Doceńmy rośliny

Podziel się

Ogród to przede wszystkim rośliny, które w nim rosną. Tak przyzwyczailiśmy się do tego faktu, że wydaje się nam oczywiste, że one tam są.

Warto jednak zatrzymać się przez chwilę, zrelaksować i odkryć na nowo różne walory roślin. Doceńmy rośliny.

Czy patrząc na ogród, widzimy po prostu masę zieleni, czy potrafimy dostrzec coś więcej? Czy potrafimy zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na roślinę, jakbyśmy ją widzieli po raz pierwszy? Czy zauważamy małe włoski na łodygach, mieniące się kolory na płatkach kwiatów, rysunek żyłek na liściach, wzór na korze? Czy, gdy wciągamy powietrze nosem, czujemy zapach unoszący się z kwiatów, czy rozpoznajemy różnorodne olejki eteryczne? Czy rozpoznamy roślinę po dotyku, po fakturze kory i liści? A może potrafimy rozpoznać roślinę z zamkniętymi oczami, tylko po dźwięku, jaki wokół niej słychać? Chwila kontemplacji wśród roślin może dać nam mnóstwo pięknych wrażeń, wycisza nas i odpręża.

Wśród wymienionych roślin znajdują się również dostępne w naszej ofercie sklepowej. Wystarczy kliknąć w wyróżnioną na zielono nazwę rośliny, by przenieść się na odpowiednią podstronę sklepu.

Doceńmy rośliny – igły

Liście iglaków są bardzo różne w dotyku – od mięciutkich i drobnych igieł świerków białych, modrzewi i choin, które aż chce się głaskać, przez rozmaite igiełki i wałeczkowate pędy jałowców, po sztywne i ostre igły świerków kłujących.

Liście

Widzimy zwykle, że liście mają różną wielkość i kształt. Przypatrzmy się też innym ich cechom.

Metaliczne

Z bliska dostrzeżemy, że liście niektórych roślin mają błyszczącą, jakby metaliczną powierzchnię, odbijającą promienie słońca, np.

  • brzoza pospolita
  • buk pospolity
  • klony
  • laurowiśnia
  • wierzba biała
  • barwinek
  • kopytnik
  • penstemon palczasty

Widoczne jest to zwłaszcza u odmian o purpurowym zabarwieniu liści, np. u dąbrówki rozłogowej ’Atropurpurea’, żurawki ’Palace Purple’.

Pluszowe

Liście roślin skalnych i rosnących w pełnym słońcu często są pokryte kutnerem, czyli malutkimi, bardzo gęstymi włoskami, jak to jest u szarotki alpejskiej i czyśćca wełnistego, starca popielnego, bylicy Schmidta lub Stellera.

Mięsiste

Liście mogą magazynować wodę. Robią tak sukulenty, np. rozchodniki, których liście są dodatkowo pokryte warstwą wosku. Mięsiste liście ma również kopytnik pospolity, lubiący rosnąć w cieniu.

Jak noże

Liście niektórych traw mają brzegi ostre, jak noże. Trzeba uważać, aby się nie skaleczyć np. liśćmi trawy pampasowej, trzcinnika, wydmuchrzycy piaskowej. Ostre liście ma też juka.

Wytłoczenia

Kaliny, m.in. bodnantska, hordowina i sztywnolistna, mają blaszki liściowe niczym rzeźbione lub wytłaczane, gdyż nerwy ich biegną w zagłębieniach. Atrakcyjne pod tym względem są również różne funkie.

Pod spodem

Warto przyjrzeć się liściom i igłom od ich spodniej strony. Na igłach możemy znaleźć białe paski i wzorki, np. u jodły, żywotnikowca, lub wzorki w kształcie liter X i Y u żywotników. Liście „od dołu” często wyglądają zupełnie inaczej niż na wierzchu. Mogą być jaśniejsze, niż strona górna (lipy, wierzby, topole), a nawet prawie białe, pokryte kutnerem (topola biała).

Doceńmy rośliny – kora

Choć zwykle nie zwracamy uwagi na korę okrywającą pnie i gałęzie drzew oraz krzewów, jest ona niezmiernie różnorodna. Od białej, po czarną. Od gładkiej, po strzępiastą i spękaną. Białe pnie o gładkiej korze mają brzozy. Szare, gładkie pnie – to buki. Szare, lekko prążkowane – graby. Zielone i białoszare prążki ma klon pensylwański oraz zielonokory. Kora strzępiąca się rudymi płatami to znak rozpoznawczy klonu strzępiastokorego. Kora odpadająca, marmurkowa okrywa platan i klon jawor. Krzewy mogą mieć bardzo kolorowe pędy. Zielone – trzmielina i złotlin, żółtozielone – dereń rozłogowy ’Flaviramea’, pomarańczowe – dereń świdwa ’Midwinter Fire’ i wierzba ’Erythroflexuosa’, czerwone – dereń biały ’Sibirica’. Pędy z blaszkami korkowymi zdobią trzmielinę oskrzydloną.

Doceńmy rośliny – płatki kwiatów

Oglądane z bliska są mięsiste, mienią się kolorami tęczy lub są perłowe, jak u liliowców, kosaćców, ostróżek. Taki efekt dają pęcherzyki powietrza w ich tkankach, które też sprawiają, iż niektóre kwiaty widzimy jako białe, jak u lilii i drzew owocowych. Płatki róż często mają aksamitną powierzchnię, jakby były zrobione z weluru. Widać to szczególnie u ciemnoczerwonych odmian.

Doceńmy rośliny – zapach

Zapach roślin możemy wyczuć już w ich sąsiedztwie, gdy woń z kwiatów np. róż, lilaków i czeremchy oraz olejki eteryczne z igieł unoszą się w powietrzu. Liście mięty, macierzanki, bazylii, kocimiętki, lawendy i pelargonii obdarują nas swoim zapachem, jeśli je lekko trącimy lub potrzemy.

Kłujące

Cechą ozdobną roślin mogą być również kolce i ciernie. Kolce stosunkowo łatwo można odłamać, gdyż są tworzone przez skórkę. W kolce na liściach zaopatrzone są ostrokrzewy, mahonia i nasz dziko rosnący oset. Kolczaste pędy mają róże i jeżyny. Nawet owoce bywają z kolcami, jak to jest u agrestu i kasztanowca. Ciernie trzymają się mocniej pędów. Tworzą je m.in. robinie, dzikie śliwy, głóg, iglicznia trójcierniowa.

Doceńmy rośliny – sprężynki, przyssawki

Wąsy czepne są bardzo interesującą częścią roślin. Sprężynki owijające się wokół podpór zdobią winorośl, groch i groszek pachnący. Najciekawsze są jednak tarczki czepne, za pomocą których trzyma się ściany np. winobluszcz ’Murorum’.

 

Warto wiedzieć

Ogrody zmysłów są bardzo pomocne również dla osób ze słabym wzrokiem i niewidomych. Mają oni bardziej wyczulone pozostałe zmysły, więc ogród zapachowo-dźwiękowo-dotykowy jest dla nich bardzo atrakcyjny.

 

Inni czytali także:

Rośliny sprzyjające relaksowi

Liście na ściółkę – klon i brzoza

Plamki na igłach świerka

Domowe ciasta – najlepsze na deser (przepisy)

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się