Odpowiedzialne ogrodnictwo
Ogrodnictwo to bardzo odpowiedzialne zajęcie, dające wiele radości i satysfakcji, mimo różnych trudności, z jakimi można się spotkać.
Ogród jest bardzo ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej człowieka. Spełnia istotną rolę w dbałości nie tylko o kondycję psychiczną, także fizyczną (czynny wypoczynek), jest też miejscem wytwarzania żywności, przeważnie na potrzeby rodziny.
Każdy kto ma ogród wie, że pojawiają się różne problemy, m.in. jak zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju. Ogrody to miejsca o dużej bioróżnorodności fauny i flory, ale nie zawsze to przeróżne „bogactwo” jest w pełni akceptowalne przez człowieka (chwasty, szkodniki, choroby). Konieczne zatem staje się podnoszenie na bieżąco wiedzy z zakresu pielęgnacji poszczególnych roślin, w tym sposobu uprawy, nawożenia i ochrony roślin.
Odpowiedzialne ogrodnictwo – troska o rośliny
Rośliny użytkowe, zwłaszcza te do spożycia, powinny być odpowiednio traktowane. Wynika to z tego, że co człowiek wprowadza do środowiska, prędzej czy później do niego wraca – pośrednio lub bezpośrednio. Czym potraktujemy rośliny i jak to zrobimy, może mieć albo pozytywne albo negatywne skutki dla nas i otoczenia. Dlatego ogród wymaga bardzo dużej troski oraz odpowiedzialnego gospodarowania na tym terenie, szczególnie w kontekście prowadzonego nawożenia i zabiegów ochrony roślin. A więc odpowiedzialne traktowanie roślin, gleby i otoczenia, to m.in.:
- Mądrze nawozić, czyli zachować w każdym względzie umiar, stosując zarówno nawozy mineralne jak i organiczne.
- W miarę możliwości unikać stosowania chemicznych środków ochrony, zabiegi zastępować metodami mechanicznymi, fizycznymi oraz biologicznymi.
- Do uprawy dobierać odmiany roślin mniej uszkadzane przez szkodniki i odporne lub tolerancyjne na najgroźniejsze choroby.
- Gdy jest konieczna interwencja chemiczna, wybierajmy w miarę możliwości preparaty o niskiej toksyczności. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta środka ochrony roślin. Dotyczy to szczególnie dawek, terminów, warunków stosowania, okresów karencji i przeznaczenia dla konkretnych gatunków roślin. Trzeba dokładnie czytać etykiety. Pamiętajmy, że ochrona chemiczna nie jest obojętna dla człowieka i dla środowiska.
- Nie kupować środków ochrony roślin ani nawozów na zapas. Przeterminowane są niebezpiecznym odpadem i dla środowiska, i zdrowia ludzi.
- Nie kupować żadnych preparatów chemicznych okazjonalnie. Odpowiedzialne ogrodnictwo polega na sprzeciw na kupowanie pestycydu spod lady, nawet tańszego. Ogrodnik powinien troszczyć się bowiem o siebie, innych i otoczenie, w którym przebywa.
- Przy zabiegach chemicznych należy używać sprawnych opryskiwaczy i odzieży ochronnej. Ciecz roboczą zużyć do końca, nie wylewać jej.
- Przy stosowaniu insektycydów trzeba chronić owady zapylające, w tym pszczołę miodną. W ciągu dnia nie wolno stosować środków owadobójczych nieselektywnych, w czasie kwitnienia roślin i oblotu kwiatów przez pszczoły.
Ogrodnictwo to działalność, która wymaga stałego podnoszenia wiedzy z różnych dziedzin, ale przez to pozwala lepiej zrozumieć otaczającą przyrodę i większą troskę o nią.
Inni czytali również:
Chemiczna ochrona roślin – słowniczek
Sposoby i ekologiczne środki ochrony roślin
Sprawdź co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot: Shutterstock.com