Roślinne obeliski w ogrodzie – to całkiem proste!
Obecnie bardzo modne są dekoracje oraz podpory dla roślin w kształcie obelisków.
Pozwalają ekonomicznie wykorzystać przestrzeń, umożliwiają wygodny dostęp do pnączy i łatwiejszy zbiór owoców. Dodają także dynamizmu i wydzielają kameralne zakątki. Jak stworzyć roślinne obeliski?
Różnorodność materiałów na roślinne obeliski
Szlachetne drewno
Najpopularniejsze są gotowe obeliski z drewna sosnowego impregnowane ciśnieniowo, często malowanego na atrakcyjne kolory. Są bardzo naturalne, ciepłe w odbiorze, ekologiczne, łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Wymagają jednak pielęgnacji i konserwacji. Drewno choć jest impregnowane, z czasem szarzeje, dlatego utrwalamy kolor malując je farbami lub impregnatami co kilka lat. Niestety żywotność drewnianych podpór w zależności od warunków atmosferycznych i pielęgnacji wynosi od kilku do kilkunastu lat.
Roślinne obeliski z ażurowej wikliny i pędów
Można też kupić ażurowe stożki z wikliny, jak i bambusa. Oryginalna może być podpora wykonana samodzielnie z elastycznych gałęzi, np. leszczyny, brzozy, wierzby, derenia lub lipy. Trwałość takich obelisków to maksymalnie 5 lat. Elementy wiklinowe są zwykle niewielkie ze względu na swoją wiotkość. Mogą być większe, jeśli wiklina jest pleciona na sztywniejszej konstrukcji, np. drewnianej lub z tworzywa.
Roślinne obeliski z trwałego metalu
Konstrukcje metalowe są w zasadzie niezniszczalne. Są solidne, efektowne i ciężkie. Wykonane z prętów stalowych malowanych lub powlekanych, o małych przekrojach, dość cienkich – nie nadają się do wykorzystania dla ciężkich pnączy. Elementy stalowe nie muszą być całkiem obrośnięte, ponieważ często mają ozdobne kształty. Są np. obeliski żeliwne w kształcie wijących się pędów oraz tzw. kolumny tworzące spiralę. Wymagają jednak malowania i zabezpieczania przed korozją co kilka lat.
Towarzystwo doskonałe – jakie rośliny najbardziej nadają się na obeliski?
Na roślinne obeliski będą dobre pnącza o niezbyt dużej masie: róże czepne, powojniki w odmianach wielkokwiatowych, chmiel zwyczajny, wiciokrzewy, winorośle, jeżyny, aktinidie. A także pnącza jednoroczne – tunbergia, nasturcja, wilec, akebia, groszek pachnący itp. Mogą to być też rośliny użytkowe, takie jak fasola, groch, tykwa, dynia – będą niebanalną dekoracją warzywnika.
Inni czytali / oglądali także:
Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu – Jadwiga Brzozowska (wideo)
Drzewa owocowe – jak przygotować miejsce?
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com