Jaki sprzęt jest potrzebny do pielęgnacji trawnika?

Podziel się

Sprzęt do pielęgnacji trawnika – od czego powinien zależeć wybór wielkości i rodzaju urządzeń? Które z nich są niezbędne, a które tylko ułatwią przeprowadzanie zabiegów?

Kosiarki – podstawowy sprzęt do pielęgnacji trawnika

To podstawowy i niezbędny sprzęt do pielęgnacji trawnika. Ich parametry, jak np. typ napędu (spalinowy, elektryczny, akumulatorowy), moc, szerokość koszenia, napęd na koła, kosz, opcja mulczowania, musimy dopasować do charakteru naszego trawnika. Istotna jest jego wielkość, częstotliwość koszenia, kształt i zróżnicowanie w poziomie.

  • Kosiarki akumulatorowe zalecane są zwykle do trawników o powierzchni do 400 m2; elektryczne – do 800 m2; spalinowe – do 3000 m2. Do trawników o większych powierzchniach najlepiej już wykorzystać kosiarki samojezdne.
  • Bardzo wygodnym, choć niekoniecznie tanim rozwiązaniem, są kosiarki automatyczne, które same koszą trawę na określonym terenie z uwzględnieniem określonego czasu, pogody itp. Producenci oferują odpowiednie modele takich kosiarek na powierzchnie od kilkuset do kilku tysięcy metrów.
  • Wraz ze wzrostem powierzchni trawnika bardzo przydaje się napęd kół kosiarki.
  • Na trawniku o skomplikowanych kształtach i licznych „przeszkodach” zdecydowanie lepiej sprawdzają się mniejsze kosiarki – łatwiej nimi manewrować.
  • W miejscach trudno dostępnych, pochyłych, przy krawężnikach, ogrodzeniach, przydatne okażą się wykaszarki żyłkowe lub ręczne i akumulatorowe nożyce.
  • Częstotliwość koszenia ma wpływ na to, czy potrzebny jest kosz, czy nie. Przy koszeniu co 2–3 dni wystarczy kosiarka z opcją mulczowania (skoszone źdźbła są bardzo krótkie i mocno rozdrobnione i mogą zostać na trawniku), tak pracują kosiarki automatyczne. Kosz jest bardziej przydatny, gdy częstotliwość koszenia wynosi 1–2 tygodnie.

Sprzęt do pielęgnacji trawnika – aeratory i wertykulatory

Aeratory służą do napowietrzania gleby poprzez „nakłuwanie” powierzchni trawnika na głębokość do 10 cm. Są szczególnie przydatne na glebach ciężkich. Najprostszym takim narzędziem mogą być zwykłe widły lub specjalne nakładki na buty. Są też aeratory mechaniczne, wycinające w trawniku w regularnych odstępach koreczki z murawy.

Wertykulatorem „wyczesujemy” martwe źdźbła trawy i mech oraz wykonujemy powierzchniowe nacięcia trawnika (rowki) na głębokość ok. 2,5 cm, co pozwala rozluźnić darń oraz poprawić dostęp wody i powietrza do korzeni. Najprostszy wertykulator wygląda trochę jak metalowe grabie, ma tylko płaskie, zaostrzone zęby. Są oczywiście wertykulatory mechaniczne, wykorzystujące obrotowe wałki z osadzonymi na nich zębami.

Na niewielkich trawnikach (200–300 m2) całkiem dobrze sprawdzą się aeratory i wertykulatory ręczne lub elektryczne. Przy większych powierzchniach potrzeba już spalinowych.

sprzęt do pielęgnacji trawnika - wertykulator mechaniczny
Wertykulator mechaniczny

Pielęgnacja trawnika – nawadnianie ręczne czy automatyczne?

Jeśli decydujemy się na podlewanie ręczne (wężem), korzystnie jest zastosować przenośne zraszacze wahadłowe, które obejmują swoim zasięgiem powierzchnie prostokątne i mają możliwość regulacji zakresu nawadniania.

Przydatnym rozwiązaniem mogą być też obecne już na rynku zraszacze konturowe, które można dostosować do nieregularnych kształtów murawy.

Najwygodniejsze w użytkowaniu jest nawadnianie automatyczne z zasilaniem z przewodów podziemnych i wynurzalnymi zraszaczami. Często obawiamy się wysokich kosztów i znacznej trudności w realizacji takiego założenia. Jednak na małych powierzchniach można już w dość prosty sposób wykonać ten system samemu, a producenci tego typu systemów mają już propozycje dla amatorów.

pielęgnacja trawnika - automatyczny system nawadniania z wynurzalnymi zraszaczami
Automatyczny system nawadniania z wynurzalnymi zraszaczami

Siewniki – jakie modele najlepsze?

Urządzenia takie zapewniają równomierne pokrycie powierzchni trawnika nawozami bądź nasionami trawy. Najprostsze są siewniki ręczne z korbką. Sprawdzą się przy bardzo małej powierzchni (szybkie zmęczenie rąk). Wygodniejsze i precyzyjniejsze są siewniki pchane. Różnią się one m.in. sposobem rozrzutu, może być on rotacyjny lub pasowy – na całej szerokości siewnika. Ważna jest również możliwość regulacji dawki nawozu lub nasion.

sprzęt do pielęgnacji trawnika - siewnik z rozrzutem rotacyjnym
Siewnik z rozrzutem rotacyjnym

 

Polecamy inne nasze artykuły:

Zakładanie trawnika – jakie trawy wybrać?

Jak dbać o trawnik latem?

Trawnik po zimie jak nowy

Jak wybrać dobry opryskiwacz?

 

W naszym sklepie dostępny jest nawóz na trawnik.

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się