Kocanki – gatunki i wymagania
Kocanki to wyjątkowo wdzięczne i łatwe w uprawie rośliny, wśród których znajdziemy zarówno gatunki jednoroczne, jak i trwałe.
Można je też przeznaczać do bardzo wielu zastosowań, na kwietnikach i rabatach w ogródku, do dekoracji balkonów, tarasów, a nawet do ozdoby mieszkań.
Kocanki jednoroczne
Jednorocznym gatunkiem są kocanki ogrodowe (Xerochrysum bracteatum, synonim Helichrysum bracteatum), częściej nazywane nieśmiertelnikami lub suszkami, ze względu na długotrwałą wartość dekoracyjną po ścięciu. Ich ozdobą są barwne koszyczki kwiatowe ukazujące się na roślinach od czerwca do października. Najczęściej spotykane są odmiany o żółtych, pomarańczowych, różowych, czerwonych, białych, a nawet purpurowych lub brązowych listkach okrywy. Rośliny różnią się także wysokością. Najbardziej popularne są odmiany wysokie, osiągające około 1 m wysokości. Wprowadzone niedawno niskie i zwarte odmiany, dorastają jedynie do 30–35 cm wysokości (np. ’Golden Beauty’, grupa Sundaze, Sunbrella) lub tworzą przewieszające się pędy (np. ’Basket Bon Bon’).
Trwałe
Wieloletnie gatunki kocanek wyróżnia obfite owłosienie liści, które nadaje im srebrzysty kolor, miękkość w dotyku i chroni tkanki przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Największą popularnością cieszą się kocanki włochate (Helichrysum petiolare). Te miłe w dotyku rośliny, dorastają nawet do 1 m wysokości. Tworzą wiele pędów pokrytych małymi liśćmi w kolorze srebrzystym (np. ’Silver’, ’Goring Silver’), żółtawym (np. ’Golden Leaved’) lub dwubarwnych (np. ’Blau Grűn’, ’Rondello’, ’Variegatum’).
Drobniejszymi, szaroniebieskimi liśćmi i silnym wzrostem wyróżniają się kocanki drobnolistne (H. microphyllum). Najpopularniejsze są dwie odmiany: ’Silver’ – o pędach przewieszających się i silnie rozkrzewionych, oraz ’Helisctis’ – o pędach wzniesionych.
Olejki eteryczne zawarte w liściach kocanek włoskich (H. italicum) sprawiają, że po potarciu wydziela się silny zapach curry. Rośliny te mają zwarty pokrój i tworzą wzniesione pędy na wysokość 40 cm, pokryte wąskimi, srebrnobiałymi liśćmi. Wymienione gatunki kwitną w pełni lata, lecz ich kwiaty nie mają szczególnej wartości ozdobnej, w przeciwieństwie do kocanek zaostrzonych (Chrysocephalum apiculatum) mniej znanego gatunku, nazywanego potocznie „żółtymi guzikami”, gdyż na szczytach ich przewieszających się pędów wyrastają licznie małe, żółte koszyczki. Podobny efekt dają nasze rodzime kocanki piaskowe (H. arenarium) – niskie byliny dorastające do 10–30 cm.
Czego potrzebują?
Wszystkie kocanki preferują stanowiska słoneczne. W miejscach półcienistych rosną również intensywnie, ale mała ilość światła powoduje słabsze wybarwienie liści. Gleba powinna być niezbyt wilgotna i przepuszczalna. Rośliny są odporne na suszę, jednak kocanki włochate, tworzące dużą, zieloną masę, potrzebują sporej ilości wody. Ważne jest także nawożenie, które przeprowadzamy raz w tygodniu 0,1% roztworem nawozu wieloskładnikowego. Kocanki wyglądają pięknie aż do listopada, a nawet grudnia (poza kocankami ogrodowymi). Po nadejściu mrozu pędy zasychają, ale nadal są ozdobne. Kocanki piaskowe są mrozoodporne i nie wymagają zabezpieczeń na zimę. Pozostałe trwałe gatunki można przechowywać przez zimę w jasnym pomieszczeniu o temperaturze około 10°C.
Kocanki w ogródku
Niskie i zwarte odmiany kocanek ogrodowych i kocanki włoskie mogą mieć zastosowanie jako obwódki lub wypełniać puste miejsca na rabatach. Idealnie będą nadawać się też do sadzenia w skrzynkach, donicach lub koszach. Srebrzyste liście kocanek będą doskonale komponować się z intensywnymi kolorami np. niecierpków, petunii, pelargonii lub szałwii. Kocanki włochate i drobnolistne, ze względu na długie i przewieszające się pędy, stosuje się w zawieszanych pojemnikach na balkonach i tarasach. Kocanki włochate dobrze też będą spełniać rolę okrywową. Wystarczy posadzić jedną roślinę, aby zakryła metr kwadratowy powierzchni ziemi. Doskonale osłaniają np. miejsca po wiosennych cebulowych.
Królowe suchych bukietów
Kocanki ogrodowe są niezastąpione w suchych kompozycjach. W towarzystwie zatrwianów, suchlinów i traw, będą wyglądać wyjątkowo urokliwie. Także pędy kocanek włoskich można zasuszyć i zastosować w zimowych kompozycjach.
Dobra rada
Aby nieśmiertelniki były ozdobą przez długi czas, należy je zasuszyć w prawidłowy sposób. Wybieramy okazy z zamkniętymi listkami okrywy, oczyszczamy z liści i zawieszamy koszyczkami w dół w przewiewnym, zacienionym pomieszczeniu.
Inni czytali / oglądali także:
Astry – odmiany, wymagania i sposób uprawy
Margerytki – bezproblemowa uprawa
Pachnące rośliny na lato w ogrodzie
Byliny do wilgotnych i słonecznych miejsc w ogrodzie
Nawozy do warzyw i kwiatów (wideo)
Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „działkowiec”
Fot.: Shutterstock.com