Nasi sprzymierzeńcy w ogrodach – złotooki
Złotooki to drapieżne owady redukujące liczebność szkodników, takich jak: mszyce, czerwce, miodówki, przędziorki i larwy zwójek.
Dorosłe osobniki są zielone, o delikatnej budowie ciała, z silnie użyłkowanymi skrzydłami i złotymi, błyszczącymi oczami. Jesienią zmieniają barwę z zielonej na brązową.
Domki dla owadów są dostępne w naszym sklepie
Gdzie spotkamy złotooki?
W sezonie – na różnych gatunkach roślin, szczególnie tych licznie zasiedlanych przez mszyce. Jesienią szukają bezpiecznej kryjówki do przezimowania, stąd często spotykamy je w domach i altanach.
Jak żyją?
- Samice składają jaja na liście i gałązki pojedynczo lub w grupach. Jaja umieszczane są na cienkich, długich „niciach”. W ciągu życia każda samica składa kilkaset jaj.
- Z jaj wylęgają się żarłoczne larwy, brązowe, zaopatrzone w ostre, sierpowato wygięte żuwaczki. Polują one przede wszystkim na mszyce, chociaż nie gardzą innymi drobnymi owadami. Larwy wstrzykują enzymy trawienne do ciał swoich ofiar, a następnie wysysają ich zawartość. Niestety przy braku dostatecznej ilości pokarmu obserwuje się u nich kanibalizm.
- Larwy złotooków żerują 2–3 tygodni, po czym przędą owalny kokon, w którym przepoczwarczają się.
- Osobniki dorosłe wylatują po następnych 2 tygodniach. Odżywiają się pyłkiem i nektarem kwiatów, a w przypadku niektórych gatunków także pokarmem zwierzęcym. W ciągu roku, w sprzyjających warunkach, może rozwinąć się kilka pokoleń tych pożytecznych owadów.
Jak pomóc złotookom?
- Wysiewać w ogrodzie rośliny będące dla dorosłych złotooków źródłem pyłku i nektaru (np. koper, kolendrę, rudbekię).
- Budować domki, w których będą mogły przezimować. Najprościej wykorzystać do tego tekturę falistą, którą zwijamy w rulon i umieszczamy w cylindrze zrobionym np. z uciętej plastikowej butelki. Pomiędzy rulon można włożyć kilka dłuższych rurek z trzciny lub patyków, które będą stanowić miejsce do lądowania dla złotooków.
Polecamy inne artykuły oraz materiały wideo dotyczące zarówno owadzich sprzymierzeńców jak i szkodników pojawiających się w naszym ogrodzie czy na działce:
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot.Shutterstock.com