Jak zaprojektować ogród szeroki i krótki
Jak zaprojektować ogród lub działkę, jeśli jest krótka? To wyzwanie, ale pewne triki pozwolą stworzyć złudzenie większej głębi.
Złudzenie optyczne, jakie możemy otrzymać stosując się do pewnych rad, pozwoli odciągnąć uwagę od niedogodności i skupić się na atucie – szerokości.
Polecamy e-booki w naszym sklepie:
Jak zaprojektować ogród szeroki i krótki – wskazówki
- Jeśli otoczenie ogrodu na to pozwala warto zdecydować się na niskie, ażurowe ogrodzenie. Zapożyczenie krajobrazu z zewnątrz to jeden z najprostszych trików. Jeśli za ogrodzeniem znajduje się np. ruchliwa ulica i musimy zdecydować się na wyższe, pełne ogrodzenie, to wybierzmy jasny kolor.
- Lustro ogrodowe pozwala podwoić długość ogrodu. Ważne jest jego usytuowanie i staranne przemyślenie, co ma odbić – powinny to być atrakcyjne nasadzenia, element wodny itp.
- Wyższe żywopłoty mogą znaleźć się po krótszych bokach, dzięki temu dysproporcja między szerokością i długością będzie mniejsza.
- Wydzielenie wnętrz ogrodowych, jak w każdym małym ogrodzie, pozwoli zyskać wrażenie większej przestrzeni.
- Duże rośliny sadzimy bliżej domu, mniejsze – dalej.
- Chłodne barwy sprawiają wrażenie, że znajdują się dalej niż w rzeczywistości. Nasadzenia z roślin i dekoracje w tej tonacji wprowadźmy na dalszym planie ogrodu.
- Wprowadzamy akcenty w postaci smukłych i strzelistych roślin, np. miskanty, jałowce, naparstnice, pustynniki, ostróżki, pluskwice itp.
- Ogniskujmy uwagę w różnych punktach ogrodu – rośliny soliterowe, rzeźby, źródełka, poidełka.
Jak zaprojektować ogród szeroki i krótki – PROJEKT
Kompozycję oparto na okręgach tworzących placyki wypoczynkowe znajdujące się po przekątnej działki. Promieniście rozchodzące się linie i odsunięcia okręgów wyznaczają zarys rabat. Bliżej domu znajduje się placyk z kompletem wypoczynkowym. Zróżnicowana nawierzchnia wykonana z małych elementów powiększa optycznie przestrzeń.
Wrażenie głębi dają niskie nasadzenia w chłodnych barwach wzdłuż ażurowego ogrodzenia. Dodatkową iluzję tworzą coraz niższe rośliny. Przy domu zaproponowano karłową wierzbę w odmianie Hakuro-nishiki, blisko znajduje się bordowy perukowiec. Nieprzypadkowo znalazły się w tym ogrodzie także strzeliste naparstnice, łubiny i dziewanny. Lustro ogrodowe odbija daleki i atrakcyjny widok z bujną roślinnością rabaty.
Rośliny:
- Bylica 'Silver Queen’
- Dziewanna omączona
- Funkia Siebolda
- Jeżówka purpurowa
- Kosodrzewina
- Łubin
- Perowskia łobodolistna
- Perukowiec podolski 'Royal Purple’
- Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger’
- Przywrotnik ostroklapowy
- Rozchodnik okazały
- Róża na sztamie
- Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki’
- Żywopłot z cisa 'Hilli’
Jak zaprojektować ogród? Oto inne porady na naszym portalu:
Niebieski w ogrodzie – idealny na wyciszenie i relaks
Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja
Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin
Jak założyć rabatę? Krok po kroku
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com