Czerwiec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Co siać w czerwcu? Co sadzić w czerwcu? Oto jak powinien wyglądać czerwiec w ogrodzie – nasze zalecenia dotyczące prac ogrodniczych.
W ostatnim miesiącu wiosny dobiega końca okres intensywnych prac w ogrodach i coraz częściej myślimy już o wakacjach. Mimo to nie zapominajmy o pielęgnacji roślin, które nieustannie wymagają naszej uwagi. Ważne w tym miesiącu staje się m.in. wykopywanie wiosennych roślin cebulowych, cięcie roślin po kwitnieniu, przerzedzanie zawiązków owoców. Pamiętajmy też o odpowiednim zasilaniu i podlewaniu roślin, które w tym czasie intensywnie się rozwijają.
Czerwiec w ogrodzie
Dbamy o trawnik, systematycznie kosimy, podlewamy, nawozimy. Zajrzyj do artykułu „Jak dbać o trawnik latem?” – znajdziesz tam więcej praktycznych informacji.
Ściółkujemy rośliny, ograniczając straty wody, również w pojemnikach. Doskonałą pomocą w tym działaniu będzie artykuł „Czym ściółkować? Ściółka z ziół i chwastów w ogrodzie”.
Wykopujemy cebule tulipanów, hiacyntów oraz innych gatunków.
Obsadzamy balkony i tarasy roślinami sezonowymi, bylinami i krzewami. Jeśli szukasz więcej wiedzy w tym temacie, to w artykule „Jakie kwiaty na balkon? Jakie inne rośliny na balkon?” obejrzysz fragment nagrania webinaru pt. „Rozpoczynamy sezon na balkonie”. Może skusisz się, żeby mieć całe nagranie? Naprawdę warto!
Wycinamy przekwitłe kwiaty drzew, krzewów i bylin, co poprawi ich kondycję.
Czerwiec w ogrodzie też nie może się obejść bez udanych zakupów ogrodniczych – najlepiej na www.dzialkowiecsklep.pl
Usuwamy dzikie odrosty wybijające z pędów i korzeni roślin szczepionych. Mamy świetny tekst o tym! Zobacz: „Odrosty korzeniowe u drzew owocowych – czym są i co z nimi zrobić?”
Zasilamy rośliny kolejnymi dawkami nawozów zgodnie z instrukcją producenta.
Przerzedzamy zawiązki m.in. jabłoni, grusz, zostawiając 1–2 w owocostanie. Nie wiesz jak to zrobić? Nie martw się – mamy tutaj odpowiedni artykuł: „Jak dbać o drzewa owocowe – przerzedzanie kwiatów”
Ponownie wysiewamy rezedy, maciejki, groszki dla przedłużenia kwitnienia.
Zabezpieczamy czereśnie przed ptakami, okrywając drzewa siatkami. Sprawdź tez inne sposoby – „Jak chronić owoce przed ptakami?”
Pielęgnujemy rośliny w pojemnikach, szczególnie dbając o podlewanie.
Planujemy sukces w ogrodzie z e-bookami na www.dzialkowiecsklep.pl
Czerwiec w ogrodzie – ciąg dalszy. Co siać w czerwcu?
Regularnie usuwamy chwasty, zanim zdążą wytworzyć nasiona.
Ograniczamy mszyce, opryskując m.in. wyciągami z wrotyczu lub pokrzywy. Jak zrobić taki wyciąg? Obejrzyj wideo „Gnojówka ze skrzypu i inne preparaty roślinne”
Wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak bratki, dzwonki, stokrotki, malwy, laki. O tym kiedy i jak siać dwuletnie doradzamy w artykule „Kiedy wysiewać kwiaty dwuletnie rabatowe”
Siejemy do gruntu warzywa, m.in. ogórki, fasole, cukinie, kabaczki, dynie. Potężną dawką wiedzy o warzywach dyniowatych jest nasz webinar „Ogórek i spółka, czyli warzywa dyniowate w Twoim ogrodzie” – polecamy cały materiał!
Przycinamy żywopłoty z krzewów liściastych, zimozielonych i iglaków.
Ograniczamy porażenie truskawek szarą pleśnią, m.in. przez ściółkowanie. Szerzej o sposobach na choroby roślin – „Czym zwalczać choroby roślin?”
Wysiewamy rozsadę bylin, np. gipsówek, firletek, orlików, rogownic.
Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie
Lipiec w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Sierpień w ogrodzie – lista prac
Fot. Shutterstock.com