Drzewa wieloodmianowe – za i przeciw

Podziel się

Użytkownicy ogrodów chętnym okiem patrzą na wszelkiego rodzaju nowinki. Ich uwagę przyciągają m.in. nowe gatunki, warte włączenia do uprawy, czy też ciekawe odmiany, różniące się jakąś cechą od pozostałych. Jednym z takich rarytasów są także owocowe drzewa wieloodmianowe, które w ostatnim czasie pojawiły się w ofertach szkółkarskich.

Tego rodzaju formy (kilka różnych odmian zaszczepionych na jednym drzewku) stwarzają szczególnie dużo możliwości amatorskiego wykorzystania w ogródku i mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jednak przed podjęciem decyzji o ich uprawie, warto poznać wszystkie plusy i minusy takich roślin.

Plusy drzew wieloodmianowych

  • Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne w małych ogrodach, gdzie na niewielkiej powierzchni można cieszyć się wieloma rodzajami owoców. Na jednym drzewie można mieć od 2 do nawet 5–6 odmian! Liczba odmian zależy od wielkości drzewa, a także od liczby przewodników.
  • Odmiany na jednym drzewku mogą mieć różną porę dojrzewania, co przyczynia się do znacznego wydłużenia ich łącznego okresu owocowania.
  • Kontrastowa barwa owoców na jednym drzewku daje niesamowity efekt.
  • Możliwość doboru odmian wzajemnie się zapylających, co przekłada się na lepsze warunki zapylenia i obfitsze plonowanie.
  • Drzewka takie można posadzić w dowolnym miejscu, traktując je nie tylko jako rośliny użytkowe, ale także ozdobne.

Drzewa wieloodmianowe – minusy

  • Drzewa wieloodmianowe, dla utrzymania dobrej kondycji i wyglądu, mogą wymagać nieco więcej pracy, starannej pielęgnacji i właściwej agrotechniki.
  • Na rynku trudno jest kupić drzewko z zaplanowanym z góry zestawem odmian. Jednak zwykle są to odmiany dobrze do siebie dobrane, zarówno pod względem smaku, jak i jakości owoców, spełniające najbardziej wybredne gusta.

Jak uprawiać drzewa wieloodmianowe?

Najważniejsze jest cięcie i formowanie w pierwszych latach po posadzeniu, którego celem jest uformowanie korony. W późniejszych latach chodzi głównie o utrzymanie jej kształtu. Trzeba także posiłkować się konstrukcją wspierającą, zwłaszcza u koron rozpinanych, a także dwu- lub wieloprzewodnikowych. U starszych drzew tego typu, o stabilnej koronie, można z podpór zrezygnować.

Uatrakcyjnić wygląd

Walory ozdobne wieloodmianowych drzewek można dodatkowo poprawić poprzez odpowiednie formowanie. Najprostszą formą jest szpaler. Konary boczne mogą być rozpięte pod kątem prostym lub lekko skośnie. Ta pierwsza metoda jest najodpowiedniejsza dla jabłoni i gruszy. Natomiast konary ułożone pod kątem 45° są przydatne dla śliwy. Dosyć popularna jest też forma dwuprzewodnikowa, czyli drzewa typu bi-baum. Na jednym z przewodników może znajdować się odmiana różniąca się barwą owoców oraz terminem zbioru od tej z drugiego przewodnika. Na drzewach prowadzonych w formie pucharowej (brzoskwinia, grusza), która ma 4–5 przewodników, każdy z nich może być zaszczepiony inną odmianą.

 

Jeśli po lekturze naszego artykułu ocenili Państwo, że plusy drzew wieloodmianowych przeważają nad minusami i zachęciliśmy do ich posadzenia u siebie, zapraszamy na zakupy do naszego sklepu internetowego – znajda tam Państwo wybór drzew wieloodmianowych

 

Inni czytali także:

Pielęgnacja drzew i krzewów owocowych

Krzewy owocowe łatwe w uprawie

Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja

Urban farm – uprawa warzyw i owoców w centrach miast

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. D. Kruczyńska / Shutterstock.com

Podziel się