Byliny do wilgotnych i słonecznych miejsc w ogrodzie

Podziel się

Rośliny bagienne są wdzięcznym materiałem do tworzenia efektownych kompozycji ogrodowych w miejscach bardzo wilgotnych i najczęściej słonecznych.

Ogromny wybór roślin i nasion w naszym sklepie – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Miejsce

Niektóre rośliny potrzebują do dobrego rozwoju stosunkowo wilgotnej gleby. Rośliny bagienne rosną w podmokłym gruncie lub w wodzie o głębokości do 15–30 cm, czyli w strefie błotnej, a nawet płytkiej wody. Stosuje się je do obsadzania miejsc przylegających do zbiornika wodnego, tzw. strefy przejściowej pomiędzy roślinnością wodną a roślinnością pozostałej części ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że często mamy do czynienia z otoczeniem sztucznych zbiorników wodnych, gdzie gleba wcale nie jest wilgotniejsza niż w innych częściach ogrodu i nie nadaje się do uprawy roślin bagiennych.

Spektakularne rośliny bagienne

W grupie roślin bagiennych znaleźć można wiele gatunków o okazałym wzroście dorastające nawet do 2 m wysokości, jak np.:

  • tatarak zwyczajny (Acorus calamus)
  • oczeret jeziorny (Scirpus lacustris)
  • pałka wąskolistna (Typha angustifolia)
  • pałka szerokolistna (T. latifolia)

Silnie rośnie również łączeń baldaszkowaty (Butomus umbellatus), osiągający 100–150 cm wysokości, o bardzo ładnych, różowych, zebranych w baldachy kwiatostanach. Podobną wysokość osiąga jeżogłówka gałęzista (Sparganium erectum), tworząca bardzo atrakcyjne owoce – orzeszki zebrane w kolczaste główki. Do osadzania brzegów zbiorników wodnych doskonale nadaje się też często odwiedzana przez motyle krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) o purpurowych, bardzo efektownych kwiatach. Jeszcze piękniejsze kwiaty wytwarzają kosaćce: żółty i mieczolistny (Iris pseudacorus, I. ensata). Ten pierwszy, jak mówi nazwa, kwitnie na żółto, a kosaciec mieczolistny tworzy czerwonopurpurowe kwiaty.

W rozmiarze mini

Wysokie byliny można uzupełniać niższymi, jak np.

  • przęstka pospolita (Hippuris vulgaris), która doskonale podkreśla formę innych roślin, wypełniając wolne przestrzenie pomiędzy nimi masą delikatnych, ulistnionych pędów,
  • czermień błotna (Calla palustris) o atrakcyjnych kwiatach, przypominających swym wyglądem kwiaty cantedeskii,
  • czy bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata), gatunek rodzimy, o ładnych, podobnych do koniczyny liściach.

Wilgotne podłoże lubi także kwitnąca na niebiesko niezapoaminajka błotna (Myosotis palustris). Także wśród pałek można znaleźć gatunek o nieco słabszym wzroście – pałkę najmniejszą (T. minima). Również tatarak występuje w odmianie ’Variegatus’, która jest niższa i wolniej rośnie od gatunku. Znakomitym dodatkiem do bagiennych kompozycji jest tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) – niezwykle atrakcyjna bylina wspaniale pokrywająca dywanem drobnych liści i żółtych kwiatów brzegi zbiornika wodnego.

Tojeść rozesłana - byliny do miejsc bardzo wilgotnych
Tojeść rozesłana

Rośliny bagienne do cienia

Większość roślin bagiennych lubi stanowiska słoneczne, jednak odpowiedni dobór pozwala na założenie oczka wodnego również w miejscu cienistym. Można tu polecić m.in. knieć błotną, czermień błotną, przęstkę pospolitą oraz tataraki.

Sadzenie roślin bagiennych

Rośliny bagienne można sadzić bezpośrednio do gruntu lub do specjalnych koszyków, które umieszcza się na odpowiedniej głębokości. Sadzenie do koszy ułatwia umieszczenie rośliny w podłożu na odpowiedniej głębokości w oczku, a ponadto umożliwia, o ile jest to konieczne, wyjęcie w celu rozmnożenia lub usunięcia roślin porażonych przez choroby lub szkodniki.

Najlepsze podłoże do sadzenia to mieszanka ziemi kompostowej i gliniastej (1:1), bez nawozów, by dodatkowo nie pobudzać ich do rozrastania się.

Roślin bagiennych nie należy też sadzić zbyt gęsto, zwykle w strefie błotnej 4–6 szt. na metr kwadratowy, na wilgotnym brzegu 6–10 sztuk roślin o słabszym i 2–3 o silniejszym wzroście. Trzeba też opamiętać o sile wzrostu poszczególnych gatunków, kierując się zasadą, że im mniejszy zbiornik, tym słabiej rosnące gatunki.

Komponowanie

Rośliny nad wodą wyglądają bardzo efektownie, jednak nie należy dopuścić do przeładowania takiego założenia, gdyż to woda powinna pozostawać głównym atrakcyjnym elementem. Im bardziej naturalne jest takie założenie, tym całość robi lepsze wrażenie, a im więcej gatunków wprowadzimy, tym trudniej będzie zadbać o harmonijne ich rozplanowanie.

Należy tak dobrać rośliny, by pasowały do całego charakteru ogrodu. Bardzo atrakcyjnym a zarazem nowoczesnym elementem są małe zbiorniki z jednym lub dwoma gatunkami lub nawet pojedyncze pojemniki z wodą. Takie minimalistyczne kompozycje pozwalają wprowadzać element wodny w małych ogrodach, a nawet na tarasach lub balkonach.

 

Inni czytali także:

Jak zadbać o oczko wodne jesienią

Kompozycja ogrodowa – wielkość, kształt i kolor

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?

Kleszcze – to warto o nich wiedzieć

Czy na działce w ROD można mieć zbiornik na deszczówkę?

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się