Wiosenne prace w sadzie
Wiosną wykonuje się wiele zabiegów agrotechnicznych, które wpływają na efekt finalny, czyli wielkość i jakość plonu. Dokładnie oglądamy też drzewa i krzewy, aby ocenić ich stan po zimie. Po ruszeniu wegetacji widać już, które części zasychają. Wiosenne prace w sadzie – oto ich lista.
Wiosenne prace w sadzie – nasze zadania
- Jeśli zimą nie zebrano i usunięto z ogrodu zaschniętych, pozostających na gałęziach drzew owoców (mumie), trzeba je zebrać i zniszczyć. Absolutnie nie wolno ich kompostować, gdyż są źródłem chorób. Można je głęboko zakopać w ogrodzie.
- Stosujemy zapobiegawczo preparaty miedziowe – dwukrotnie do czasu kwitnienia. Chroni to drzewa przed chorobami grzybowymi i bakteriozami.
- Odkrywamy krzewy winorośli i jeżyny, a pędy mocujemy do podpór.
- Rozgarniamy kopczyki usypane wokół drzew i krzewów posadzonych jesienią, oglądamy odsłonięte elementy. Jeśli zauważymy jakieś zmiany, np. przebarwienia, spękania, to trzeba je usunąć, a rany zabezpieczyć odpowiednimi preparatami. Tak samo postępujemy z uszkodzonymi tkankami na pniach i konarach.
- Sadzimy drzewa i krzewy (im wcześniej, tym lepiej). Pamiętajmy, aby przed posadzeniem drzewka na dno dołka wbić palik, do którego później przywiążemy przewodnik. Znacznie ułatwi to późniejsze formowanie korony drzewa.
- Starsze drzewa i krzewy zasilamy azotem – połowę dawki nawozu rozsypujemy na lekko spulchnioną glebę. Wzmocni to rośliny przed kwitnieniem.
- Wokół młodych drzew rozkładamy obornik tak, by nie dotykał kory i przysypujemy go lekko ziemią – ograniczymy tak straty azotu, a jednocześnie mineralizacja nawozu będzie szybsza. Można też zastosować dostępny w handlu obornik granulowany bądź ogrodowy kompost.
- Wokół borówki amerykańskiej wykładamy ściółkę (np. przekompostowane trociny z drzew iglastych). Pozwoli to obniżyć/utrzymać niskie pH gleby, niezbędne dla dobrego wzrostu i owocowania krzewów.
- Z truskawek usuwamy suche liście, zbędne rozłogi i chwasty. Rośliny można okryć włókniną, aby przyspieszyć kwitnienie i owocowanie. Pamiętajmy, aby ją zdejmować w czasie kwitnienia, co umożliwi owadom zapylenie kwiatów. Glebę wokół roślin warto ściółkować słomą. Robimy to przed rozpoczęciem kwitnienia roślin, aby później nie uszkodzić kwiatostanów.
- Pod koniec lub po kwitnieniu tniemy brzoskwinie. W tym czasie łatwo rozpoznać chore części i je usunąć. Zawsze usuwamy też pędy słabe, cienkie, długości do 30 cm.
Więcej o zastosowaniu trocin w ogrodzie we wpisie na stronie dzialkoiwec.com.pl – „Trociny”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com