Orzechy laskowe z ogródka

Podziel się

Orzechy laskowe – wszyscy znamy ich smak i właściwości zdrowotne. Źródłem tych wartościowych i smacznych owoców jest leszczyna.

Sprawdź e-booki z oferty naszego sklepu:

 

Nie jest to łatwy w uprawie gatunek, ale na dobrym stanowisku i przy właściwej pielęgnacji, może być bardzo cennym elementem ogrodu.

Leszczyny prowadzone w formie drzewek
Leszczyny prowadzone w formie drzewek

Orzechy laskowe – właściwości

Orzechy laskowe to naturalny koncentrat podstawowych składników odżywczych. Zawierają: tłuszcze, białko, cukry, witaminy E, C, B, składniki mineralne (żelazo, magnez, wapń, potas, fosfor, sód). Mimo wysokiej wartości kalorycznej (100 g–680 cal), nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza jednonienasycone pomagają obniżyć wagę i ograniczają poziom złego cholesterolu. Spożywanie orzechów laskowych wzmacnia pracę układu krążenia i nerwowego oraz jest zalecane w chorobach nerek, cukrzycy i wrzodach żołądka.

Ważne w uprawie leszczyny

  • Leszczyna wymaga miejsca ciepłego, osłoniętego od silnych wiatrów, dobrze nasłonecznionego.
  • Gatunek ten najlepiej plonuje na glebach ciepłych, żyznych, o poziomie wód gruntowych na głębokości przynajmniej 120 cm i pH 6,8–7,1. Warto ją zatem posadzić na glebie zwapnowanej.
  • Przygotowanie gleby do sadzenia leszczyny jest standardowe: odchwaszczenie, wzbogacenie w składniki pokarmowe (fosfor, potas, magnez) i substancję organiczną.
  • Ze względu na ryzyko przemarznięcia, lepiej posadzić leszczynę wiosną, ale musimy wtedy zadbać o regularne podlewanie młodej rośliny. Sadzenie dwuletniego, rozgałęzionego materiału szkółkarskiego skróci okres oczekiwania na orzechy laskowe.
  • Sadzonki sadzimy co 3 m w kierunku północ –południe.
  • Leszczyna jest wiatropylna i obcopylna. Dlatego warto posadzić różne odmiany. Cenną odmianą samopylną i będącą jednocześnie dobrym zapylaczem jest odmiana ‘Cosford’. Inne polecane odmiany leszczyny to: ‘Kataloński’, ‘Nottinghamski’, ‘Olbrzymi z Halle’ i ‘Webba Cenny’. Bardzo atrakcyjne w ogrodach są deserowe odmiany czerwono listne: ‘Syrena’, ‘Lamberta Czerwonolistny’ i ‘Lamberta Czerwonoowocowy’.
  • W uprawie leszczyny, co roku wykonujemy niezbędne prace pielęgnacyjne polegające na odchwaszczeniu gleby wokół drzewka, nawożeniu azotem, potasem, magnezem.
  • Leszczynę musimy chronić głównie przed: moniliozą, mączniakiem prawdziwym, słonkowcem orzechowcem i przędziorkami. Na zaniedbanych roślinach bardzo groźny i trudny do zwalczania jest wielkopąkowiec leszczynowy.

Cięcie i prowadzenie leszczyny

Leszczyna w formie krzewu rośnie bardzo silnie, zajmuje dużo miejsca i jest trudna do pielęgnacji. Dlatego leszczynę lepiej prowadzić w formie niskopiennego drzewa z pniem i z krzewiastą koroną na wysokości 50–60 cm. Formowanie korony leszczyny zaczynamy od: wycięcia wszystkich pędów na wysokości do 60 cm, skrócenie pędu głównego na wysokości 80–100 cm, wybraniu poziomych 5–7 pędów i skróceniu ich o 1/3 długości.

Przez pierwsze 3–4 lata usuwamy odrosty korzeniowe i pędy wyrastające na pniu do wysokości 60 cm, a w koronie wycinamy wszystkie pędy uszkodzone, chore i krzyżujące się. Aby korona była dobrze naświetlona i stabilna należy odginać wyrastające pędy na boki do pozycji poziomej, za pomocą ciężarków i sznurków. Gdy leszczyna zaczyna owocować, corocznie wiosną silnie prześwietlamy korony, aby nie dopuścić do ich nadmiernego zagęszczenia. Zostawienie 8–10 głównych pędów, z których wyrastają niezacieniające się gałązki, sprzyja dobremu owocowaniu i wysokiej zdrowotności leszczyny. Starsze, zagęszczone korony możemy odmładzać przez radykalne skrócenie konarów.

Owocowanie leszczyny

Leszczyna zaczyna owocować od 3–4 roku po posadzeniu, dając 0,5–2 kg orzechów. W pełni owocowania zbierzemy nawet 4 kg orzechów laskowych. Możemy też nie zebrać ani jednego orzecha z powodu przymrozków albo choroby grzybowej moniliozy. Prawie cały plon może także być uszkodzony przez słonkowca. W zależności od odmiany i przebiegu pogody, orzechy laskowe dojrzewają od 3 dekady sierpnia do połowy października. Najlepiej zbierać je jak najszybciej, gdy opadną na ziemię i od razu oczyścić z okryw. Dużo odmian ma orzechy łatwo wypadające z okrywy. Cienką warstwę orzechów suszymy w suchym, ciepłym pomieszczeniu Łupiny chronią orzechy przed utlenianiem. Wysuszone, dobre jądro orzecha laskowego jest jasne, biało kremowe i jędrne. Orzechy o zapachu stęchlizny nie nadają się do jedzenia.

Najlepiej zbierać orzechy laskowe jak tylko opadną na ziemię i od razu oczyścić z okryw
Najlepiej zbierać orzechy jak tylko opadną na ziemię i od razu oczyścić z okryw

Orzechy laskowe – czy wiesz, że…

  1. Kwiatostany leszczyny kwitną w temperaturze 5–6°C, w stanie spoczynku wytrzymują mrozy -30°C, ale gdy rozkwitną, giną przy -6 do -8°C.
  2. Na przedwiośniu pyłek leszczynowy jest cennym pożytkiem dla pszczół.
  3. Krzewy leszczyny stanowią bardzo dobrą osłonę przeciw wiatrom i dobre zabezpieczenie skarp przed erozją gleby.
  4. W ziołolecznictwie wykorzystuje się susze z liści i kory leszczyny.

 

Więcej o zdrowym trybie życia i dbaniu o własny organizm piszemy w artykułach:

Wiatropylne rośliny owocowe

Cięcie odmładzające, czyli jak zmniejszyć rozmiary korony drzewa owocowego?

Jak dbać o naszą pamięć?

Zdrowe przekąski z nasion, owoców i warzyw

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się