Jak sadzić róże – odmiany, metody i wskazówki do uprawy
Jak sadzić róże? Wśród róż rozróżnia się grupy: parkowe, pnące, miniaturowe, okrywowe, rabatowe, wielkokwiatowe.
W każdej z nich można znaleźć odmiany nietrudne do uprawy, przy czym za sprawiające najmniej kłopotów uważa się róże z grupy parkowych.
Kilka takich krzewów (Rugelda, Robusta, Rosa helenae ’Semiplena’) może otaczać np. kącik wypoczynkowy. Dobre odmiany spośród bukietowych to np. Lions Rose (białe) Apricola (brzoskwiniowe), Berleburg, Leonardo da Vinci (różowe), Marselisborg, Anisade (żółte), Kronborg, Fiesta Flamenca (czerwone); z wielokwiatowych (różowe) np. ’The Fairy’, Pepita, Magic Fairy. Na rabacie mogą również rosnąć róże okrywowe, o małych wymaganiach pielęgnacyjnych. Wśród nich polecam Cubana, Fortuna, Aspirin Rose, Maxi Vita.
Jak sadzić róże
Krzewy róż z tzw. gołym korzeniem (czyli te sprzedawane bez pojemników z podłożem) sadzi się jesienią lub wczesną wiosną. Najlepszej jakości krzewy, wyboru A (I) powinny mieć najmniej trzy silne pędy. Dwa pędy dopuszcza się u nielicznych słabo krzewiących się odmian, jeśli na wysokości 5 cm znajdzie się pęd drugiego rzędu (wyrastający z pędu głównego). Róże w pojemnikach powinny mieć co najmniej dwa silne pędy i można je sadzić od wiosny do późnej jesieni.
Warto wiedzieć
- Odpowiednie dla róż jest miejsce słoneczne lub półcieniste, osłonięte przed zimnymi wiatrami, nie w zastoisku mrozowym.
- Najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste. Jednak roże rosną dobrze na każdej przeciętnej glebie ogrodowej, jeśli tylko nie jest zbyt podmokła.
Inni czytali / oglądali również:
Róże – królowe ogrodu (nagranie webinaru)
Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja
Róże pnące – zastosowanie i pielęgnacja
Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom róż?
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Archiwum / Filipiak