Przesilenie wiosenne – co i jak jeść?
Przesilenie wiosenne – to stan, gdy często czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni, mamy problemy z koncentracją.
Dzieje się tak, gdyż trudno przestawić się od razu naszemu organizmowi, gdy nadchodzi wiosna. Warto w tym okresie dokonać pewnych zmian np. w diecie, które wraz z odpowiednią aktywnością fizyczną pozwolą nam poprawić formę, samopoczucie i co ważne humor.
Przesilenie wiosenne – 3 kroki do dobrej zmiany
PO PIERWSZE
Warto zwrócić uwagę na liczbę posiłków w ciągu dnia. Lepiej jeść́ mniej i częściej. Jednak posiłki nie mogą̨ być́ mikroskopijne, gdyż organizm będzie sobie radził z taką sytuacją w postaci odkładania tłuszczu zapasowego.
PO DRUGIE
Najlepiej, aby śniadanie i obiad były największe w ciągu dnia, natomiast kolacja mniejsza, drugie śniadanie i podwieczorek zaś symboliczne.
PO TRZECIE
Odstępy między posiłkami też powinny być właściwe – kolacja jedzona dwie do czterech godzin przed snem, a przerwy między posiłkami nie dłuższe niż̇ pięć́ godzin.
Przesilenie wiosenne – dieta powinna być bogata w …
Z pewnością nasze samopoczucie poprawi różnorodna dieta, która będzie obfitowała w:
- ryby bogate w cynk i kwasy tłuszczowe omega-3;
- chude mięso;
- nabiał;
- pełnoziarniste pieczywo;
- kasze;
- warzywa (w tym m.in. kiełki, natkę, koper) i owoce, które zawierają bogactwo związków aktywnych unieszkodliwiających nieobojętne dla naszego zdrowia wolne rodniki.
Jeśli chcesz mieć własne kiełki sięgnij po nagranie webinaru – dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć w tym temacie: Webinar – kiełki i microgreens
DOBRE RADY (pamiętaj o nich, a łatwiej pokonasz przesilenie wiosenne)
- Warto mieć zawsze w domu, na parapecie miniuprawę szczypiorku, natki pietruszki, rzeżuchy lub kiełków. Kiełki obfitują w takie składniki, jak witaminy A, B, C, E, H oraz są bogate w wapń, żelazo, siarkę, magnez, potas oraz cynk, selen, lit, chrom bądź łatwo przyswajalne aminokwasy i dobroczynne substancje aromatyczne – pobudzające trawienie oraz wzmacniające osłabiony organizm. Kiełki mogą być składnikiem prawie każdego ze znanych przepisów kulinarnych. Najprostszą propozycją jest dodatek kiełków do kanapek oraz innych dań np. surówek, sałatek, past, sosów, potraw z jaj oraz posiłków mięsnych.
- Powinno się spożywać od trzech do pięciu porcji warzyw każdego dnia.
- Możemy zwiększyć udział warzyw, kosztem owoców, które oprócz dobroczynnych witamin, błonnika i składników mineralnych zawierają znaczące ilości cukrów – fruktozy (w nadmiarze obciąża wątrobę) i glukozy (niewskazana w cukrzycy).
- Jeżeli nie możemy oprzeć się deserowi, to najlepszą porą jest czas po obiedzie, kiedy poziom insuliny i glukozy jest ustabilizowany. Podjadanie słodyczy, szczególnie w okresie zimowym, także warto wyeliminować, gdyż wiąże się to z gwałtownym skokiem poziomu glukozy we krwi i dużym zapotrzebowaniem na insulinę. Nie warto w ten sposób zaspokajać głodu!
- Warto wprowadzić węglowodany złożone w postaci kasz, brązowego ryżu i nieprzetworzonych płatków zbożowych.
- Z diety trzeba wyeliminować tłuste wędliny, mięso oraz produkty wysoko przetworzone, takie jak np. żywność z torebek.
- Należy ograniczyć potrawy smażone, zastępując je przygotowywanymi na parze lub gotowanymi.
- Warto ograniczyć przyprawianie potraw solą, zastępując ją ziołami (np. majeranek, kolendra, lubczyk), które oprócz walorów smakowych posiadają właściwości prozdrowotne.
Wiosna – czas na świeże warzywa!
Jeszcze kilka lat temu wiosenne, wczesne warzywa nazywano nowalijkami. Obecnie trudno zdefiniować ten termin, gdyż sałata, rzodkiewka, ogórki i pomidory są dostępne w handlu przez cały rok. Okres wiosenny jednak poszerza asortyment o produkcję naszego rodzimego ogrodnictwa i wybór z każdym kolejnym dniem jest coraz większy.
Inni czytali / oglądali również:
Wiosenne surówki i inne potrawy z nietypowych roślin
Świetne przepisy z kiełkami i mikroliśćmi
Jak uprawiać pomidory? (wideo)
Fot. Shutterstock.com