Margerytki – bezproblemowa uprawa

Podziel się

Margerytki będą piękną ozdobą działkowych rabat od czerwca do jesieni. Są bezproblemowe w uprawie, a do tego mają wiele zastosowań.

Pojawiły się również nowe, oryginalne odmiany o kwiatach pełnych bądź w niezwykłych kolorach lub kształtach. Warto je mieć!

Jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare), zwany też złocieniem właściwym, jastrunem wczesnym, margerytką lub margaretką, to gatunek rodzimy, należący do rodziny astrowatych i występujący powszechnie w Europie a także w Azji. Dorasta do 35–90 cm. Jeszcze bardziej efektowny jest pochodzący z Pirenejów jastrun wielki (L. maximum), osiągający 60–120 cm, oraz wywodzące się od niego mieszańce (L. superbum), których kwiatostany mogą mieć nawet 10 cm średnicy. Jastruny tworzą kępę półzimozielonych liści z łodygami kwiatostanowymi, na których od czerwca do jesieni pojawiają się klasyczne, białe koszyczki z żółtym środkiem. Po kilku latach uprawy jastruny tworzy zwarte kępy a nawet łany obficie kwitnących roślin.

Margerytki – odmiany. Co wybrać?

Oprócz gatunku o klasycznej urodzie, cenione są również odmiany margerytek. Te o pełnych lub półpełnych kwiatach to np. ’Real Galaxy’ (płatki wąskie, postrzępione, tworzące kilka warstw), ’Real Glory’ (płatki wychylone w dół, uwypuklony środek), ’Eisstern’ (pełna), ’Victorian Street’ (niski wzrost, półpełna), ’Wirral Pride’ (pełna, anemonowa), ’Freak’ (niski wzrost, płatki podkręcone, tworzące kilka warstw), ’Sweet Daisy Jane’ (niska, biała z dużym środkiem), ’Crazy Daisy’, ’Old Court’ (płatki pierzaste), ’Goldrausch’, ’Phyllis Smith’ (białe postrzępione, słaby wzrost), ’Sonnenschein’ (kremowa). Ciekawe są również odmiany o barwnych kwiatach, jak np. ’Real Dream’ (zielonkawożółte płatki w trzech warstwach z żółtym środkiem), ’Banana Cream’ (żółta), ’Goldfinch’ (koszyczki jasnożółte, półpełne), ’Broadway Lights’ (niska, kremowożółta).

Margerytki – czego potrzebują?

Margerytki są bardzo niewybredne co do warunków uprawy. Potrzebują jedynie słońca. Urosną praktycznie na każdej glebie ogrodowej, choć preferują podłoże przepuszczalne i umiarkowanie suche o odczynie obojętnym do zasadowego. Nieco lepszej, żyznej, gliniastej gleby wymagają mieszańce złocienia wielkiego. Jastruny należy podlewać jedynie przy długiej suszy. Nie lubią zalegającej wody, gdyż może to uszkadzać ich system korzeniowy. Nie wymagają szczególnego nawożenia, można je sporadycznie dokarmiać np. kompostem wymieszanym z ziemią. Jastruny są też mrozoodporne i zwykle nie wymagają okrywania. Są również dość odporne na choroby i rzadko pojawiają się na nich szkodniki.

Trzeba je ciąć!

Wymagają cięcia dwukrotnie w sezonie. Pierwsze – usuwa przekwitłe kwiatostany, drugim skraca się rośliny przed zimą.

Jak mieć ich więcej?

Margerytki bardzo szybko się rozrastają i same rozsiewają. Ich nasiona najlepiej wysiewać w kwietniu – maju. Co 3 lata warto też je odmładzać przez podział bryły korzeniowej (wczesną wiosną lub po kwitnieniu).

Margerytki – zastosowania

Margerytki to znakomite rośliny rabatowe. Pięknie prezentują się również w większych grupach, a także jako składnik łąk kwietnych. Można uprawiać je z powodzeniem w pojemnikach na tarasach lub balkonach. Mogą być też trzymane w mieszkaniach, jako rośliny doniczkowe, na parapecie południowego okna.

Do bukietów

Są też dobrym materiałem na kwiaty cięte, nadają się do wazonów, jako dodatek do bukietów, gdzie bardzo długo zachowują świeżość.

 

Inni czytali / oglądali także:

Nawozy do warzyw i kwiatów (wideo)

Odmiany hortensji – te znane i mniej znane

Jakie odmiany róż wybrać?

Jak zwabić motyle do ogrodu?

Sezam, siemię lniane, płatki owsiane – zdrowe dodatki

 

Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot: L. Sokołowska, Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x