Murarka ogrodowa – superpszczoła
Murarka ogrodowa jest efektywnym zapylaczem wielu roślin wcześnie kwitnących, w tym użytkowych, tj. drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych i łąkowych, bowiem jej aktywność można zaobserwować już od marca.
Murarka (ogrodowa) ruda (Osmia bicornis = Osmia rufa) to wczesnowiosenny gatunek dzikiej pszczoły o pięknym złotobrązowym, rdzawym zabarwieniu. Pomimo że jest dość pospolita i liczna, częściej widywana jest w pobliżu ekohoteli niż w naturalnym środowisku.
Murarki są bardzo łagodnymi pszczołami i pomimo że tak jak wszystkie pszczoły samice posiadają żądła, to używają ich jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia, a użądlenie jest mniej bolesne w porównaniu do użądlenia pszczoły miodnej.
Jak zwabić murarkę do ogródka?
Należy zadbać o dwa istotne elementy: pożytek oraz miejsce gniazdowania.
Pożytkiem w okresie lotu murarki (marzec-czerwiec) będą:
- drzewa i krzewy owocowe: jabłonie, wiśnie, czereśnie, grusze, śliwy, brzoskwinie, derenie, porzeczki, maliny, dzikie róże, drzewa
- krzewy ozdobne: wierzby, kasztanowce, klony, żarnowce
- rośliny zielne, np.: jasnoty purpurowa i biała, mniszki, jaskry, krokusy, szafirki, fiołki, bodziszki, koniczyny
- zioła ogrodowe, także truskawki i poziomki; warto również wzbogacić trawnik o mieszankę roślin łąkowych
Murarka ogrodowa – miejsce gniazdowania
Najlepszym i najbardziej zbliżonym do naturalnego miejscem gniazdowania murarki będą wiązki suchych łodyg pozyskane z takich roślin, jak: trzcina, jeżyna, bez czarny, rdestowiec czy topinambur. Warto pamiętać, że jedna strona łodygi powinna być otwarta, a druga zakończona kolankiem, gdyż owady niechętnie zasiedlają „niezaślepione” łodygi.
Średnica otworów powinna mieścić się w przedziale od około 3-4 do 7-8 mm. Ze względu na to, że siedliska dla murarek stworzone przez człowieka są bardziej narażone na pojawienie się pasożytów, dlatego warto wziąć pod uwagę tworzenie mniejszych „domków”, które będą łatwiejsze w utrzymaniu.
Nie oznacza to jednak, że można takie schronienia pozostawić całkowicie bez opieki, gdyż nieusuwane z gniazd pasożyty czy drapieżniki mogą z czasem zyskać przewagę nad populacją murarki! Domki z czasem mogą wymagać również odświeżenia, czyli wymiany łodyg.
Murarka ogrodowa – gdzie ustawiać domki?
Domki należy ustawić lub zawiesić w zacisznym, osłoniętym miejscu, najlepiej od strony wschodniej lub południowej, co zwiększa szansę na zasiedlenie. Z uwagi na to, że murarka pokonuje niewielkie odległości, należy pamiętać, aby domki umieścić jak najbliżej kwitnących roślin. W celu zabezpieczenia domku, zaleca się założenie siatki o oczkach nie mniejszych niż 2 cm.
Warto wiedzieć
Wielu ogrodników decyduje się na jesienny zakup kokonów z hodowli murarek, jednak takie przedsięwzięcie należy traktować jako ostateczność, kiedy faktycznie po dwóch sezonach domek pozostaje niezamieszkały. Pszczoły dość szybko się rozmnażają, należy zatem rozważyć liczbę kokonów, jaką chcemy zakupić. Kokony murarki należy umieścić np. w kartonowym pudełku i przetrzymywać je w chłodnym (ok. 6°C) i suchym miejscu.
- Wiosną, kiedy temperatura w ciągu dnia zacznie osiągać około 15°C, kokony należy delikatnie wyłożyć w pobliżu miejsc gniazdowania, czyli przygotowanych wcześniej domków. Pierwsze z kokonów wygryzają się samce, samice zaś około 10 dni później.
- Mając naturalnie zasiedlone przez murarkę domki, przed przechowywaniem kokony warto „wyłuskać” z pędów jesienią lub zimą oraz oczyścić je z pasożytów, a pędy wymienić na nowe, co zapewni zdrową hodowlę.
Jak zwabić murarkę do ogrodu? Piszemy o tym w artykułach:
Inne artykuły z owadami w roli głównej:
Dlaczego giną owady zapylające?
Domki dla owadów w ogrodzie – ekohotele
Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot.: Shutterstock.com