Kędzierzawość liści brzoskwini, czyli deformacja liści brzoskwini

Podziel się

Kędzierzawość liści brzoskwini jest najgroźniejszą i najpowszechniej występującą chorobą brzoskwini i nektaryny wywoływaną przez grzyb Taphrina deformans.

Powoduje ona deformacji liści brzoskwini, zahamowanie wzrostu drzew, ograniczenie plonowania oraz wzmaga wrażliwość na przemarzanie. Jednak znając biologię patogenu można w prosty sposób nie dopuścić do jej rozwoju.

Kędzierzawość liści brzoskwini – objawy

Porażane przez grzyba – sprawcę kędzierzawości liści brzoskwini są przede wszystkim liście, bardzo rzadko pędy, kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne są objawy na najmłodszych, rozwijających się liściach, zakażanych w bardzo wczesnych stadiach rozwojowych. Młode liście są zniekształcone, zgrubiałe, początkowo bladozielone, później w różnych odcieniach karminowego. Następnie pokrywają się delikatnym, szarym nalotem utworzonym przez worki z zarodnikami grzyba. Blaszki liściowe są pofałdowane, pozwijane, bardzo kruche.

Pod k. VI porażone liście obumierają i zaczynają przedwcześnie opadać, co potęgowane jest występującą często w tym okresie suszą.

Wiosenna ochrona roślin – co zwalczać w marcu i kwietniu

Rozwój choroby

Zarodniki grzyba – sprawcy kędzierzawości liści brzoskwini zimują na powierzchni pąków. Otoczone są grubą błoną, przez co są odporne na niekorzystne warunki środowiska. Mogą przeżyć na powierzchni pędów nawet dwa lata. Zakażają młode liście, znajdujące się jeszcze w nabrzmiewających pąkach. Jest to jedyny okres dokonywania przez grzyba infekcji, nie ma zakażeń wtórnych. Grzybnia sprawcy choroby brzoskwini rozwija się w tkance miękiszowej, wskutek czego liście stają się zniekształcone i przebarwione.

Pod k. V tworzą się w workach zarodniki grzyba, które widoczne są jako matowy, szary nalot. Jednak nie dokonują kolejnych infekcji, nie zakażają dojrzałych liści, lecz przytwierdzają się do powierzchni i dopiero w następnym roku zapoczątkowują nowy cykl rozwoju choroby. Brzoskwinie wypuszczają nowe, zdrowe już liście.

Szkodliwość kędzierzawości liści brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini występuje corocznie w różnym nasileniu. Powoduje przedwczesną, masową utratę liści. Wczesna defoliacja, a następnie ponowne rozpoczynanie przez rośliny wytwarzania liści znacznie osłabia drzewa i uwrażliwia na przemarzanie zimą.

W latach wystąpienia choroby rośliny słabo plonują i są bardziej podatne na inne choroby. Przy dużym nasileniu objawów może dojść do porażenia pędów, co przejawia się nabrzmiewaniem kory oraz infekowania kwiatów, które zamierają i opadają. Rzadko spotykane są oznaki tej choroby brzoskwini na owocach w postaci przebarwień skórki o odcieniu zbliżonym do barwy porażonych liści.

Profilaktyka i zwalczanie

Charakterystyczny cykl rozwojowy kędzierzawości liści brzoskwini determinuje sposób jej zwalczania. Ochrona będzie skuteczna tylko wtedy, gdy będzie przeprowadzona odpowiednim preparatem i we właściwym terminie. Wszelkie próby ograniczenia występowania patogenu dokonywane po pękaniu pąków i podczas wegetacji są już spóźnione i nie mają szans na powodzenie. Są wręcz szkodliwe, bo brzoskwinia jest bardzo wrażliwa na działanie fungicydów.

Kiedy pryskać brzoskwinie na kędzierzawość liści?

Kędzierzawość liści brzoskwini może być skutecznie zwalczona nawet jednym zabiegiem, za to wykonanym prawidłowo i we właściwym terminie. Zabieg należy wykonać pod koniec okresu spoczynku, jeszcze przed nabrzmiewaniem pąków, zanim kiełkujące zarodniki zakażą pierwsze listki (w praktyce jest to pierwszy ciepły dzień przedwiośnia, gdy temperatura przekroczy 6°C).

Opryskiwanie powinno być bardzo dokładne i obfite, aby preparat dotarł do wszystkich zagłębień w korze i dokładnie pokrył pąki. W związku z tym konieczne jest użycie dużej ilości roztworu. Do cieczy można dodać mydło organiczne, aby środek lepiej przykleił się do powierzchni pędów. Wskutek zmian klimatu i występowania ciepłych zim, a tym samym nasilenia kędzierzawości liści brzoskwini, celowe jest wykonanie dwóch zabiegów – pierwszego jesienią po opadnięciu liści, drugiego wczesną wiosną, w typowym terminie.

Do oprysku stosuje się fungicydy zarejestrowane do ochrony brzoskwini przed kędzierzawością liści (np. Miedzian Extra 50 WP, Syllit 65 WP), zgodnie z etykietą środka.

Alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin może być oprysk samodzielnie sporządzonymi wyciągami na bazie skrzypu polnego lub krwawnika pospolitego. Profilaktyka polega także na wycinaniu wiosną pędów z najsilniej porażonymi liśćmi. Brzoskwinie odznaczają się szybkim tempem wzrostu, zatem zabieg ten nie będzie miał szkodliwego wpływu na wzrost drzew. Dodatkowo zaleca się intensywnie nawozić porażone rośliny, które dzięki temu lepiej zniosą kędzierzawość liści brzoskwini i szybciej się zregenerują.

 

Inni czytali / oglądali także:

Jak dbać o drzewa owocowe – przerzedzanie kwiatów

Cięcie odmładzające, czyli jak zmniejszyć rozmiary korony drzewa owocowego?

Liście – źródło zakażeń roślin

Parch jabłoni – objawy i zwalczanie

Fikus benjamina – opadające liście oplecione pajęczynką

 

Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika „działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x