Słonecznik – o czym warto pamiętać przy jego uprawie?
Decydując się na uprawę słonecznika możemy być pewni, że jego widok wniesie na nasze grządki wiele słońca, radości i wspomnień z czasów beztroskiego dzieciństwa.
Wszyscy kochamy słoneczniki, bo są symbolem lata, tylko jak je uprawiać, żeby nie zaszkodzić innym warzywom?
Ozdoba i pożytek
Pełna ciepła nazwa tych roślin pochodzi od faktu, że słoneczniki ustawiają swoje kwiaty zawsze w stronę słońca. Ich uprawa jest stosunkowo prosta. Gdy ryzyko przymrozków jest już niewielkie (połowa kwietnia, początek maja), to najlepszy czas do wysiewu słoneczników. Są to duże rośliny, dorastające nawet do 2,5 m, dlatego im wyższa odmiana, tym potrzebuje więcej przestrzeni.
Siejemy po 2–3 nasiona na głębokość 5–8 cm, w rozstawie 50 x 75 cm, a nawet więcej. Aby uzyskać pewność, że z nasion coś wyrośnie, można je wysiać już podkiełkowane tydzień wcześniej (na wilgotnej ligninie). Po wschodach należy wykonać przerywkę, zostawiając jeden najsilniejszy okaz. Słoneczniki źle znoszą przesadzanie. Wybierajmy miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru, a chcąc uzyskać dobry plon, bogate w składniki pokarmowe.
W trakcie wzrostu rośliny te trzeba dokarmiać nawozem, dbając szczególnie o właściwą ilość potasu, boru i molibdenu. Słoneczniki mają długie i mocne korzenie, dlatego gleba powinna być głęboko uprawiona, mieć dobry drenaż, ale być na tyle mocna (ciężka), by je utrzymać. Słoneczniki kochają wodę, ale nie przesadźmy, bo mają tendencję do gnicia korzeni, a w poruszonej i luźnej glebie słonecznik z łatwością się przewróci. Pięknymi kwiatami będziemy mogli się cieszyć od lipca do września.
Uprawa słoneczników to także pożytek dla pszczół. Miododajne słoneczniki będą dla nich doskonałym przystankiem w oblocie.
Zbiór słonecznika
Najczęściej przypada na wrzesień, jednak gdy liście zaczną zasychać i opadną płatki kwiatowe, a tylna część słonecznika („głowa”) zmieni kolor na żółty, następnie na brązowawy, to wówczas jest czas na zbiory. Pamiętajmy jednak, że nie tylko my lubimy nasiona słonecznika, ptaki także, dlatego by je ochronić ziarno przed zbiorem, można na tarcze słoneczników założyć gęstą, ale przewiewną siatkę, papierową torbę lub gazę.
Niewygodne sąsiedztwo?
Nasze tradycyjne lato coraz bardziej przypomina klimat tropikalny, rośliny wysychają. W uprawie słoneczników bardzo ważna jest wilgotność gleby, o którą trzeba dbać regularnie, w przeciwnym razie cieszące oko, aczkolwiek wodochłonne słoneczniki mogą doprowadzić do jej przesuszenia. Jest to bardzo istotne, jeśli uprawiamy słonecznik na grządkach z innymi warzywami. Przesuszenie gleby prowadzi do pogorszenia jej struktury, co zmniejszy plony innych warzyw. Słonecznik, również ze względu na swoje wysokie wymagania pokarmowe, ma tendencję do wyjaławiania gleby i „podjadania” tego, co miało służyć innym warzywom na grządce. Niezbędne jest dokarmianie rabaty ze słonecznikiem, by inne rośliny czuły się dobrze w jego towarzystwie.
Ze względu na swoje właściwości allelopatyczne, czyli substancje wydzielane przez korzenie słonecznika jest on bardzo dobrym sąsiadem dla ogórka, ale niezbyt korzystnym dla wczesnych ziemniaków.
Słonecznik to źródło zdrowia
Nasiona słonecznika nadają się doskonale do sałatek lub wypieków, ale również stanowią smaczną przekąskę na surowo. Są cennym źródłem witamin A, D i E oraz tych z grupy B, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak również soli mineralnych: cynku, wapnia, żelaza i potasu. Napary w formie herbaty z wysuszonych liści i kwiatków zebranych latem są polecane na problemy z układem trawiennym, na gorączkę, choroby płuc i reumatyzm.
Słonecznik – dobre odmiany
Typowe jadalne odmiany na nasiona znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych. Dla tych, którzy lubią spektakularne ciekawostki, polecany jest słonecznik ‘Skyscraper’. Osiąga nawet 4 m wysokości, a jego tarcza słonecznika może dochodzić nawet do 50 cm średnicy. Nie tylko robi wrażenie, ale również doskonale smakuje.
Najpopularniejsze z odmian ozdobnych to:
- ‘Sonnengold’ (niski, pełny)
- ‘Sunspot’ (karłowy, doniczkowy)
- ‘Red Sun’ (czerwony)
- ‘Abendsonne’ (czerwonobrązowy)
- ‘Prado Red’ (czerwone kwiaty)
- ‘Vanille Ice’ (kremowobiały)
- ‘Teddy Bear’ (pełny)
- ‘Fantazja’ (dwubarwny)
Dodatkowo istnieją jeszcze mieszanki różnych słoneczników ozdobnych.
Dobra rada
To, że słoneczniki są dekoracyjne i pełne uroku, wiemy od dawna, ale w pogoni za modnymi dekoracjami, zapominamy o nucie sielskości na działkach. Nie wahajmy się wnieść do ogrodu odrobinę ciepłych kolorów i nadać im wiejski charakter. Dlatego pamiętajmy o słonecznikach!
Zapraszamy do naszego sklepu – warto sprawdzić aktualną ofertę słoneczników.
Które kwiaty dobrze komponują się ze słonecznikami? Oto jedna z podpowiedzi – artykuł „Astry – odmiany, wymagania i sposób uprawy”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot: Shutterstock.com