Jak przechowywać miód i inne rady
Jak przechowywać miód, aby w pełni zachował wszystkie składniki odżywcze i jak używać go właściwie? Oto 10 rad na miód, by odpowiednio korzystać z dobroczynnych właściwości miodu. Warto pamiętać o przestrzeganiu kilku wskazówek.
Polecamy dostępne w naszym sklepie nasiona roślin miododajnych które charakteryzują się bardzo dużą przydatnością dla pszczół, mają wysoką wydajność miodową i pyłkową:
- Chaber Bławatek (1g)
- Czarnuszka Damasceńska mieszanka (1g)
- Dzwonek Ogrodowy mieszany (1g)
- Jeżówka Purpurowa (1g)
- Kocimiętka niebieska (0,5g)
- Onętek Sensation mieszany (1,5g)
- Najlepiej miód przechowywać w szczelnym naczyniu, w ciemnym, suchym, chłodnym (do 14°C) miejscu. Pojemniki powinny być szczelnie zamknięte, ponieważ miód jest produktem higroskopowym, tzn. łatwo chłonie zapachy i wilgoć z powietrza! Dobrze przechowywany miód może stać nawet rok.
2. Miód po kilku miesiącach po zbiorze powinien się skrystalizować. Jest to naturalny proces, który zawsze zachodzi w prawdziwym miodzie i nie zmienia jego właściwości leczniczych. Najdłużej w stanie płynnym pozostaje miód z białej akacji, inne powinny skrystalizować się do końca roku, w którym zostały zebrane. Sztuczne miody nie ulegają krystalizacji – jest to jedna z metod na sprawdzenie jakości produktu.
3. Niekiedy w procesie krystalizacji dochodzi do rozwarstwienia się miodu. U góry słoika jest płynny, na dole skrystalizowany. Nie świadczy to jednak o złej jakości miodu. Część płynna to fruktoza, a część skrystalizowana to glukoza.
4. Miód po podgrzaniu do temperatury powyżej 40°C traci swoje właściwości. Jeśli się skrystalizował, można go podgrzać, wkładając słoik z miodem do garnka z ciepłą wodą (jej temperatura nie powinna przekraczać 25°C, do mieszania używać drewnianej łopatki). Jeśli chcemy dodać miód do herbaty, powinna być ona letnia (ciepła) a nie gorąca!
5. Miód powinno się nakładać czystą łyżeczką. Każdy „obcy” dodatek, np. drobina białego sera, śliny, może spowodować jego psucie się.
6. Miód należy kupować od sprzedawców, do których mamy zaufanie. Zaopatrując się w miód pytajmy o szczegóły i smakujmy, także warto zasięgnąć opinii innych konsumentów. Należy kupować miody z etykietami zawierającymi dokładne informacje na temat miejsca pochodzenia, adresem pasieki i datą zbioru. Najlepiej, gdyby to był miód pochodzący z polskiej pasieki.
7. Jednym ze sposobów sprawdzenia jakości miodu jest test rozpuszczania, w którym do szklanki zimnej wody wlewamy łyżeczkę miodu. Miód prawdziwy będzie rozpuszczać się nierównomiernie, tworząc smugi w wodzie. Miody sztuczne rozpuszczają się równomiernie i szybko.
8. Miód najlepiej spożywać bezpośrednio łyżeczką lub na kromce chleba albo rozpuszczony w chłodnym płynie. Człowiek 70-kilogramowy może spokojnie sięgać po łyżkę miodu dziennie. Dzieciom i osobom do 40 kilogramów wagi wystarczy mała łyżeczka., Najlepiej na czczo. Wtedy aktywność miodu jest w pełni wykorzystana przez organizm.
9. Miody ciemne mają wyższą aktywność farmakologiczną niż miody jasne. Najwyższą aktywnością antybiotyczną charakteryzują się miody spadziowe ze spadzi iglastej, miody nektarowo-spadziowe, miód gryczany i lipowy. Do średnio aktywnych zalicza się miód wielokwiatowy i spadziowy ze spadzi liściastej. Niską aktywnością antybiotyczną odznaczają się między innymi miody: rzepakowy, akacjowy i wrzosowy.
10. Badania naukowe wykazały, że miody egzotyczne zawierają większe ilości wody od krajowych, a ich aktywność antybakteryjna jest słabsza o około 40%. Ponadto miody pochodzące z terenów tropikalnych mogą zawierać substancje toksyczne, np. wysokie dawki metali ciężkich.
Źródło: miesięcznik ‘Mój Ogródek”
Fot.: Shutterstock.com