Nasi sprzymierzeńcy w ogrodach – złotooki

Podziel się

Złotooki to drapieżne owady redukujące liczebność szkodników, takich jak: mszyce, czerwce, miodówki, przędziorki i larwy zwójek.

Dorosłe osobniki są zielone, o delikatnej budowie ciała, z silnie użyłkowanymi skrzydłami i złotymi, błyszczącymi oczami. Jesienią zmieniają barwę z zielonej na brązową.

 

Domki dla owadów są dostępne w naszym sklepie

 

Dorosły złotook
Dorosły złotook

Gdzie spotkamy złotooki?  

W sezonie – na różnych gatunkach roślin, szczególnie tych licznie zasiedlanych przez mszyce. Jesienią szukają bezpiecznej kryjówki do przezimowania, stąd często spotykamy je w domach i altanach 

Jak żyją?  

  1. Samice składają jaja na liście i gałązki pojedynczo lub w grupach. Jaja umieszczane są na cienkich, długich „niciach”. W ciągu życia każda samica składa kilkaset jaj. 
  2. Z jaj wylęgają się żarłoczne larwy, brązowe, zaopatrzone w ostre, sierpowato wygięte żuwaczki. Polują one przede wszystkim na mszyce, chociaż nie gardzą innymi drobnymi owadami. Larwy wstrzykują enzymy trawienne do ciał swoich ofiar, a następnie wysysają ich zawartość. Niestety przy braku dostatecznej ilości pokarmu obserwuje się u nich kanibalizm.  
  3. Larwy złotooków żerują 23 tygodni, po czym przędą owalny kokon, w którym przepoczwarczają się.
Złotooki - larwa
Larwa złotooka
  1. Osobniki dorosłe wylatują po następnych 2 tygodniachOdżywiają się pyłkiem i nektarem kwiatów, a w przypadku niektórych gatunków także pokarmem zwierzęcym. ciągu roku, w sprzyjających warunkach, może rozwinąć się kilka pokoleń tych pożytecznych owadów. 

Jak pomóc złotookom? 

  • Wysiewać w ogrodzie rośliny będące dla dorosłych złotooków źródłem pyłku i nektaru (np. koper, kolendrę, rudbekię). 
  • Budować domki, w których będą mogły przezimowaćNajprościej wykorzystać do tego tekturę falistą, którą zwijamy w rulon i umieszczamy w cylindrze zrobionym np. z uciętej plastikowej butelki. Pomiędzy rulon można włożyć kilka dłuższych rurek z trzciny lub patyków, które będą stanowić miejsce do lądowania dla złotooków

 

Polecamy inne artykuły oraz materiały wideo dotyczące zarówno owadzich sprzymierzeńców jak i szkodników pojawiających się w naszym ogrodzie czy na działce:

Domki dla owadów w ogrodzie – ekohotele
Ekologiczne wyciągi na mszyce
Dżdżownice kompostowe
Jeż w ogrodzie – nasz sprzymierzeniec
Ptaki, jeże, nietoperze

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.Shutterstock.com

Podziel się