Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości i odmiany

Podziel się

Rzodkiewka – warzywo z grupy „nowalijek”, które uprawiane są jako jedne z pierwszych wiosną. Mniej popularna jest rzodkiew. Oto właściwości rzodkiewki i rzodkwi.

Warzywa te, o krótkim okresie wegetacji, ze względu na swoje właściwości i wartości odżywcze, powinny co roku znaleźć swoje miejsce i na działce, i na stole.  

Polecamy nasiona rzodkiewek i nasiona rzodkiew w naszym sklepie – znajdą tam Państwo wiele odmian w atrakcyjnych cenach.

Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości. Dlaczego warto? 

  • Ze względu na dużą wartość biologiczną, zawierają bowiem znaczne ilości witaminy C, B1, B2, B6, PP, wapnia, fosforu, żelaza i kwasu foliowego 
  • Obecność olejku gorczycznego w zgrubieniach nie tylko nadaje tym warzywom ostry, swoisty smak, ale również reguluje trawienie  
  • Są niskokaloryczne  
  • Są łatwe w uprawie, możliwy jest kilkukrotny siew w sezonie  
  • Możliwość siewu współrzędnego (rzodkiewka), co pozwala zaoszczędzić miejsce, szczególnie w przypadku małego warzywnika  

Rzodkiewka i rzodkiew – właściwości i odmiany

Rzodkiewka – sposoby uprawy i polecane odmiany 

Jest rośli klimatu umiarkowanego, do wytworzenia prawidłowych zgrubień potrzebuje temperatury nieprzekraczającej 15ºC. Przy zbyt wysokiej temperaturze rośliny wybijają w pędy kwiatostanowe, a miąższ zgrubień parcieje. Dlatego optymalnym terminem siewu jest wczesna wiosna oraz jesień.

Ze względu na krótki okres wegetacji (2550 dni od siewu do zbioru) rzodkiewkę można wysiewać w odstępach co 2 tygodnie w celu przedłużenia okresu zbioru, począwszy od połowy marca – do połowy maja.

Częstą praktyką jest siew współrzędny, np. z marchwią, pietruszką lub pasternakiem. Zwzględu na długi okres kiełkowania tych gatunków rzodkiewka jest dla nich wyznacznikiem rzędów. W pierwszym okresie uprawy warto zastosować płaskie osłony agrowłókninyaby ograniczyć transpirację wody. Osłony także przyspieszają wschody i ograniczają występowanie szkodników (śmietki, pchełki ziemne).  

Na rynku ogrodniczym jest duży wybór odmian rzodkiewki. Do wyboru są odmiany o różnych kształtach (kulisty, owalny lub wydłużony) oraz kolorach zgrubień (biały, różowy, czerwony, fioletowy, jednolity lub dwubarwny). 

Właściwości rzodkiewki – odmiany do uprawy przedplonowej szczególnie polecane odmiany (nieparciejące) 

  • Mila – wczesna odmiana przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami. Zgrubienia wydłużone, cylindryczne, barwy czerwonej z białym końcem o delikatnym w smaku miąższu. 
  • Jutrzenka – doskonała odmiana do uprawy gruntowej i pod osłonami, tworzy owalne różowe zgrubienia, delikatne.  
  • Saxa – wczesna odmiana, plenna, kulista, karminowoczerwonao białym miąższu. Średnio ostra w smaku.  
  • Cherry Belle – polecana szczególnie do uprawy wczesnowiosennej w gruncie pod osłonami. Duże okrągłe zgrubienia, o atrakcyjnym ognistoczerwonym kolorze. Miąższ szklisty, białyłagodny. 
  • Carmen – do uprawy całorocznej w gruncie, plenna, zgrubienia okrągłekarminowoczerwone, o białym soczystym miąższu, często z różowymi przebarwieniami. Miąższ delikatny. Odmiana odporna na pękanie.  
  • Zlata – dość plenna odmiana do całorocznej uprawy w gruncie. Zgrubienia kuliste, o żółtym kolorze skórki, miąższ biały, ostry.  
  • 18dniowa – De dix-huit jour odmiana o najkrótszym okresie wegetacji, najszybciej plonuje w gruncie i pod osłonami. Zgrubienia wydłużone, o czerwonej skórce z białym końcem, miąższ soczysty, bardzo delikatny w smaku. 
  • Ostergruss rosa – odmiana o kształcie zgrubienia przypominającym korzeń marchwi. Barwa intensywnie różowa, biały miąższ i ostry smak. Nadaje się do uprawy wiosennej oraz jesiennej.  

Rzodkiewka odmiany 

Rzodkiew – sposoby uprawy i polecane odmiany 

Jest bliską, choć mniej popularną „kuzynką” rzodkiewki. Charakteryzuje się dłuższym okresem wegetacji – 40–50 dni od siewu do dojrzałości zbiorczej, a odmiany jesienne nawet do 100 dni. Część nadziemna oraz zgrubienie są bardziej okazałe niż u rzodkiewki, a system korzeniowy dorasta do głębokości nawet 1 m. Wymagania klimatyczno-glebowe obu gatunków są zbliżone 

Do uprawy wiosenno-letniej godne polecenia są odmiany: 

  • Mino Early – wczesna, o białym, walcowatym zgrubieniu (40–50 cm)odporna na wysokie temperatury, ma miąższ delikatny i soczysty. 
  • Agata – wczesna odmiana o zgrubieniach kształtu klinowatego, skórce białej oraz zwięzłym, średnio ostrym w smaku miąższu.  
  • Runder Weisser – odmiana przeznaczona do uprawy letniej, o okrągłych i dużych zgrubieniach koloru białego. Miąższ o dużych walorach smakowych, soczysty i łagodny.  

 

Rzodkiew i rzodkiewka – właściwości. Dobra rada 

Warto pamiętać, że rzodkiewka i rzodkiew źle znoszą nawożenie obornikiem, uprawiamy je zatem w drugim roku po oborniku.

 

Inni czytali także:

Robaczywe rzodkiewki? Sprawca – śmietka kapuściana

Dziury w liściach rzodkiewki

Truskawki mrożone i na przetwory

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się