Zaniedbany ogród – jak go odnowić?

Podziel się

Zdarza się, że pod nasza opiekę trafia zaniedbany ogród czy działka. Mamy do czynienia z kawałkiem terenu dawno nieuprawianym, gdzie panoszą się chwasty, a niekiedy i dziko rosnące krzewy.

Jak sobie poradzić?

Najpierw trzeba koniecznie zatroszczyć się o to, aby dobrze przygotować glebę pod przyszłe rośliny, które będziemy uprawiać. Jeśli na tym terenie od wielu sezonów nie była prowadzona żadna uprawa, to musimy zadbać o to, aby glebie przywrócić właściwą strukturę i żyzność.

Mnóstwo inspiracji znajdziesz w naszych e-wydaniach:

Zaniedbany ogród – co robić?

Oczyścić teren

Należy oczyścić ogród z resztek roślin po zimie, wyciąć niechciane krzewy. Jest to praca trudna i czasochłonna, gdyż nie tylko trzeba wyciąć gałęzie (część nadziemną), ale i dokładnie wykopać korzenie. Pozostawione w glebie mogą dawać niepotrzebne odrosty.

Mały przedogródek – inspiracje

Dokładne odchwaszczanie

Zaniedbany ogród czy działkę często porastają chwasty. Usuwamy wszystkie, zwłaszcza wieloletnie (perz, powój, mniszek, skrzyp, podagrycznik). Najlepiej wykopywać je widłami amerykańskimi, dokładnie przetrząsając glebę i wybierając rozłogi, kłącza i palowe korzenie w całości (np. mniszek).

Dobra rada

  • Starajmy się nie używać do odchwaszczania herbicydów. Pozostałości substancji czynnych tych środków mogą zalegać w glebie, w której będziemy uprawiać warzywa do konsumpcji dla siebie i dla rodziny. Lepiej tego unikać.
  • Teren do odchwaszczania dobrze jest podzielić na kilka części (kwadraty, prostokąty) i sukcesywnie je dokładnie oczyszczać z chwastów. Będzie się wtedy wydawało, że prędzej widać koniec naszych zmagań z chwastami.
  • Warto oczyszczony teren podlać (jeśli wierzchnia warstwa przeschła), w glebie znajduje się mnóstwo nasion chwastów, które mają teraz doskonałe warunki do skiełkowania. Szybko niszczymy je w młodej fazie przez zmotyczenie ich i wygrabienie.

Określenie typu gleby

Do ręki bierzemy grudkę świeżo przekopanej gleby i ściskamy, następnie rozkładamy dłoń – jeśli gleba się rozsypie luźno, to jest piaszczysta, lekka gleba, jeśli zbije się w grudę, to jest gliniasta, cięższa. Najlepiej, jeśli na otwartej dłoni pozostaną spore grudki – znaczy to, że gleba ma dobrą strukturę.

Zbadać odczyn

Kwasowość gleby można samemu określić zwykłym pehametrem glebowym albo wysłać pobrane próbki gleby do laboratorium w najbliższej stacji chemiczno-rolniczej. Można dodatkowo zlecić badanie zasobności gleby w składniki pokarmowe. Jeśli gleba jest wyraźnie za kwaśna, regulujemy odczyn gleby poprzez jej wapnowanie (w tym przypadku wyjątkowo dozwolone wiosną, albo czekamy z tym zabiegiem do jesieni), najlepiej wapnem węglanowo-magnezowym.

Nawożenie

W celu użyźnienia gleby warto zastosować nawozy organiczne (obornik, kompost, nawozy zielone). Kompost bądź obornik najlepiej użyć zaraz po zniszczeniu chwastów, przekopując te nawozy z glebą, pamiętając o tym, aby jeśli mamy zamiar pobierać próbki do analiz, zrobić to przed zastosowaniem nawozów.

W sytuacji, gdy nie dysponujemy obornikiem lub kompostem, we wcześniej przekopaną glebę należy wysiać rośliny przedplonowe z przeznaczeniem na zielony nawóz. Najlepiej, żeby były to gatunki z rodziny bobowatych, które mają zdolność wiązania azotu atmosferycznego z powietrza do gleby. Dzięki temu wzbogacimy ją nie tylko w materię organiczną po przekopaniu zielonej masy, ale i w azot. Podniesie się żyzność gleby, która będzie wzbogacona też w próchnicę.

W tym okresie możemy zupełnie zrezygnować z nawożenia mineralnego, a jeśli zdecydujemy się na zastosowanie nawozów mineralnych, należy wybrać nawóz wieloskładnikowy (uniwersalny) rozsiewając go w ilości około 0,5 kg/10 m2 przed sadzeniem czy siewem roślin i mieszając z wierzchnią warstwą gleby.

Sadzenie roślin

Po przekopaniu nawozów zielonych można (w końcu VI–pocz. VII) posadzić rozsadę późnych warzyw kapustnych, na przykład kalarepę, jarmuż. Aby nie rezygnować w tym sezonie z uprawy warzyw, można też posiać fasolę szparagową w dwóch terminach w odstępach 7-10 dniowych.

W miarę potrzeb można też założyć rabaty kwiatowe (np. posadzić różne byliny). V i VI to również dobry okres na założenie trawnika. Gleba jest wówczas odpowiednio nagrzana i możemy liczyć na szybkie wschody murawy, przy czym należy pamiętać, że po wysianiu mieszanki traw i zagrabieniu gleby należy ją dokładnie zagęścić przez wałowanie. Potem trzeba trawnik systematycznie podlewać, wówczas trawy szybko wzejdą. Początkowo mogą pojawiać się chwasty, ale trawa z czasem skutecznie je wyprze.

Pracy jest dużo, ale satysfakcja, że taki zaniedbany ogród stanie się cieszącym oko przytulnym zakątkiem, będzie ogromna.

 

Inni czytali również:

Ogrody skalne – jak osiągnąć unikalne wrażenie

Domki dla owadów w ogrodzie – ekohotele

Które rośliny warto wykopywać w czerwcu?

Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się