Pierwiosnek – gatunki i wymagania
Pierwiosnek niewątpliwie należy do wiosennych zwiastunów, stąd łacińska nazwa primus – oznacza pierwszy.
Pierwiosnki (Primula), zwane często prymulami lub prymulkami, prezentują bogaty rodzaj obejmujący około 500 gatunków wieloletnich, rzadziej rocznych, roślin zielnych. Pierwiosnki tworzą rozety liści, z których wyrastają bezlistne łodygi kwiatowe wysokości nawet ponad 1 m, choć u niektórych uprawianych nie przekracza ona kilku centymetrów. Występują w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej, z przewagą strefy umiarkowanej i terenów górskich.
W Polsce spotyka się 7 gatunków rodzimych. Pierwiosnki są cenionymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi na rabatach, nad wodą lub w ogrodzie skalnym. Ich wymagania różnią się pod względem potrzeb pokarmowych i glebowych oraz dostępności wody i światła. Najczęściej rozmnaża się je przez wysiew nasion, rzadziej przez podział, a nieliczne przez sadzonki liściowe.
Przygotuj ogród / działkę na sezon z nami! Sięgnij po nasze e-booki:
- Kwiatowe rabaty
- Najpiękniejsze rośliny
- Bądźmy świadomi, bądźmy eko
- Co sadzić, a czego nie sadzić na działce
-
Pierwiosnki nad wodą
Pierwiosnek różowy (P. rosea) wymaga cienistych miejsc o stale wilgotnej glebie i okrycia na zimę. Kwiaty lilaróżowe z żółtym oczkiem, skupione w baldachach, rozwijają się przed pojawieniem się liści, w III–IV. Wysokość 10–15 cm.
- Pierwiosnek różowy
Pierwiosnek omączony (P. farinosa) ma różowe kwiaty rozwijające się w V–VI. Odpowiednie są gleby torfowe, ale zimą trzeba go chronić przed nadmierną wilgocią.
Pierwiosnek kwiecisty (P. florindae) pochodzący z Tybetu, kwitnie w VI–VII, kwiaty są żółte, pachnące, przewisające. Pędy kwiatostanowe osiągają 50–70 cm, ale w dobrych warunkach nawet do 130 cm. Odpowiedni na miejsca cieniste, zabagnione.
- Pierwiosnek kwiecisty
Pierwiosnki japońskie (P. japonica) mają purpurowoczerwone kwiaty z żółtym oczkiem, na pędach kwiatostanowych wysokości do 60 cm, od V do VII. Wymienione gatunki są sadzone zwykle w małych grupach, wśród innych bylin i paproci na mokrych miejscach w pobliżu wody.
- Pierwiosnek japoński ’Miller’s Crimson’
-
Pierwiosnek w ogrodzie skalnym
Pierwiosnek Allioniego (P. allionii) to niewielkie (3–10 cm wysokości) rośliny pochodzące z wapiennych skał Alp, zwłaszcza zimą wrażliwe na nadmiar wilgoci. Kwiaty u odmian od białych, przez różowe, po lawendowoniebieskie. Wskazane zaciszne miejsca lub pojemniki, okrycie na zimę chroniące przed wymakaniem.
- Pierwiosnek Allioniego
Pierwiosnek zarzyczkowaty (P. cortusoides) jest krótkowieczny, ale łatwo się sam rozsiewa. Wymaga gleb lekkich, ubogich w wapń, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych. Kwiaty różowe, wysokość do 30 cm.
- Pierwiosnek zarzyczkowaty
Pierwiosnki omszone (P. ×pubescens) mają dość duże (ok. 4 cm) kwiaty o aksamitnych płatkach, nierzadko dwubarwnych – purpurowych, fioletowych, wiśniowych. Sadzone po kilka.
- Pierwiosnek omszony
Rodzimy pierwiosnek łyszczak (P. auricula) o żółtych, pachnących kwiatach może rosnąć na wapiennych skałach na słonecznych miejscach. Ma odmiany o kolorowych i pełnych kwiatach.
