Niebieski w ogrodzie – idealny na wyciszenie i relaks
Potrzebujemy wyciszenia, relaksacji i spokoju po zgiełku dnia codziennego? Idealnym „lekarstwem” na to jest kolor niebieski! Czy niebieski w ogrodzie to dobry pomysł?
Kojarzymy go z bezkresem i pięknem błękitu nieba. Pastelowe odcienie błękitu oddziaływają na naszą psychikę uspokajająco, obniżają ciśnienie krwi, ułatwiają zasypianie. Działają też na ośrodek głodu i obniżają łaknienie, dlatego nie powinniśmy tego koloru używać w jadalniach i restauracjach. Ponieważ błękit koi nasze nerwy, można go używać w sypialniach i salonach, gdzie wypoczywamy. Kolor niebieski należy do barw podstawowych, mających zastosowanie w tworzeniu kontrastu z kolorem pomarańczowym – wtedy działa już bardziej pobudzająco.
Po rośliny zapraszamy do naszego sklepu. Niektóre z wymienionych są zaznaczone na zielono – ich kliknięcie spowoduje przeniesienie do podstrony z rośliną.
A jak z niebieskim w naturze?
W naturze niewiele gatunków roślin kwitnie na niebiesko – są to m.in. przylaszczki, puszkinie, szafirki, wielosiły, przetaczniki, goryczki, len narboński, dzwonki, orliki, niezapominajki, ostróżki, mekonopsy, przegorzany i tojady. Niebieski jest słabo widocznym dla owadów kolorem, dlatego tak go mało w przyrodzie.
Niebieski w ogrodzie…
Błękitne rośliny wprowadzają chłód i spokój, pasują do stylu krajobrazowego, naturalistycznego i romantycznego. Dodają mu elegancji i lekkości. Im ciemniejsze odcienie niebieskiego, tym bardziej możemy odczuwać senność, a nawet nostalgię. Jeśli chcemy uniknąć tego efektu, powinniśmy stosować kolor niebieski w towarzystwie innych, kontrastowych. Bardzo dobrym połączeniem z kolorem niebieskim jest barwa żółta i pomarańczowa, które ożywią kompozycję. Podobnie dobrym połączeniem z kolorem niebieskim jest biały. Barwy te stanowią razem silny kontrast i wprowadzają odczucie świeżości i lekkości. Kolejne dobre połączenie to niebieski z różowym.
W pobliżu altany i tam gdzie wypoczywamy możemy stworzyć monokolorystyczne, niebieskie zakątki. Kolor niebieski dobrze sprawdza się zarówno w słońcu, jak i półcieniu. W cienistym ogrodzie powinniśmy zastosować zwiewne, pastelowe odcienie błękitu, połączone z lekkim różem i białym.
Niebieski w ogrodzie – projekt
Przy ogrodzeniu
(powierzchnia rabaty to 18 m² – 6 × 3 m)
Zastosowano tu gatunki o różnym terminie kwitnienia i różnych odcieniach koloru niebieskiego i fioletowego. Przy samym płocie posadzono rośliny wysokie – ostróżki, przegorzany, irysy i tojady. W drugiej linii zaplanowano hortensje i perowskie, a z przodu rośliny niskie, okrywowe.
Żółty kolor też jest piękny. Inspirujemy w artykule „Ogrodowe rośliny o żółtych kwiatach”.
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com