Dziury w liściach rzodkiewki
Coś wyjada małe dziury w liściach rzodkiewki. Czy takie rośliny przeżyją? Czy w korzeniach rzodkiewek też będą takie uszkodzenia?
Małe, liczne dziury w liściach rzodkiewki wygryzają pchełki. Są to niewielkie skaczące chrząszcze z rodziny stonkowatych. Najpospolitsze z nich to pchełka smużkowana (chrząszcz długości 3 mm, czarny, metalicznie błyszczący, z dwoma żółtymi paskami na grzbiecie), pchełka falistosmuga (do 2 mm długości, czarna z dwiema falistymi żółtymi smugami na grzbiecie) i pchełka czarna (do 2,5 mm długości, czarna). Pchełki zimują w postaci owadów dorosłych, pod resztkami roślin, w ściółce i glebie. Wiosną żerują na chwastach, potem przelatują na warzywa kapustne (brokuł, jarmuż, kalafior, kalarepa, kapusta, rzepa, rzodkiewka).
Kiedy pchełki są najgroźniejsze?
Pchełki najliczniej występują w okresach suchej i upalnej pogody. Wygryzają liczne otworki w liściach roślin, co powoduje ich brązowienie i zamieranie. Szczególnie groźne są dla młodych roślin, ponieważ najczęściej atakują już same wschody lub świeżo wysadzoną rozsadę. Największe zagrożenie ze strony pchełek jest w okresie wschodów roślin, aż do fazy 2–3 liści właściwych. Pchełki uszkadzają tylko liście rzodkiewki, w korzeniu mogą żerować larwy innego szkodnika – śmietki kapuścianej, powodując ich robaczywienie.
Jak ograniczyć dziurawienie liści rzodkiewki?
- Po zauważeniu uszkodzeń roślin utrzymywać wilgotną glebę, często zraszać rośliny.
- Skaczące pchełki wyłapywać na pułapki lepowe – biała lub żółta tektura, pokryta z obu stron lepem, którą przesuwa się nad roślinami, najlepiej w godzinach południowych (największa ruchliwość pchełek).
- Rzodkiewkę oraz rozsadę warzyw kapustnych opryskiwać wyciągiem z czosnku, wywarem z bylicy piołun (bez rozcieńczenia), wywarem z liści pomidora (1:4). Ich zapach odstrasza pchełki.
- Rzodkiewkę uprawiać współrzędnie np. z sałatą, szpinakiem, porem.
- Okrywać szczelnie włókniną rozsady warzyw kapustnych oraz po wysadzeniu roślin, w początkowym okresie wegetacji.
Polecamy e-book dostępny w naszym sklepie Ekosposoby na szkodniki
O rzodkiewkach wiemy dużo! Sprawdź te artykuły:
Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości i odmiany
Robaczywe rzodkiewki? Sprawca – śmietka kapuściana
Inne artykuły dotyczące nieproszonych „gości” szkodzącym naszym roślinom:
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com