Drobnokwiatowe powojniki

Podziel się

Wśród bogactwa gatunków i odmian powojników, wciąż jeszcze niedoceniane są te drobnokwiatowe, zwane także botanicznymi.

Dają one inny efekt, ale mają tak dużo uroku i zalet, że w pełni zasługują na większą uwagę i rozpowszechnienie!

Mała średnica kwiatów jest rekompensowana przez ogromną ich liczbę. W czasie kwitnienia drobnokwiatowe powojniki przypominają raczej barwne chmury niż rośliny. Są one ponadto mniej wymagające niż powojniki wielkokwiatowe, łatwiejsze w uprawie i cechują się dużą zdrowotnością. Po przekwitnięciu, często aż do zimy pędy roślin zdobią liczne, puszyste owocostany.

Drobnokwiatowe powojniki – na wczesny efekt

W końcu kwietnia i w maju kwitną, osiągające 1,5–4 m wysokości, powojniki z grupy Atragene. Niektóre z nich powtarzają kwitnienie na pędach tegorocznych w lipcu i sierpniu. Ich kwiaty są dzwonkowate, przewisające, pojedyncze, ale też półpełne i pełne, o długości 3–7 cm (dłuższe i szersze są po rozwinięciu).

  • bywają one fioletowe lub fioletowoniebieskie, jak np. u powojnika alpejskiego (Clematis alpina) oraz odmian ’Pamela Jackman’, ’Frankie’ i ’Cecile’.
  • mogą być też białe (np. ’White Swan’, ’Riga’, ’Alba Plena’),
  • jasnocytrynowe, bielejące w miarę przekwitania (np. ’Lemon Dream’, ’Lemon Beauty’),
  • różowe (np. ’Ballet Skirt’, ’Purple Dream’, ’Pink Dream’, ’Willy’),
  • a nawet dwubarwne (np. ’Columella’, ’Markham’s Pink’, ’Pink Flamingo’, ’Janny’).

Wiele z nich ma również delikatny, cytrusowy zapach.

Dodatkowo, odmiana ’Stolwijk Gold’, oprócz licznych, ciemnofioletowych kwiatów, może zachwycić również złotożółtymi liśćmi.

W maju pojawiają się także śliczne kwiaty powojnika górskiego (C. montana). Do ogrodu warto wybierać jego odmianę różową (var. rubens) – bardziej wytrzymałą na mróz.

Żywe złoto wśród drobnokwiatowych powojników

Od czerwca do późnej jesieni, niezliczonymi, złocistymi kwiatami mieni się

powojnik tangucki (C. tangutica) oraz wiele spokrewnionych z nim odmian, np.:

  • ’Lambton Park’ (uważana za najładniejszą i najdłużej kwitnącą – od końca czerwca do początku października),
  • ’Last Dance’ (jedna z najpóźniej kwitnących – od września do listopada),
  • ’Bill MacKenzie’ (najsilniej rosnąca – do 6 m),
  • lub Golden Tiara ’Kugotia’ (z ciemnożółtymi płatkami ładnie kontrastują fioletowe pręciki).

U innych odmian kwiaty mogą być kremowobiałe (np. ’Anita’), pomarańczowe, a nawet brązowawe. U powojników z grupy Tangutica kwiaty wyrastają na pędach tegorocznych. Są dzwonkowate, długości 2–8 cm, szersze po otwarciu.

Drobnokwiatowe powojniki – jak gwiazdki

Niektóre powojniki botaniczne mają białawe, gwiazdkowate kwiaty o średnicy ok. 2–4 cm. Wyrastają one od lata na pędach tegorocznych. W tej grupie znajduje się m.in.: powojnik południowy (C. flammula) i jesienny (C. terniflora). Obydwa silnie rosną (do ok. 5–7 m wysokości), ale mają przyjemnie pachnące kwiaty.

Trójbarwnymi kwiatami wyróżnia się powojnik potrójny (C. ×triternata) ’Rubromarginata’. Są one różowe, z białymi nasadami „płatków”, kremowozielonymi pręcikami. Do tego pachną marcepanem.

Najbardziej znanym, ale i najsilniej rosnącym powojnikiem o drobnych kremowych kwiatach, jest powojnik pnący (C. vitalba). Pnącze to może wspinać się nawet do 10 m. Jego liczne kwiaty dekorują pędy od lipca aż do września. Bardziej wartościowa jest spokrewniona z nim odmiana ’Paul Farges’. Wytwarza ona większe kwiaty i nie zawiązuje owoców.

Zastosowanie drobnokwiatowych powojników

Możliwości wykorzystywania powojników drobnokwiatowych są znacznie szersze i bardziej różnorodne niż ich wielkokwiatowych krewniaków. Powojniki botaniczne nadają się np. do obsadzania altan, pergoli, trejaży, murków, ścian budynków, kratek, płotów i pni starszych drzew.

Gatunki i odmiany o pachnących kwiatach warto sadzić przy wejściach, budynkach, ławkach i miejscach wypoczynku. Drobnokwiatowe powojniki można stosować również jako rośliny okrywowe, na terenach płaskich i na skarpach oraz w ogrodach skalnych. Zdecydowanie bardziej niż powojniki wielkokwiatowe, nadają się one do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach.

Czego potrzebują drobnokwiatowe powojniki?

  • Na stanowiskach południowych bardzo dobrze rosną powojniki z grupy Flammula, Tangutica i Texensis. Miejsca mniej nasłonecznione (nie przez cały dzień) lub półcieniste, polecane są dla odmian z grupy Atragene.
  • Większość odmian drobnokwiatowych jest bardzo wytrzymała na mróz (wyjątek stanowią powojniki z grupy Montana i Flammula) i mają mniejsze wymagania glebowe niż odmiany wielkokwiatowe. Powojniki botaniczne najlepiej rosną na średnio żyznych, świeżych (umiarkowanie wilgotnych), dobrze zdrenowanych glebach, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Często tolerują jednak gleby przeciętne, ale muszą być one przepuszczalne, nie podmokłe.
  • Najlepiej przyjmują się rośliny, które w szkółce były uprawiane w pojemnikach (można je wówczas sadzić do gruntu przez cały okres bezmroźny, tj. od kwietnia nawet do połowy listopada).
  • Ponieważ z czasem tworzą pokaźną masę nadziemną, wskazane są dla nich stabilne podpory, których będą mogły przytrzymać się za pomocą owijających się ogonków liściowych.
  • Drobnokwiatowe powojniki nie wymagają cięcia. Jedynie w razie potrzeby można je przyciąć po kwitnieniu (nie niżej niż na metr od powierzchni gleby).

 

Zapraszamy do lektury artykułu, w którym prezentujemy „15 najlepszych pnączy ozdobnych do ogrodu”.

W artykule „Czy warto rozmnażać rośliny przez odkłady?” dowiedzą się Państwo jaki rodzaj odkładów zastosować u powojników.

 

Inni czytali / oglądali także:

Powojniki (clematisy) wielokwiatowe – odmiany i uprawa

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?

Kwiaty cebulowe (wideo)

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się