- Pierwiosnek łyszczak
- Niezwykle oryginalna odmiana pierwiosnka łyszczaka ’Helen Ruanne’
-
Pierwiosnki na rabatach
Pierwiosnek ząbkowany (P. denticulata), pochodzący z Azji, wymaga gleby gliniastej, próchnicznej i stale wilgotnej oraz okrywania na zimę. Lila kwiaty zebrane w kuliste baldachy, pojawiają się w III–IV, u licznych odmian – białe, lawendowe, różowe, karminowe, purpurowe. Liście są pomarszczone, ząbkowane.
- Pierwiosnki ząbkowane
Pierwiosnek pruhonicki ‘Wanda’ (P.×pruhoniciana) jest niską, wysokości do 10 cm, byliną tworzącą krótkie rozłogi. Liczne purpurowofioletowe kwiaty z żółtym oczkiem pojawiają się przed rozwojem liści, w III–IV. Wymaganie glebowe jak poprzedni gatunek, przeznaczony jest na rabaty i do ogrodów skalnych w większych grupach.
- Pierwiosnek pruhonicki
Pierwiosnek Beesa (P. beesiana) zakwita w VI–VII, osiągając wysokość pędów rozbudowanych, kandelabrowych kwiatostanów do 60 cm, przy czym długość liści wynosi do 50 cm. Kwiaty są lilaróżowe z żółtym oczkiem, ułożone w okółkach po 2 do 8 na kilku poziomach pędu kwiatostanowego. Wymaganie glebowe jak wyżej. Przeznaczony na rabaty i na łąki kwietne w półcieniste miejsca, wśród paproci i bylin o większych liściach, w grupach.
- Pierwiosnek Beesa
Pierwiosnek wianuszkowaty (P. bulleyana) ma podobny termin kwitnienia, wymagania i zastosowanie. Kwiaty są żółtopomarańczowe, gęsto ułożone w okółkach kandelabrów pędów kwiatostanowych wysokich do 50 cm, a liście z czerwonym nerwem głównym osiągają długość ok. 40 cm.
- Pierwiosnek wianuszkowaty
Pierwiosnki wyniosłe (P. elatior) są często spotykane w uprawie i posiadają wiele uroczych odmian o różnych kolorach i kształtach kwiatów. Osiągają 10–25 cm. Kwiaty są dość duże, średnicy do 3 cm, w różnych kolorach, także pełne. Są krótkowieczne, kwitną bardzo wcześnie, już od marca. Wymagają gleb świeżych, próchnicznych, żyznych.
- Pierwiosnek wyniosły
Pierwiosnek bezłodygowy (P. vulgaris) ma krótki pęd kwiatostanowy lub go nie posiada. Liście po kwitnieniu (IV–V) osiągają 12 cm długości. Można go sadzić w miejscach nasłonecznionych, na glebach umiarkowanie wilgotnych.
- Najczęściej spotykany jest pierwiosnek bezłodygowy
-
Pierwiosnek w domu
Odmiany do uprawy w pomieszczeniach najczęściej pochodzą od pierwiosnka wyniosłego i bezłodygowego, jednak zazwyczaj ich tolerancja na mróz jest niewystarczająca do uprawy w gruncie. Wyhodowano wiele różnych serii w przeróżnych kolorach, w tym wielobarwne, o kwiatach podwójnych i pełnych. W sprzedaży znajdują się od przedwiośnia, kiedy zakwitają.
Najlepiej czują się w pomieszczeniach chłodnych, o temperaturze ok. 15ºC, w miejscu nienarażonym na bezpośrednie padanie promieni słońca.
Wymagają obfitego podlewania, ale nie można ich zalać. Zasila się je nawozem płynnym w okresie kwitnienia.
Pierwiosnki te można próbować przechować przez lato w cienistym miejscu w ogrodzie, ale zwykle traktuje się je jak rośliny jednoroczne, gdyż są nietrwałe i po kwitnieniu często zamierają.
Inni czytali / oglądali również:
Źródło: miesięcznik „Działkowiec”
Fot.: Shutterstock.com