Dlaczego śliwa nie owocuje?
Dlaczego śliwa nie owocuje? Czy trzeba w takim razie pozbyć się drzewa?
Masz w ogródku kilka śliw w wieku 5–8 lat, ale jeszcze nigdy nie kwitły i nie owocowały? Zastanawiasz się czy je wyciąć, bo nie doczekasz się owoców? Sprawdź, dlaczego śliwy nie owocują!
Wczesność wejścia drzew w okres owocowania zależy przede wszystkim od podkładki i odmiany. Śliwy są najczęściej szczepione na podkładce ałycza. Jest to podkładka generatywna, silnie rosnąca, powodująca późne wejście w okres owocowania. Odmiana Węgierka Zwykła na ałyczy zacznie owocować w 8 roku po posadzeniu, a renklody co najmniej po 5 latach.
Warto wiedzieć
Czynnikiem, który może dodatkowo wydłużyć moment pierwszego kwitnienia i zbiorów pierwszych owoców jest silne cięcie młodych drzew. Jeżeli przez pierwsze lata po posadzeniu drzew nie przyginamy pędów do pozycji poziomej i silnie tniemy oraz skracamy pędy roczne, to korona młodego drzewa silnie się zagęszcza. Zamiast formacji owoconośnych wyrastają silne pionowe pędy, które rzadko owocują, a nie dopuszczają słońca do wnętrza korony. A światło słoneczne jest niezbędne do zawiązania pąków kwiatowych.
Dlaczego śliwa nie owocuje? Co robić?
- Jeżeli śliwy 5–8-letnie są na podkładce ałycza, to powinny w następnym roku zaowocować.
- Jeżeli są silnie cięte i zagęszczone, to owoce mogą pojawić się w ciągu kolejnych 2 lat.
- Jeżeli jednak opisane śliwy nie są szczepione, a są dziczkami uzyskanymi z pestki, to są to drzewa nieprzydatne i należy je wyciąć. Nawet jeśli zaowocują za kolejne 2–3 lata, ich owoce mogą nas rozczarować pod względem wyglądu i smaku, a drzewa mogą być porażone szarką.
Inni czytali / oglądali także:
Odrosty korzeniowe u drzew owocowych – czym są i co z nimi zrobić?
Cięcie jabłoni (odpowiedzi na dodatkowe pytania z live) – wideo
Wiśnie i oryginalne krewniaczki
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com