Jak zbudować ogród zimowy?
Dni są coraz krótsze. Któż z nas nie marzy o zieleni i cieple, gdy za oknem szaro, ponuro i krótkie dni. W rajskie klimaty pomoże nam przenieść się przydomowa oranżeria.
Polecamy e-booki w naszym sklepie:
Przydomowy ogród zimowy to bardzo praktyczne rozwiązanie dla miłośników roślin. W zależności od typu pozwala na przechowywanie roślin tarasowych oraz niektórych roślin domowych w ciągu zimy lub powiększenie kolekcji o rośliny tropikalne. Na taki ogród powinny zdecydować się osoby, które uwielbiają rośliny, będą o nie dbać i czerpać radość z ich towarzystwa. Z drugiej jednak strony, ogród zimowy to dość modne rozwiązanie, które może podnieść prestiż budynku.
-
Jak zbudować ogród zimowy? Na początek dobrze zaplanuj
Ogród zimowy zaplanować można już na etapie budowy domu lub dobudować do istniejącego budynku (np. zabudowując taras). Typ zimny jest łatwiejszy do dobudowania na późniejszym etapie. Jego konstrukcja jest lekka i nie wymaga dodatkowego ogrzewania. Ogród zimowy ciepły wymaga solidnej konstrukcji, porządnych fundamentów, ogrzewania oraz systemu wentylacji i zacieniania. Z tego względu jego budowę najlepiej zaplanować na etapie projektowania budynku. Późniejsze dostawienie typu ciepłego może okazać się bardzo kłopotliwe i wymagać przebudowy części domowych instalacji.
-
Jaki typ wybrać?
Wybór typu , ciepłego lub zimnego, określi sposób w jaki będzie wykorzystywany oraz to, jakie rośliny będzie można w nim uprawiać.
W ciepłym ogrodzie zimowym przebywać można przez cały rok, również zimą. Przystosowany jest do uprawy egzotycznych gatunków, takich jak np.
- paproć drzewiasta
- pandan
- kroton
- chamedora
- fikus
- szeflera
- róża chińska
- afeladra czworokątna
- aglaonema
- oleander
- difenbachia
- guzmania
- alamanda pnąca
- skrętnik
- bluszcz kanaryjski
- bugenwilla
W takim ogrodzie temperatura zimą nie spada poniżej 18–20°C. Pełni on rolę całorocznej strefy relaksu i wypoczynku. Szczególnie intensywnie wykorzystywany jest w porze zimowej, kiedy za oknem pada śnieg lub deszcz i szybko robi się ciemno.
W chłodnych ogrodach zimowych temperatura zimą utrzymuje się na poziomie 5–10°C. Jest to zdecydowanie za mało, aby można było wykorzystywać taką przestrzeń do wypoczynku. Taka temperatura jest za to bardzo korzystna dla zimowania niektórych roślin, m.in. tych pochodzących ze strefy klimatu śródziemnomorskiego, które pod koniec jesieni przechodzą w stan spoczynku i pozostają w nim do wiosny. Przez kilka zimowych miesięcy potrzebują sporo światła i wilgoci oraz niskiej temperatury (jednak nigdy nie spadającej poniżej 0°C).
Rośliny, które świetnie będą czuły się w ogrodzie zimowym chłodnym o wystawie zapewniającej wystarczającą ilość promieni słonecznych zimą (z tego względu wystawa północna i zachodnia nie będą odpowiednie):
- oleandry
- drzewka cytrusowe i kawowe
- datury
- granaty
- bugenwille
- cyklameny
- sukulenty
- kaktusy
-
Jak zbudować ogród zimowy? Koszty
Jaki typ wybierzemy będzie zależało zatem od tego, jaką funkcję będzie miał za zadanie pełnić. Nie mniej istotne mogą okazać się również względy finansowe. Koszt budowy ogrodu zimowego chłodnego można zamknąć w kilku, kilkunastu tysiącach złotych.
