Astry – odmiany, wymagania i sposób uprawy
Astry – nazwa tych roślin pochodzi od greckiego słowa ,,gwiazda” i przypomina o gwiazdkowatym kształcie kwiatów.
Ze względu na swoją różnorodność, ich sposób uprawy i wymagania – są odmienne. Liczne są uprawiane jako rośliny ozdobne: byliny lub jednoroczne, a wiele jest atrakcyjnych ze względu na późne kwitnienie – od sierpnia do czasu nadejścia dużych przymrozków. Astry tworzą klimat sielskich ogrodów na wsi, barwą nierzadko kontrastują z czerwienią i żółcią jesiennych liści.
Polecamy piękne odmiany astrów chińskich w naszym sklepie
Gatunki bylinowe
Aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae syn. A. novae-angliae)
Bylina i jeden z najwartościowszych gatunków. Liczne odmiany mają barwy w odcieniach fioletu, purpury, różu, wiśniowej czerwieni, niebieskiego. Astry te tworzą zwarte kępy rozkwitające od końca lata (VIII–IX) do mrozów, wysokości do 0,8–1,8 m. Sadzone są na rabatach, w grupach. Ładnie komponują się z ozdobnymi trawami, słonecznikami, rudbekiami, sadźcami konopiastymi, czyśćcami wełnistymi, żurawkami i krzewami liściastymi, także z różami. Kwiaty roślin towarzyszących powinny raczej być w barwach pastelowych, kontrastowych w stosunku do kwiatów astrów.
Co lubi? Wymaga stanowiska słonecznego, najlepiej żyznej gleby, przepuszczalnej, nie suchej, ani podmokłej. W jednym miejscu może rosnąć wiele lat. Jest odporny na mróz, nie wymaga okrywania. Wadą tego gatunku jest niska odporność na mączniaka prawdziwego.
Aster nowobelgijski (Aster novi-belgii)
Bylina tworząca podziemne rozłogi, szybko rozrastająca się. Z tego powodu uznana jest za obcy gatunek inwazyjny, który pojawił się w środowisku naturalnym jako niepożądany wskutek ,,ucieczki” z uprawy. Z tego powodu powinno się rozważyć jego uprawę w ogrodzie, zwłaszcza na terenach sąsiadujących z naturalnymi stanowiskami. Posiada wiele odmian o wysokości 0,4–1 m. Koszyczki kwiatowe – w odcieniach białego, różowego, niebieskiego, fioletowego, karminowego. Kwitnie VII–X, kwiaty są miododajne.
Co lubi? Ma wysokie wymagania. Gleba powinna być żyzna, głęboko uprawiona, nie sucha, a stanowisko w pełni słoneczne. Astry te trzeba przesadzać co 4–5 lat na nowe miejsce. Sadzi się je na rabatach, na obwódki, żywopłoty, na kwiat cięty. Jest wrażliwy na mączniaka prawdziwego.
Aster krzaczasty (A. dumosus)
Niska (20–50 cm) bylina o miododajnych koszyczkach kwiatowych u odmian w kolorach białym, niebieskim, różowym, karminowym, fioletowym i ich odcieniach, kwitnącą VIII–X (XI).
Co lubi? Rośnie dobrze na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Wymaga żyznej i dość wilgotnej gleby, ale nie mokrej, nie lubi suszy. Nie wymaga okrywania na zimę. Należy go przesadzać co 3–4 lata na nowe miejsce. Jest wrażliwy na mączniaka prawdziwego. Świetnie nadaje się na obwódki i murki, do ogrodów skalnych, na rabaty.
Aster gawędka (A. amellus)
Rosnący też dziko w Polsce, podobny do poprzednich, o fioletowych koszyczkach kwiatowych, wysokości 40–80 cm, kwitnie VII–X. U odmian kwiaty są białe, różowe, czerwone.
Co lubi? Rośnie na stanowisku słonecznym i lekko wilgotnej, żyznej, lekkiej, wapiennej glebie. Na jednym miejscu może rosnąć wiele lat, ale z czasem kwiaty drobnieją. Dobrze wygląda wśród innych bylin i niedużych krzewów.
Aster alpejski (A. alpinus)
Rośnie dziko także w Polsce. To niewielka bylina (20–30 cm), kwitnąca V–VI. Kwiaty są białe, różowe, fioletowe, osadzone pojedynczo na szczytach pędów.
Co lubi? Wymaga słonecznych stanowisk i dość wilgotnej, ale przepuszczalnej gleby.
Jednoroczne
Aster chiński (Callistephus chinensis)
Rzadko zwany też gwiazdoszem chińskim, to gatunek pochodzący z Chin i Japonii, jednoroczny, uprawiany z rozsady z nasion wysiewanych w III i IV. Paleta barw koszyczków kwiatowych jest szeroka – występują prawie wszystkie kolory. Różnorodne są także kształty kwiatów np. chryzantemowe, dachówkowe, igiełkowe, koronowe, piwoniowe, pomponowe, pojedyncze, rurkowe. Zakwitają od końca lipca, osiągają 15–70 cm.
Co lubi? Stanowiska półcieniste i słoneczne. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i dość wilgotna. Sadzone są na rabatach, kwietnikach, w pojemnikach, doskonałe na obwódki, nadają się na kwiat cięty.
Warto wiedzieć
,,Kwiaty” astrów to kwiatostany – koszyczki złożone z kwiatów rurkowatych – zwykle u nich żółtych i języczkowatych – na ogół barwnych.
Inni czytali również:
Rośliny do ogrodu na słońce i cień
Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?
Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu w ogrodzie
Pachnące rośliny na lato w ogrodzie
Warzywne ciekawostki cz.2 (warzywa egzotyczne)
Źródło: miesięcznik „Działkowiec”
Fot. Shutterstock.com