Zwierzęta i owady w ogrodzie – jak zadbać o pożytecznych przyjaciół?

Podziel się

Ogród to nie tylko rośliny, to także miejsce, gdzie żyją nasi goście – przyjaciele, którzy w rzeczywistości mają do niego takie samo prawo jak my.

Gdyby nie większość z nich, nasze rośliny nie miałyby szans na owocowanie. Nie ma żadnych możliwości by zastąpić ich pożyteczną działalność.

Sprawa staje się mniej wesoła, kiedy owady zaczynają umierać z powodu oprysków i innych zanieczyszczeń. Dobrze, jeśli w okolicy, której mieszkamy, gdzie mamy dom i ogród, można spotkać na drzewach porosty, które mają dość duże wymagania. Są one bardzo czułym bioskładnikiem czystości atmosfery. Te o krzaczkowatej lub nitkowatej formie są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska, niż te przylegające do pni drzew, skał i murów. Jednak nie wiadomo, co będzie za kilka lat. Oby nasze dzieci także miały możliwość zobaczyć piękno natury.

Zwierzęta i owady w ogrodzie – kiedyś było ich więcej…

W dzieciństwie podczas zabawy musieliśmy uważać, aby nie usiąść na larwie motyla, obecnie trzeba się troszkę natrudzić, aby spotkać niektóre larwy. Oczywiście rusałki, np. pawika, można znaleźć na pokrzywach, bielinka w niektórych ogrodach. Natomiast larwy pazia królowej, od których kiedyś w ogrodach dosłownie uginały się całe nadziemne części marchewki… obecnie trudno znaleźć.

Dbając o naszych sprzymierzeńców

Zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się zapobiec niektórym zjawiskom – jak bardzo ciepły koniec zimy i powrót mrozów na wiosnę. W takich warunkach nie da się uratować grzebiuszek ziemnych, które zachęcone ciepłą pogodą pojawiają się zbyt wcześnie na powierzchni. Natomiast owadom i zwierzętom można pomóc.

Zwierzęta i owady w ogrodzie – to jak zadbać o ich obecność?

  • Warto pozostawić choćby mały kawałek działki, w którym nie przycinamy trawy i nie uprawiamy roślin, gdzie spokojnie mogą się rozmnażać różne zwierzęta, m.in. jaszczurki.
  • Ustawmy dla nich schronienia (niektórym gatunkom ułatwia to budowanie gniazd), np. ekohotele dla owadów pożytecznych.
  • Posadźmy i wysiejmy rośliny miododajne.
  • Zawieśmy budki lęgowe dla ptaków, a zimą przygotujmy karmniki.

 

W naszym sklepie dostępne są:

Zapraszamy na zakupy!

 

Polecamy inne artykuły opisujące ważne problemy, którymi chcielibyśmy Państwo zainteresować:

Dlaczego giną motyle? – oprócz odpowiedzi na pytanie, podajemy również sposoby jak chronić motyle

Dlaczego giną owady zapylające? – podpowiadamy nie tylko jak chronić, ale również jak zwiększyć populację dzikich pszczół niewielkim kosztem i wysiłkiem.
Rośliny sprzyjające relaksowi – piszemy o roślinach, które sprzyjają relaksowi i wprowadzają nas w dobre samopoczucie. Warto je mieć w ogrodzie, na działce czy balkonie.

Alergia – wszystko, co warto o niej wiedzieć

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się