Hortensje, jakie wybrać i jak pielęgnować
Hortensje to urocze krzewy kwitnące od czerwca do października. Przy nieumiejętnej pielęgnacji mogą jednak sprawiać problemy.
Ze względu na podobieństwo do bzów i preferencje wilgotnych stanowisk, początkowo były nazywane „wodnymi bzami”. To bogaty rodzaj obejmujący gatunki o spektakularnych kwiatostanach, ale także ozdobnych liściach. Rodzaj hortensja (Hydrangea) obejmuje ponad 20 różnych gatunków, rosnących głównie w umiarkowanym klimacie wschodniej Azji oraz wschodnich rejonach Ameryki Północnej.
W warunkach naszego klimatu najlepiej sprawdzają się gatunki kwitnące na pędach tegorocznych np. hortensja krzewiasta i hortensja bukietowa. Są bardzo wytrzymałe na mróz i polecane do uprawy na terenie całego kraju.
Jeśli chcecie lepiej poznać hortensje i dowiedzieć się więcej kupcie naszą książkę „Hortensje od A do Z”
Hortensje ogrodowe (H. macrophylla)
Są bardzo popularne, choć nieco zawodne pod względem kwitnienia. Tradycyjne odmiany kwitną na pędach dwuletnich, dlatego mogą przemarzać.
Krzewy dorastają do 1–1,5 m wysokości i szerokości. Ich kwitnienie, w zależności od odmiany, trwa od czerwca do września.
Hortensje ogrodowe o kulistych kwiatostanach
W uprawie najczęściej znajdują się odmiany o kulistych kwiatostanach średnicy 15–25 cm, tworzonych wyłącznie przez duże kwiaty płonne.
Mogą mieć jednolite zabarwienie:
- białe (np. ’Caipirinha’, 'Vanilla sky’, ’Schneeball’, ’Soeur Thérèse’),
- różowe (np. ’Bouquet Rose’, ’Freudenstein’, ’Sibilla’),
- czerwone (np. ’Leuchtfeuer’),
- fioletowe lub niebieskie (np. 'Red Beauty Lila’ ’Nikko Blue’)
Są też odmiany wielobarwne np. biało-różowa (np.’Tivoli’)
- Hortensja ogrodowa Caipirinha
- Hortensja ogrodowa Red Beauty Lila
- Hortensja ogrodowa 'Vanilla sky’
Hortensje ogrodowe o płaskich kwiatostanach
Mniejszą popularnością cieszą się odmiany o płaskich, talerzowatych kwiatostanach otoczonych pojedynczym wianuszkiem kwiatów płonnych, jak np. ’Lynn’ o różowych kwiatach. W tej grupie ciekawostką są odmiany ’Maculata’ lub ’Tricolor’, o ozdobnych, biało lub kremowo obrzeżonych liściach.
Hortensje ogrodowe kwitnące na pędach tegorocznych
Od kilku lat na rynku dostępne są hortensje ogrodowe z serii Endless Summer, Everblomm oraz Forever & Ever, które 60–80% kwiatostanów zawiązują na pędach tegorocznych. Dzięki temu, w przeciwieństwie do tradycyjnych odmian, ryzyko, że przemarzną im pąki i nie zakwitną w danym roku jest minimalne.
Hortensje krzewiaste (H.arborescens)
Zarówno gatunek, jak i jego odmiany dorastają do ok. 1,5 m wysokości. Kremowobiałe kwiaty, zebrane w półkuliste kwiatostany średnicy 5–15 cm pojawiają sięu nich od połowy lipca do końca sierpnia. W czasie przekwitania – zielenieją.
Największą popularnością cieszą się odmiany o okazałych, kulistych kwiatostanach, zbudowanych wyłącznie z dużych kwiatów płonnych:
- ’Annabelle’ o średnicy kwiatostanów niekiedy nawet do 40 cm!
- ’Grandiflora’ (średnica do 20 cm)
- Invincibelle ‘Ncha 1’, kwiaty od początku są różowe, jaśniejące w miarę przekwitania i pod wpływem słońca.
- Hortensja krzewiasta
Hortensje bukietowe (H. paniculata)
Dorasta u nas do 2–3 m wysokości. Białe płodne i płonne kwiaty tworzą stożkowate wiechy, które pojawiają się na wierzchołkach pędów w sierpniu i wrześniu. W miarę przekwitania przyjmują zwykle różowe zabarwienie. Z ok. 40 rozmnażanych u nas odmian najczęściej produkowane są:
- ’Magical Candle Bokraflame PBR’ o bardzo licznych kwiatach o długości do 30 cm. Początkowo mają zabarwienie żółto-zielonobiałe, a następnie kredowobiałe. Odmiana polecana na suche bukiety i do wazonu
- ’Grandiflora’
- ’Bombshell PBR’ odmiana silnie rosnąca o kremowo białych kwiatach
- ’Phantom’, ’Limelight’
- ’Pink Diamond’ o kwiatostanach długości 20–30 cm zbudowanych wyłącznie z dużych kwiatów płonnych,
- ’Early Harry’ PBR® najwcześniej kwitnąca odmiana hortensji, kwiaty białe później różowo czerwone
- ’Kyushu’ – o wysmukłych wiechach, z dużą liczbą kwiatów płodnych
- ’Vanille-Fraise’
- ’Renhy’ – ma nietypową barwę kwiatów, ponieważ początkowo są kremowobiałe, następnie różowe, a wreszcie podczas przekwitania – czerwone.
