Ławka ogrodowa wokół drzewa
Ławka ogrodowa wokół drzewa może być miejscem odpoczynku, pracy, spotkań z przyjaciółmi, a także pełnić ważną rolę ozdobną i to bez względu na wielkość ogrodu.
Taka ława to idealna symbioza z drzewem, która ma same plusy. Idealnie komponuje się w sadzie i ogrodzie ozdobnym.
Sięgnij po nasze e-booki! Znajdziesz wśród nich m.in.:
- Ogródkowe inspiracje – pomysły na zaaranżowanie rabat, tarasów i przedogródków
- Permakultura – ogród na nowe czasy – to vademecum przybliżające racjonalną uprawę ogrodu bez wykorzystywania preparatów chemicznych w pełnym poszanowaniu zasobów naturalnych.
- Woda oszczędnie i racjonalnie – jak oszczędnie i racjonalnie wykorzystywać naturalne zasoby wody
Ławka ogrodowa wokół drzewa – różnorodność to podstawa
W zależności od charakteru i stylu ogrodu, ławka ogrodowa wokół drzewa może mieć różną formę, kształt i odmienny użyty materiał. Okrągłe drewniane ławki pasują do rustykalnego i naturalistycznego założenia. Ażurowe, metalowe profilowane do stylu vintage. Proste, stalowe sprawdzą się w ogrodzie modernistycznym, natomiast wykonane z betonu lub plastiku idealnie wpasują się w ogrodowy miejski „klimat”.
Ławka może być poprowadzona po łuku lub mieć kształt kwadratu/prostokąta. Może być głęboka z oparciem lub wąska. Może też być ziemnym podwyższeniem, lub atrakcyjnie wijącą się ławą pod konarami.
Ławka ogrodowa wokół drzewa – zrobić samemu czy kupić gotową?
Zaokrąglone brzegi wymagają odpowiedniej stolarki – maszyny i obróbki. Jeśli nie mamy takich specjalistycznych narzędzi, a chcemy mieć taką ławkę to możemy kupić gotową w sklepie. Samodzielnie możemy wykonać natomiast ławkę modułową, która po połączeniu tworzy z góry sześcian. Potrzebne będzie sześć krzeseł z tylnym prostym oparciem. Z krzeseł zdejmujemy siedziska – nie będą nam potrzebne. Jeśli krzesła są lakierowane, to matowiejemy je papierem ściernym lub ściągamy warstwę opalarką. Następnie malujemy farbą olejną lub bejcą. Ustawiamy wokół drzewa i na każde siedzisko nabijamy (lub wkręcamy śrubokrętem) wąskie deseczki – tarcica (6 szt. – szer. 60 mm, grubość 25 mm, długość w zależności od preferencji – od 600 mm do 1200 mm). Przybite deski do krzesła będą mieć kształt trapezu – od najkrótszej do najdłużej przy krawędzi, dzięki temu po połączeniu stworzą jedną płaszczyznę siedziska – ławki.
Najprostszą ławkę zbudujemy o obrysie kwadratu lub prostokąta. Wystarczy na ustawione bokiem i połączone ze sobą drewniane, sadownicze skrzynie nabić deski i gotowe.
Przykładowe ceny produktu:
Ławka ogrodowa drewniana z oparciem o zaokrąglonych krawędziach – od 399 zł
Ławka ogrodowa metalowa, ażurowa, stylowa – od 530 zł
Dobre rady
- Drewniane ławki, tak jak i większość elementów wykonanych z tego materiału, jest wrażliwa na zimowe warunki atmosferyczne. Jeśli istnieje możliwość zdemontowania i schowania ławki na zimę, np. do garażu, schowka, warto to zrobić. Meble pozostawione na zewnątrz trzeba dodatkowo zabezpieczać warstwami impregnatów – olejami, lakierami bezbarwnymi czy farbami. Najlepiej stosować te same preparaty i środki, konsekwentnie, co kilka lat.
- Metalowe ławki wymagają dodatkowych miękkich siedzisk, np. poduszek. Mogą one podwyższać koszt mebla, warto więc mieć to na uwadze przy wyborze ławki.
Ławka ogrodowa wokół drzewa – oto inspirujące przykłady:
Inni czytali również:
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com