Mały ogród – aranżacje, które zaoszczędzą miejsce
Mały ogród – aranżacje, które zaoszczędzą miejsce. W małych ogrodach, na tarasach, balkonach szczególnego znaczenia nabierają rozwiązania, które pomagają w praktyczny sposób zaoszczędzić miejsce.
Polecamy jako uzupełnienie tego artykułu e-book dostępny w naszym sklepie – Ogródkowe inspiracje ( z oryginalnymi poradami dotyczącymi aranżacji przedogródka, tarasu i rabat).
-
Mały ogród – aranżacje: meble-schowki
Meble muszą być wygodne, ale dobrze, jeżeli będą łączyć funkcje schowka. Na rynku dostępne są modele siedzisk, ławek i ław ze schowkiem. Mogą być z drewna – do zastosowania pod dachem i regularnego olejowania lub z tworzywa sztucznego, najczęściej z technorattanu. Estetyczne poduchy można przetrzymywać w takim schowku. Meble takie można zastosować przy tworzeniu przegrody w szerszych miejscach na tarasach i długich balkonach.
-
Pergole-ławki
Pergole mogą być połączone z siedziskiem. Duża część asortymentu to gotowe zestawy z drewna lub metalu. Ze względu na solidną konstrukcję, w większości nadają się nie tylko do ogrodów, ale także na balkony i tarasy. Drewniane zestawy dobrze wyglądają przy ogrodzeniu – kończąc perspektywę kompozycji, w narożnikach ogrodów lub większych tarasów. Mogą być malowane na naturalne kolory lub kontrastowo – na mocny, energetyczny kolor. Na rynku do wyboru są zestawy: pergola z siedziskiem lub pergola z siedziskiem i dołączonymi skrzyniami na rośliny. Konstrukcje z metalu dobrze prezentują się w ogrodach romantycznych i sielskich. Wśród traw i kwiatów metalowa ławeczka obrośnięta groszkiem pachnącym podkreśli charakter ogrodu, nada lekkość kompozycji.
-
Mały ogród – aranżacje: stelaże na rośliny-parasole
Dla miłośników ogrodów o nowoczesnej formie producenci przygotowali zestawy stelaży z bambusowych tyczek lub z rozciągniętymi linkami na pnącza albo do prowadzenia drzew. Prosta konstrukcja stworzona z wysokiej jakości materiałów: drewna lub stali nierdzewnej, dobrze będzie się prezentować przy tworzeniu „pokoi ogrodowych”, parasoli i zadaszeń. Na linkach można prowadzić pnącza wieloletnie zarówno zimozielone jak i te, które tracą sezonowo liście. Przy sztywnych konstruktach prowadzić można lipy, graby, klony i platany.
-
Bramki-pergole
W tajemniczych, romantycznych ogrodach, miejscach, gdzie chcemy wprowadzić magiczny, ulotny nastrój ważnym elementem dekoracyjnym są gotowe bramki. Będą spełniały jednocześnie funkcje bramki i pergoli.
-
Mały ogród – aranżacje: huśtawko-pergola
Interesującym rozwiązaniem jest zakup huśtawki zamontowanej na pergoli. Zestaw, najczęściej wykonany z drewna o stabilnej konstrukcji, dobrze sprawdzi się też na tarasach. Dobrze będzie wyglądał na tle ściany lub wysokich krzewów. Dodatkowo, wspinające się po pergoli pnącza sprawią, że huśtawka będzie tonęła w zieleni. W ogrodach o większej powierzchni ciekawym rozwiązaniem jest huśtawka-łóżko z daszkiem.
-
Parawany – zielone ściany
Ciekawą propozycją jest stworzenie pionowych zielonych ścian. To propozycja dla odważnych użytkowników ogrodów i tarasów, idealnie pasuje do nowoczesnych rozwiązań. W zależności od zastosowanej roślinności – efekt zielonej ściany może być bardziej odczuwalny (w przypadku wyższych gatunków: krzewów i traw ozdobnych) lub dyskretny: gdy roślinność będzie niższa.
-
Mały ogród – aranżacje: trejaże-rzeźby
Ustawione w ogrodach będą dekoracyjne zarówno w okresie bezlistnym roślinności, jak i porośnięte pnączami latem. Na rynku są dostępne trejaże tak dekoracyjne, że same w sobie stanowią dużą ozdobę niczym rzeźba. Mogą one tworzyć ścianę, wytyczać przejście i kierunek patrzenia, osłaniać mało interesujące miejsca, a przy ścianach budynku – dekorować mury.
Mały ogród – aranżacje – inne przykłady
- Pergola i bujawka pełniące funkcję małego pawilonu
- Lampa i rzeźba ogrodowa jednocześnie (zdj. 6)
- Mobilne stoły i donice dla roślin jednocześnie
- Ławka i pergola (zdj. 7)
- Oświetlenie zamontowane w schodach
- Meble z palet z szufladami
Warto pamiętać
Aby zaoszczędzić i dobrze wykorzystać dostępną powierzchnię w małym ogrodzie należy określić swoje potrzeby i dokładnie przemyśleć wyposażenie. Możemy sami też budować stoliki ze schowkami, ławeczki, oświetlenie montować w podłodze lub schodach, z palet, pni i innych naturalnych materiałów wykonywać meble, nadając im nowe życie. Dzięki temu nasze ogrody staną się też wyjątkowe i niepowtarzalne.
Inne e-booki w ofercie naszego sklepu:
Inni czytali również:
Ukwiecone wejście do domu (propozycje projektów)
Aranżacja altanki w ogrodzie – roślinna oprawa
Domowe rośliny doniczkowe – najpopularniejsze gatunki
Jakie rośliny kupić na wiosnę do ogrodu?
Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?
Kolorowe liście i kwiaty do zacienionych miejsc w ogrodzie
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com