- Early sensation ’Bulk’, która wyróżnia się szybkim przebarwianiem kwiatów oraz brązowawoczerwoną barwą jesiennych liści
- Great Star ’Le Vasterival’ o ciekawym kształcie kwiatów płonnych. Osiągają one do 5–6 cm średnicy i mają kształt „wiatraczków”.
- Hortensja bukietowa Bombshell PBR
- Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise’
- Hortensja bukietowa 'Sundae Fraise’
Hortensje pnące (H. petiolaris)
Jest to gatunek niezawodny, pnącze, które może się wspinać nawet do 25 m wysokości. Jej ozdobą są błyszczące liście, a w końcu czerwca i lipcu rośliny uatrakcyjniają płaskie, kremowobiałe kwiatostany średnicy do 25 cm.
- Hortensja pnąca
Hortensje dębolistne (H. quercifolia)
Zwraca uwagę wyjątkowymi, klapowanymi liśćmi. Osiągają one ok. 20 cm długości. Są grube, od spodu mocno owłosione, a jesienią przebarwiają się na purpurowo. Kwitnieniem gatunek ten przypomina hortensję bukietową. Jego ciekawą odmianą jest ’Snowflake’ o kwiatach pełnych, początkowo kremowobiałych, a przy przekwitaniu różowych. Jej ozdobą są lancetowate, obustronnie owłosione, liście długości do 25 cm.
- Hortensja dębolistna 'Harmony’
Hortensje kosmate (H. aspera)
Jej ozdobą są płaskie niebieskofioletowe kwiatostany średnicy do 25 cm, otoczone są białymi kwiatami płonnymi. Jej odmiana Macrophylla ma jeszcze większe kwiatostany.
- Hortensja kosmata
Hortensje piłkowane (H. serrata)
Niewysoki krzew o piłkowanych liściach, przebarwiających się jesienią na czerwono. Kwitnie obficie od lipca do połowy września, wytwarzając płaskie błękitne kwiatostany. Polecane odmiany:
- ’Bluebird’ obficie kwitnąca
- ’Intermedia’ odmiana o oryginalnych kwiatach, płaskie kwiatostany są lekko wklęsłe, z niebieskimi kwiatami płodnymi w środku i płonnymi, biało-różowymi na zewnątrz
- ’Veerle’ PBR® wcześnie kwitnąca, kwiaty różowe lub błękitne w zależności od odczynu podłoża
- Hortensja piłkowana Veerle PBR®
- Hortensja piłkowana Intermedia
Wymagania uprawowe hortensji
Do prawidłowego wzrostu i rozwoju hortensje wymagają gleb żyznych, próchnicznych i wilgotnych, o odczynie lekko kwaśnym. Wszystkie źle znoszą suszę, dlatego niezbędne jest odpowiednie podlewanie, a po posadzeniu wskazane jest ściółkowanie korą sosnową. Większość hortensji dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych, zacisznych i osłoniętych. Miejsca zacienione wskazane są dla hortensji pnącej, na nasłonecznionych można natomiast uprawiać hortensje bukietowe i krzewiaste. W naszych warunkach najlepiej zimują hortensje bukietowe i krzewiaste. Zawodzą gatunki kwitnące na pędach ubiegłorocznych – ogrodowa, piłkowana, dębolistna, kosmata. Dla nich wskazane jest kopczykowanie podstawy pędów i okrywanie krzewów agrowłókniną.
Cięcie hortensji
Hortensje zawiązujące kwiatostany na pędach tegorocznych (bukietowe i krzewiaste) można przycinać wczesną wiosną. U hortensji krzewiastej oraz piennych form hortensji bukietowej zabieg ten można wykonać jeszcze jesienią. Unikamy wówczas możliwości uszkodzenia przez opady śniegu a także ryzyka słabszego kwitnienia, jeśli cięcie wykonamy zbyt późno. U hortensji bukietowych ubiegłoroczne pędy skracamy o ok. 2/3 ich długości, u krzewiastych – wszystkie pędy przycina się na wysokości ok. 20 cm nad powierzchnią gleby. U roślin starszych korzystne jest cięcie prześwietlające. Hortensji zawiązujących kwiatostany na pędach ubiegłorocznych generalnie się nie przycina, z wyjątkiem usuwania pędów przemarzniętych i uszkodzonych. Wiosną ostrożnie odcina się u nich jedynie przekwitłe kwiatostany (tuż pod ich nasadą). Pnące hortensje nie wymagają cięcia.
Zastosowanie
Hortensje doskonale nadają się do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych, na tle drzew i krzewów, w towarzystwie ozdobnych traw, roślin okrywowych lub bylin. Można je sadzić pojedynczo i w grupach, a także w postaci nieformowanych żywopłotów. Niektóre hortensje oferowane są do sprzedaży w formie drzewiastej. Pozwala to na ich uprawę również w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach.
Jak zmienić kolor hortensji
Kwiaty hortensji ogrodowych można „przemalowywać”, regulując odczyn gleby oraz podając nawóz zawierający jony glinu. W glebie kwaśnej z glinem – niebieszczeją, a w bardziej zasadowej – stają się bardziej różowe. Odmienne przebarwienia można uzyskać również na pojedynczej roślinie, różnicując warunki glebowe np. tylko z jednej strony systemu korzeniowego.
Czujesz niedosyt wiedzy? Zajrzysz też:
Jak ciąć drzewa i krzewy ozdobne
Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu w ogrodzie
Uprawa hortensji (wideo z dr inż. Adamem Maroszem)
Hortensje – kompozycje w ogrodzie
Odmiany hortensji – te znane i mniej znane
Polecamy też nasze najnowsze książki