeżywamy stresy, tym bardziej przeciążamy układ krążenia i wzrasta ryzyko zawału.
Papierosy – wróg serca
Palenie papierosów jest szkodliwe dla całego organizmu. Jednym z układów szczególnie narażonych na negatywne skutki palenia jest układ krążenia i serce. Nikotyna oraz substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym prowadzą do zmian miażdżycowych w naczyniach, które postępują w szybkim tempie. Podnosi się ciśnienie tętnicze krwi i przyspiesza akcja serca. Inne związki toksyczne dostające się do organizmu z dymem tytoniowym są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych, zawały serca, udary mózgu, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz szybsze starzenie się skóry.
Chrońmy się przed infekcjami
Wirusy bądź bakterie odpowiedzialne za grypę, anginę lub zapalenie oskrzeli mogą wywołać stany zapalne ścian tętnic wieńcowych. To może być niebezpieczne dla serca. Nie powinniśmy lekceważyć żadnych infekcji. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, przyjmujmy regularnie leki, bądźmy w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. Nieprawidłowo leczona cukrzyca aż dwukrotnie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca i choroby wieńcowej.
Jak dbać o serce – pamiętajmy o minerałach
Magnez znajdujący się w kaszach, bananach, orzechach i warzywach liściastych pobudza mięsień sercowy do skurczów, zapewnia sercu energię niezbędną do wydajnej pracy. Z kolei popularne napoje typu cola i nadmiar kawy wypłukują go z organizmu. Natomiast potas obecny w ziemniakach, burakach i fasoli obniża ciśnienie tętnicze krwi.
Dla serca ważny jest również selen. Jego niedobór może być przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i zaburzeń krążenia mózgowego. Głównym jego źródłem są podroby, kiełki pszenicy, otręby, cebula, pomidory i brokuły. Przyjmowany z witaminą E i C działa jako przeciwutleniacz. Blokuje bardzo niebezpieczne cząsteczki, tzw. wolne rodniki, które uszkadzają DNA, przez co może dojść do rozwoju licznych chorób. Pierwiastek ten jest niezwykle ważny dla serca, ponieważ zmniejsza zdolność płytek krwi do agregacji, czyli zlepiania się. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zakrzepów, a więc również wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Poprzez wzmacnianie odporności, które także zawdzięczamy selenowi, organizm łatwiej zwalcza infekcje wirusowe, co pośrednio wzmacnia serce.
Cenne flawonoidy
Ta grupa substancji naturalnie występująca w owocach i warzywach skutecznie chroni układ sercowo-naczyniowy. Flawonoidy działają nie tylko przeciwutleniająco, ale też sprzyjają rozszerzaniu naczyń krwionośnych w sercu, zapobiegając arteriosklerozie. Badania potwierdziły, że osoby spożywające mało produktów bogatych w te związki, częściej zapadają na chorobę wieńcową.
Zielona herbata zamiast czarnej
Zestaw korzystnych dla zdrowia substancji sprawia, że zielona herbata jest nieoceniona w profilaktyce chorób układu krążenia. Przeciwdziała odkładaniu się złogów na ścianach naczyń krwionośnych, hamuje wchłanianie cholesterolu do krwiobiegu, zmniejsza lepkość płytek krwi, zapobiegając tworzeniu się skrzepów. W rezultacie picie zielonej herbaty zapobiega nadciśnieniu, obniża ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu.
Cenny dla serca likopen
Likopen jest barwnikiem z grupy karotenoidów obecny m.in. w pomidorach. Poprawia funkcjonowanie układu krwionośnego, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego m.in. wylewu i zawału. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych u osób z chorobami układu krążenia.
Jak dbać o serce – zdrowy czosnek
Tak popularny czosnek ma właściwości przeciwzakrzepowe – znacząco zmniejsza lepkość krwi. Działa także na śródbłonek naczyniowy, powodując rozkurcz naczyń krwionośnych, co w efekcie może zapobiec zawałowi serca i udarowi mózgu. Dodatkowo zmniejsza zmiany miażdżycowe. Regularne jedzenie czosnku poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu usprawnia się przepływ krwi.
Co powinno nas niepokoić?
Jeżeli pojawi się jeden z takich objawów, jak: odczuwanie duszności nawet po spokojnym spacerze lub podczas odpoczynku, zmęczenie narastające w ciągu dnia, uczucie kołatania serca, jeżeli pojawiają się omdlenia, obrzęki, zasinienie skóry, bóle pośrodku klatki piersiowej, to nie należy ich lekceważyć. Tylko konsultacja z lekarzem zapewni postawienie prawidłowej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia.
Inni czytali także:
Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?
Praca w ogrodzie – aktywność fizyczna bez kontuzji
Źródło: miesięcznik „działkowiec”
Fot. Shutterstock.com