Ziołowy tonik – jak zrobić
Ziołowy tonik do twarzy to jeden z najłatwiejszych kosmetyków robionych samodzielnie. Można je zrobić z roślin w naszym ogrodzie na bazie wody destylowanej, zwykłej wody przegotowanej lub gotowego neutralnego toniku do twarzy.
Toniki ziołowe do cery trądzikowej
Jednym z najbardziej popularnych ziół stosowanych do oczyszczania twarzy jest lawenda. Tonik na bazie lawendy łagodnie oczyszcza i tonizuje skórę, nie wysuszając jej. Ma również właściwości odkażające, dlatego doskonale nadaje się również do cery trądzikowej.
Tonik lawendowy można zrobić na kilka sposobów. Najłatwiejszy, to dodanie do przegotowanej wody (50 ml) około 10 kropel olejku lawendowego, który można kupić w drogeriach. Tonik taki najlepiej przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni. Gdy chcemy przedłużyć jego trwałość zamiast zwykłej wody można użyć destylowanej (wtedy warto go zostawić w ciepłym miejscu na kilka dni codziennie potrząsając butelkę, aby się dobrze „przegryzł’). W przypadku cery suchej dodajemy jeszcze 2 krople gliceryny (do kupienia w aptekach). Zamiast olejków możemy użyć 2 łyżek kwiatów lawendy – świeżych lub 1 suszoną, którą następnie zalewamy wrzącą wodą (100 ml) i zostawiamy pod przykryciem na około 20 min. Ostudzonym naparem przemywamy twarz (przechowujemy go również w lodówce). W podobny sposób możemy przygotować tonik nagietkowy, który także świetnie nadaję się do cery z trądzikiem.
Tonik ziołowy do cery dojrzałej
Bardzo przydatnym ziołem do sporządzania toników jest nasz rodzimy bez czarny. Szczególnie polecany jest dla cery dojrzałej, starzejącej się i ziemistej.
Tonik ziołowy do cery wrażliwej
Dla cery delikatnej i wrażliwiej można przygotować tonik z rumianku. Obydwa toniki sporządzamy ze świeżych lub suszonych kwiatów, w podobny sposób jak tonik lawendowy.
Tonik ziołowy zmiękczający i regenerujący
Olejek różany jest doskonałym środek służącym naszej skórze. Jest on bardzo łagodny, działa zmiękczająco i regenerująco na skórę. Ma jeden minus – jest bardzo drogi, dlatego najlepiej tonik sporządzić sobie samemu, na bazie płatków róż zbieranych z naszych działek i ogrodów. Płatki wkładamy do garnka i zalewamy wodą, tylko tyle, aby zakryła płatki. Gotujemy na bardzo niewielkim ogniu przez około 45 min, pod przykryciem. Zostawiamy do wystygnięcia. Przelewamy do sterylnej buteleczki, przechowujemy w lodówce. Tonik różany można również zrobić bez gotowania z użyciem wody różanej (tak jak tonik lawendowy).
Gdy chcemy wzbogacić w działanie lecznicze ziół swój zwykły tonik to dodajmy na każde 100 ml płynu dodajemy dwie łyżki ziół. Przed dodaniem do butelki warto surowiec rozkruszyć, a do wrzucenia wykorzystać lejek. Płyn dokładnie mieszamy i zostawiamy w ciepłym miejscu na 2 tygodnie, pamiętając, aby codziennie butelką potrząsnąć. Po tym okresie należy nasz tonik przecedzić. Do tego celu najlepiej oprócz sitka użyć jeszcze gazy, aby zatrzymać nawet najmniejsze drobinki ziół.
Lawenda dostępna jest w naszym sklepie – wystarczy kliknąć słowo zaznaczone na zielono, żeby przenieść się do odpowiedniej podstrony.
Olejek różany z własnych róż? Jak najbardziej – najpiękniejsze róże można kupić w naszym sklepie.
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Fotolia.com