Jak zaaranżować zacienione miejsca w ogrodzie

Podziel się

Rabata przy północnej ścianie domu, w cieniu tarasu, albo pod drzewami lub w cieniu ogrodzenia często nam nie wychodzi…

Próbujemy wciąż nowych roślin, a tu wszystkie zamierają. Jak temu zaradzić?

Zacienione miejsca są trudne do zagospodarowania, ze względu na brak potrzebnego roślinom do wzrostu i kwitnienia światła oraz ubogą glebę. Dodatkowo, często duże drzewa nie tylko zacieniają teren, ale też pobierają duże ilości wody i składników pokarmowych.

Krok 1. Podłoże

Najlepiej rozpocząć od poprawienia struktury gleby i wzbogacenia jej w próchnicę. W tym celu ziemię najlepiej jest wymieszać z kompostem, a dół (min. 50 x 50 x 50 cm) pod każdą sadzoną roślinę dodatkowo wypełnić ziemią ogrodową o właściwościach odpowiadających zaplanowanym gatunkom.

Najbardziej wybredne, ale odwdzięczające się pięknymi kwiatami są różaneczniki, azalie lub hortensje. Powinny mieć kwaśne stanowisko. Przy sadzeniu, doły na bryłę korzeniową należy uzupełnić specjalną kwaśną ziemią o pH 4-5. Jeżeli gleba jest słabo przepuszczalna, aby zapobiec gniciu korzeni należy wykopać głębszy dołek (nawet do 1 m) i na jego dnie wysypać ok. 10-15-centymetrową warstwę żwiru i 5 cm warstwę grubego piasku.

Krok 2. Dobór roślin do zacienionych miejsc

Ciemne zakątki rozweselą i rozświetlą rośliny kwitnące na biało. Z bylin mogą być to niewymagające co do gleby i światła: parzydło leśne, świecznice, tawułki, funkie i serduszki. Ciekawy efekt wizualny da połączenie różnych odcieni zieleni – bluszczu, kopytnika i runianki japońskiej. Pięknie będą wyglądały też delikatne liście paproci, wyłaniające się wiosną z ciemnej zieleni bergeni sercolistnej, brunery, przylaszczki pospolitej i ułudki wiosennej.

W cieniu sprawdzą się także:

  • gajowiec żółty
  • bluszczyk kurdybanek
  • pragnia kuklinowata
  • zawilec gajowy

Jeżeli do podłoża dociera część światła rozproszonego, można zasadzić w nim rośliny kwitnące – takie jak różaneczniki, azalie, pierisy, hortensje i wrzośce. Jeżeli cień tworzą korony drzew liściastych, kompozycję uzupełnić można o kwitnące wiosną rośliny cebulowe. Przed rozwojem liści drzew dotrze do nich wystarczająca ilość promieni słonecznych, aby zapewnić ładne, obfite kwitnienie.

Krok 3. Zamiast trawnika

W zacienionych fragmentach ogrodu trawniki są wyjątkowo trudne do utrzymania. Zastąpienie ich powyżej wymienionymi, mało wymagającymi i właściwie bezobsługowymi roślinami da dużo lepsze efekty przy minimalnych nakładach pielęgnacyjnych. Trawnik, założony nawet z najlepszej mieszanki nasion przeznaczonej do miejsc zacienionych, nigdy nie będzie gęsty, zdrowy i ładny. Aby nie ponosić zbędnych kosztów, zarówno finansowych jak i czasowych, najlepiej od razu z niego zrezygnować.

Krok 4. Mała architektura w zacienionym miejscu

Zamiast na kocu na trawie, miejsce do siedzenia można zorganizować, stawiając wśród bylin wygodną ławkę lub wieszając nad nimi hamak. Rośliny zadarniające dobrze znoszą sporadyczne deptanie, więc nie należy przejmować się stąpaniem po nich. Siedzisko zaplanować można też w formie prostego podestu wykonanego z desek tarasowych. Mała architektura i elementy wyposażenia cienistych kącików powinny być dobierane w jasnych kolorach.

Deski tarasowe, trejaże i pergole można pobejcować na biały kolor. W ten sposób będą ładnie odcinać się od ciemnej zieleni liści. W naturalistycznym lub romantycznym zakątku pięknie będą wyglądały białe, żeliwne meble. Jasne nawierzchnie rozświetlą zacienione miejsca w ogrodzie, ale niestety ich czyszczenie może być kłopotliwe, ze względu na dużą ilość opadających z drzew liści i igieł. Mniej pracy wymagać będą nawierzchnie ciemne lub z naturalnych materiałów o niejednolitej barwie – np. z łupku szarogłazowego lub rozbiórkowej lub też postarzanej cegły. Jasne barwy lepiej pozostawić do wykorzystania na elementach pionowych.

Zacienione miejsca w ogrodzie – rady architekta:

  • Na trejaże, pergole, fragmenty ogrodzenia lub pnie drzew można puścić kwitnące na biało pnącza – cienioznośną hortensję pnącą ‘Take a Chance’ lub przywarkę japońską ‘Burst of Light’. Obie odmiany mają jasnopstrokate liście, idealne do rozświetlenia cienistych miejsc. Ogromną ich zaletą tych jest to, że jasne liście nie tracą swojego przebarwienia nawet przy silnym zacienieniu. Oba gatunki z powodzeniem można zastosować również jako rośliny okrywowe.
  • Rośliny na zacienionych działkach należy sadzić w dużych grupach tego samego gatunku. Im mniejsza wielkość docelowa wybranego gatunku i odmiany, tym więcej roślin w grupie.

Zacienione miejsca w ogrodzie – warto wiedzieć

Krzewy do miejsc zacienionych: różanecznik, pieris japoński, cis, grab pospolity, bukszpan wieczniezielony, irga Dammera, hortensja drzewiasta i ogrodowa, ostrokrzew kolczasty, mahonia pośrednia, laurowiśnia wschodnia, klon palmowy

Byliny i rośliny okrywowe: pluskwica groniasta, dąbrówka rozłogowa, zawilec gajowy, parzydło leśne, tawułka Arendsa, bergenia, brunera wielkolistna, konwalia majowa, serduszka okazała, epimedium, bodziszek kantabryjski i korzeniasty, ciemiernik biały, przylaszczka pospolita, żurawka, funkia, ułudka, jasnota plamista, rodgersja kasztanowcolista, tiarella Wherry’ego, gajowiec żółty

 

W naszym sklepie znajdą Państwo wiele z wymienionych w artykule roślin:

 

Inni czytali również:

Powojniki (clematisy) wielokwiatowe – odmiany i uprawa

Elegancka czerń roślin w ogrodzie

Kolorowe liście i kwiaty do zacienionych miejsc w ogrodzie

Rośliny do ogrodu na słońce i cień

Dobór roślin na balkon

Konsekwencje za brak opłat ogrodowych

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się