Całoroczny ogród zimowy to wydatek minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Górna granica wydatków jest trudna do ustalenia i zależy od udogodnień, jakie mają się w nim znajdować. Poza elementami technicznymi, czyli np. wydajnym ogrzewaniem podłogowym, systemem wentylacji i automatycznego otwierania okien lub nawet całych ścian, klimatyzacją (w dobrze nasłonecznionym ogrodzie zimowym latem może być aż nadto gorąco), ogród można wyposażyć w takie udogodnienia, jak zbiornik wodny dla egzotycznych roślin pływających (np. hiacyntów wodnych, lotosów, grzybieni) oraz karpi koi czy jacuzzi.
-
Urządzenie oranżerii
Poza względami wizualnymi, konstrukcja powinna być solidna i odznaczać się dobrymi właściwościami termicznymi. W zależności od wybranej estetyki profile najlepiej wykonać z aluminium (z wkładkami termoizolacyjnymi w przypadku ciepłych ogrodów), drewna (najlepiej klejonego) lub PVC.
Szkielet ogrodu należy wypełnić płytami z litego poliwęglanu lub pojedynczym szkłem (w przypadku chłodnych ogrodów) lub szkłem przeznaczonym do budowy obiektów całorocznych o odpowiednich parametrach dotyczących izolacji cieplnej oraz przepuszczania światła słonecznego (w przypadku ogrodów zimowych ciepłych).
W całorocznych ogrodach nie może zabraknąć ogrzewania (najlepiej sprawdzi się podłogowe). Silnie nasłonecznione konstrukcje należy zaopatrzyć w zacieniające przesłony w postaci wewnętrznych rolet lub żaluzji. Każdy typ wymaga odpowiedniej wentylacji.
Wystrój wnętrza oranżerii powinien nawiązywać do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Elementy wyposażenia, donice, dodatki, wykończenie podłogi – wszystko to stanowić musi spójną całość.
Drogą do sukcesu jest konsekwencja oraz wykorzystanie dobrej jakości materiałów. Nie mniej ważne jest poszanowanie otaczającego dom krajobrazu. Ogród zimowy to okno, z którego, za sprawą ogromnych przeszkleń, widać jak na dłoni najbliższą okolicę. Ogród zimowy stanowi strefę przejściową pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem domu. Jego zadaniem jest połączenie tych dwóch przestrzeni. Jeśli dom stoi wśród pól i łąk, postawmy na styl rustykalny lub prosty – skandynawski. Często widoki jednak nie są najatrakcyjniejsze, w takim wypadku sprawdzi się stylistyka Dalekiego Wschodu, meksykańskiej fiesty czy tropikalnej puszczy.
-
Jak zbudować ogród zimowy? Zgodnie z prawem
Dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego budynku, o ile nie przekracza on powierzchni 35 m², nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zamiar budowy takiej oranżerii należy jednak zgłosić właściwemu staroście. We wniosku należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz odpowiednie rysunki lub szkice.
Co do zasady, ogrody zimowe należy sytuować w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy z sąsiednią działką (jeżeli ściana nie posiada okien ani drzwi). W określonych sytuacjach odległość ta może być zmniejszona.
W przypadku, gdy działka ma mniej niż 16 m szerokości, ogród zimowy można usytuować w odległości 1,5 m od granicy.
W przypadku, gdy oranżeria będzie przylegała całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego (lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę), można usytuować go bezpośrednio przy granicy działki.
Z możliwości wybudowania ogrodu zimowego przylegającego bezpośrednio do granicy działki sąsiada można skorzystać pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy będzie miała długość i wysokość nie większą niż ma istniejący (lub projektowany) budynek sąsiada.
Jeżeli starosta w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku nie wniesie sprzeciwu ani nie wezwie do uzupełnienia braków w dokumentacji, można przystąpić do budowy. Na każde 500 m² działki można wybudować dwa obiekty, takie jak ogród zimowy, parterowy budynek gospodarczy, garaż, wiata czy przydomowy ganek.
Inspiracje
Inni czytali / oglądali także:
Ochrona roślin przed przymrozkiem
Porady prawne dla działkowców cz.2 (wideo)
Kalendarz biodynamiczny – co to właściwie jest
Fot. Shutterstock.com
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”