Wiosenne kwiaty na skalniak i kobierzec

Podziel się

Jakie są najlepsze kwiaty na skalniak i kobierce na wiosnę? Które kwiaty wybrać, aby cieszyły nasze oczy swoimi żywymi kolorami w trakcie kwitnienia? Sprawdźcie nasze propozycje.

Zajrzyj do naszego sklepu! Najpiękniejsze cebulowe i ciekawe byliny w zasięgu jednego kliknięcia 🙂

W ogródku

Wcześnie kwitnące byliny nie rosną zbyt wysoko, za to niski wzrost nadrabiają obfitym kwitnieniem. Idealnym tłem dla nich będzie ciemna zieleń roślin iglastych lub delikatna zieleń krzewów rozpoczynających wegetację. Wspaniałym towarzystwem będą kwitnące w tym czasie rośliny cebulowe: tulipany, narcyzy, hiacynty lub szafirki. Z ich obecnością można stworzyć rabatę złożoną z kilku plam, każda w innym kolorze, np. żółta m.in. z tulipanem ’Strong Gold’, narcyzem ’Dick Wilden’ i omiegiem kaukaskim ’Goldcut’.

W ogródkach skalnych i w pojemnikach najlepiej sadzić gatunki o niskim wzroście i poduszkowatym pokroju. Dobrze poradzą sobie w trudnych warunkach, takich jak silne nasłonecznienie, niezbyt urodzajna ziemia na skalniakach, skarpach lub murkach kwiatowych. W pojemnikach nie będzie doskwierać im z kolei brak wody, mała objętość podłoża i obecność korzeni innych roślin w podłożu.

Kwiaty cebulowe

Kwiaty na skalniak

Najwcześniej kwitnienie rozpoczyna gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica). Już od marca zwarta kępa szarozielonych liści pokryta jest białymi niewielkimi kwiatami. Spotykane są także odmiany o różowej lub kremowej barwie płatków.

Następny w kolejności kwitnie floks szydlasty (Phlox subulata). Przez cały kwiecień i maj obsypany jest kwiatami, w odcieniach koloru różowego, niebieskiego i fioletowego.

W tym samym czasie na różowo, fioletowo lub wiśniowo kwitnie żagwin uprawny (Aubrieta cultorum). Pędy wymienionych gatunków nie drewnieją w przeciwieństwie do następnej rośliny – aurinia skalna (Aurinia saxatilis), zwana także smagliczką skalną. W kwietniu i maju cieszy oczy intensywnie żółtymi kwiatami, wyrastającymi obficie.

Niewielkie kwiaty skalnicy Arendsa (Saxifraga ×arendsii) pojawiają się na pędach z rozet w maju. Wśród barw królują odcienie różu. Spotykamy odmiany białe, czerwone czy liliowe. Niestety, po kwitnieniu rozety zamierają, tworząc „gniazdo” otoczone potomnymi roślinami.

Kobierzec

Do zadarniania na glebie suchej można zastosować pragnię syberyjską (Waldsteinia ternata) lub kuklikowatą (W. geoides). Posadzone w ilości 16 roślin na 1 m2 stworzą w krótkim czasie szczelne kobierce pokryte liśćmi przypominającymi liście truskawki, a od kwietnia do maja małymi żółtymi kwiatami.

Ciemnozielone, błyszczące i zimozielone liście barwinka pospolitego (Vinca minor) sprawiają, że jest on niezwykle piękny także poza okresem kwitnienia, również zimą. Długie pędy zakrywają znaczne powierzchnie. W kwietniu i maju obsypany jest fioletowymi, niebieskimi lub białymi kwiatami. Najlepiej rozwija się w miejscach zacienionych.

 

Zaproponowaliśmy kwiaty na skalniak i kobierzec, a w innych artykułach, po które chętnie sięgali nasi czytelnicy, znajdziesz wiele praktycznych porad i inspiracji:

Kolorowe liście i kwiaty do zacienionych miejsc w ogrodzie

Ogrody skalne – jak osiągnąć unikalne wrażenie

Małe alpinarium w ogrodzie

Rośliny na skalniak

Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x