Dlaczego giną motyle?

Podziel się

Z roku na rok coraz mniej jest nie tylko owadów zapylających, ale także najpiękniejszego składnika działkowej fauny – motyli. Jaki jest tego powód? Dlaczego giną motyle?

Najlepiej znanymi i najbardziej pożądanymi na działkach są motyle dzienne, chociaż to tylko 164 gatunki wśród ponad 3000 odnotowanych w Polsce. Pozostałe to motyle nocne, tzw. ćmy, na które najczęściej nie zwracamy uwagi.

Niektóre atrakcyjne rośliny dla motyli są dostępne w naszym sklepie. Ich nazwy są podświetlone i kliknięcie spowoduje przeniesienie do konkretnej oferty.

Dlaczego giną motyle? Główne powody spadku ich liczebności:

  1. Pestycydy w największym stopniu wpływają na spadek liczebności motyli, nie tylko powodują, że motyle giną, ale także odstraszają owady zapylające.
  2. Spadek bioróżnorodności roślin spowodowany m.in. stosowaniem herbicydów i osuszaniem łąk jest jedną z głównych przyczyn zanikania motyli.
  3. Brak atrakcyjnych dla motyli roślin, jak np.: budleja, rozchodnik wielki, floksy, sadziec, chabry i ostróżki. Ważne jest, aby kwitnące rośliny znajdowały się na działce przez cały okres wegetacyjny, stale dostarczając motylom niezbędnego dla ich rozwoju nektaru.
  4. Część motyli, np. rusałka drzewoszek, wierzbowiec, mieniaki, związała swój rozwój z drzewami – zwłaszcza starymi, takimi jak wierzby i brzozy. Jednak w sytuacji masowego ostatnio usuwania wiekowych drzew, czy możemy się spodziewać, że te motyle w ogóle się pojawią?

Dlaczego giną motyle – warto wiedzieć

Rusałki

Do najwcześniej pojawiających się w ogrodzie zaliczamy rusałki – sadownika i pokrzywnika, a także motyla z rodziny bielinkowatych latolistka zwanego cytrynkiem. Dlaczego? Ponieważ zimują w stadium owada dorosłego, gdzieś np. na strychu działkowej altanki. Uaktywniają się z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, a ponownie wpadają w odrętwienie, gdy temperatura się obniży. Oprócz nich, w stadium dorosłego motyla zimuje znacznie rzadsza rusałka żałobnik bądź, przeważnie migrujący z południa Europy, rusałka admirał. Roślinami żywicielskimi dla tych rusałek jest pokrzywa, dla której powinno się znaleźć miejsce w każdym ogrodzie.

Paź królowej

Dość powszechnie spotykany (w przeciwieństwie do pazia żeglarza, który praktycznie wyginął), występuje wszędzie tam, gdzie uprawia się marchew i pietruszkę oraz nie stosuje chemicznych środków ochrony roślin, na które wszystkie motyle są bardzo wrażliwe.

Modraszki

Są coraz rzadszymi bywalcami ogrodów. Tych pięknych, niebieskich, szafirowych lub czerwonych „łuskoskrzydłych”, odnotowano jak dotąd w Polsce ponad 50 gatunków, a więc ok. 1/3 wszystkich motyli dziennych. Część z nich to tzw. gatunki myrmekofilne, czyli… mrówkolubne, a to oznacza, że ich gąsienice po krótkim żerowaniu na określonym gatunku rośliny, powinny być przeniesione przez także ściśle określone gatunki mrówek do ich mrowisk. Jeśli zabraknie na łące lub w ogrodzie mrówek wścieklic (a tak jest najczęściej), to i zanikną modraszki. Oczywiście, mogą się pojawić inne gatunki zaliczane do tej samej grupy, ale u tych także gąsienice do swojego rozwoju potrzebują nieraz rzadko na działkach uprawianych roślin, a więc i tych modraszków nie należy się zbyt często spodziewać.

Bielinki

Najczęściej spotykanymi motylami są bielinki, których działkowcy nie chcą tolerować, ponieważ ich gąsienice uważamy za szkodniki. Ale, czy musimy niszczyć gąsienice, które zjadły kilka kapuścianych liści, pamiętając, że ich ciała bardzo często są miejscem rozwoju larw pasożytniczych błonkówek, które ograniczają liczebność także innych szkodników?

 

Czy wiesz, że…

Motyle różnią się rozwojem a także preferencją w stosunku do roślin, które dostarczają im pokarmu. Niektóre, posiadają tylko jedno pokolenie w ciągu roku i pojawiają się wyłącznie wiosną, inne – o 2 lub 3 pokoleniach będą występowały zarówno wiosną, jak i latem.

 

Inni czytali również:

Jak zwabić motyle do ogrodu?

Rośliny dla motyli

Pestycydy, czy szkodzą?

Jak założyć rabatę? Krok po kroku

Jeż w ogrodzie – nasz sprzymierzeniec

 

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się